Furcsa események zajlottak a KSH által közzétett magyar szegénységi statisztikák körül.


2018-tól a számok mintha megbolondultak volna Magyarországon, a KSH pedig elképesztő mértékben javuló szegénységi adatokat kezdett jelenteni.

"Nulla a valószínűsége annak, hogy ilyen sokaknak éppen egy hajszálnyival a szegénységi küszöb fölött legyen a jövedelme"

- nyilatkozta Német Zsolt, a KSH korábbi elnökhelyettese, reagálva Tátrai Annamária és Gábos András meghökkentő tudományos elemzésére.

A válaszonline.hu részletes elemzésben tárta elénk az ELTE adjunktusa és a TÁRKI vezető kutatója által készített tanulmány eredményeit, amely felfedte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által publikált magyar szegénységi adatokkal kapcsolatos különös anomáliákat. A szakértők figyelme akkor irányult a jelenségre, amikor az UNICEF felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon meglepően sok család jövedelme éppen a szegénységi küszöb fölött helyezkedik el, ami érdekes kérdéseket vet fel a szegénység mértékével és a társadalmi helyzettel kapcsolatban – értesült róla a hvg.hu.

Figyelemre méltó eltérések a statisztikai adatokban

A két szakértő rávilágított, hogy a KSH által 2017 után közzétett szegénységi statisztikák különös anomáliákat tartalmaznak, amelyek szakmai hibákra vagy akár adatmanipulációra is utalhatnak.

A kutatók különösen arra figyeltek fel, hogy az Eurostat-adatok alapján készült hisztogramokon a jövedelemeloszlásban egy kiugró torony jelent meg a szegénységi küszöb felett, miközben az alatta lévő sávok gyakorlatilag kiürültek. A jelenség azt sugallja, hogy sok család jövedelme pontosan a küszöb fölé került, ami természetes körülmények között rendkívül valószínűtlen.

A kutatók vizsgálataik során azt is megállapították, hogy 2020-ban több száz egyfős háztartás esetében az euróban mért jövedelem irracionálisan pontos értéket mutatott: a tizedesvessző után hét számjeggyel is azonos volt az összeg. Ez a tízmilliomod pontosság véletlenszerűen nem fordulhat elő, ami újabb kérdéseket vetett fel az adatok hitelességével kapcsolatban. Tovább súlyosbította a helyzetet, hogy a kutatók a KSH kutatószobájában sem vihették ki az adatokat, adatvédelmi szabályokra hivatkozva, amely korábban nem volt jellemző gyakorlat.

Újdonság! Eddig ennyi ember érdeklődött a munkáshitel iránt.

Látható fejlődés papíralapú dokumentumokon.

A szokatlan statisztikák mellett a KSH meglepően kedvező szegénységi adatokat kezdett el publikálni. Az intézmény állítása szerint 2015 és 2020 között a gyermekszegénység aránya 63 százalékkal csökkent, ám a hátrányos helyzetű gyerekek számának csökkenése sokkal mérsékeltebb volt. A kutatók véleménye szerint ez a jelenség tovább fokozza a gyanút, hogy az ilyen adatok mögött rejlő valóságtartalom megkérdőjelezhető.

Az adatokkal összefüggő nehézségekre már korábban is felhívta a figyelmet több szakértő. Huszár Ákos, a Társadalmi Riport 2022-es kiadásának egyik szerzője, megjegyezte, hogy "2015-ben a háztartások 9%-ánál, 2019-re ez a szám 13%-ra nőtt, míg 2020-ban már 28%-nál volt tapasztalható, hogy a nettó jövedelem meghaladta a bruttó jövedelmet."

A tudósok véleménye alapján a statisztikák megbízhatóságának megőrzése alapvetően fontos társadalmi kérdés. Amennyiben a hivatalos adatok manipulációval vádolhatóak, az komoly veszélyt jelenthet a közbizalomra és a társadalmi összetartásra.

Related posts