Szegeden gombás fertőzések ellen indítanak harcot, amelyhez Karikó Katalin is hozzájárul támogatásával. A kutatások célja, hogy új megközelítéseket találjanak a gombás megbetegedések kezelésére és megelőzésére. A városban zajló innovatív projektek révén r


Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus anyagi és szakmai támogatásával nyílt az antimikrobiális és a gombaellenes terápiák fejlesztését segítő új központ hétfőn a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

Karikó Katalin a Gazda-Patogén Interakció Központ ünnepélyes megnyitóján emlékeztetett arra, hogy számos rangos tudományos díjat nyert el, amelyek jelentős kutatási támogatással jártak. A Jeantet-Collen-díj 150 ezer svájci frankot, a Novo Nordisk-díj 100 ezer eurót, míg a Tang-díj 82 ezer dollárt jelentett számára. Ezen összesen körülbelül 334 ezer euró (135 millió forint) forrást a központ fejlesztésére használták fel.

Rovó László rektor kiemelte, hogy Szegeden a biokémiai és orvosbiológiai oktatásnak, valamint kutatásnak mély gyökerei vannak. Karikó Katalin nagylelkű támogatása és széleskörű szakmai kapcsolatai révén az SZTE olyan együttműködésekben vehet részt, amelyek messze felülmúlják a korábbi lehetőségeket. Továbbá, az új központ modern infrastruktúrája regionális viszonylatban is páratlan, és új területek felfedezését segíti elő az egyetemi kutatásokban.

Az orvosbiológia az SZTE egyik kiemelkedő területe, amelyre az egyetem külön figyelmet fordít. Ennek érdekében tudatosan fejleszti az orvosbiológiai kutatásokhoz szükséges eszközöket és infrastruktúrát. A központ létrehozása mérföldkőnek számít nemcsak az egyetem, hanem a szélesebb régió kutatási és innovációs ökoszisztémája szempontjából is. Fendler Judit, az SZTE kancellárja hangsúlyozta, hogy ez a létesítmény hosszú távon vezető szerepet játszhat a gombaellenes és antimikrobiális terápiák globális kutatásában és fejlesztésében.

Becslések szerint világszert több mint egymilliárd ember szenved valamilyen gombás megbetegedésben, és évente több mint 1,5 millió haláleset történik ilyen fertőzések következtében. Az SZTE Biológia Intézetének területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított labor célja, hogy új szintre emelje az antimikrobiális, különösen a gombaellenes terápiák fejlesztését, összefogja a területen folyó kutatásokat és innovációs kezdeményezéseket, lehetővé téve az új kezelési lehetőségek gyorsabb, hatékonyabb tesztelését, és az eredmények gyakorlati hasznosításának vizsgálatát.

Related posts