Franciaország miniszterelnöke bejelentette, hogy az új kormány még karácsony előtt megalakulhat. Az elkövetkező időszakban a költségvetési tervezés és a nyugdíjreform kérdései jelentik az első komoly kihívásokat. - Világgazdaság


Az új francia miniszterelnök azt ígéri, hogy februárban benyújtja a költségvetést, és felajánlja a vitatott nyugdíjreform felülvizsgálatát. Ehhez előtte azonban kormányt is kell alakítani, amelyhez Bayrounak több pártot is a tárgyalóasztalhoz kell ültetnie, az egyezségre pedig csak néhány napjuk maradt.

Francois Bayrou, a legújabb francia miniszterelnök, ambiciózus tervvel állt elő szövetségesei számára: célja, hogy még karácsony előtt létrehozzon egy új kormányt. Ezt követően, sürgető tempóban, februárig szeretnék rendezni a költségvetési kérdéseket – amely az előző kormányzati ciklus alatt megakadt –, és a nyugdíjrendszer reformjára is sort kerítenének.

A Politico értesülései alapján a pártvezetőkkel folytatott többnapos megbeszélések után Bayrou péntekre tűzte ki a határidőt, hogy mindegyikük közölje vele, csatlakozni akar-e a kormányához, hallgatólagosan támogatják-e azt, vagy megpróbálják őt is megbuktatni, mint elődjét, Michel Barniert.

A kormány bemutatása a hétvégén esedékes, és elkerülhetetlen, hogy ez karácsony előtt történjen – nyilatkozta Bayrou a France 2 csatornának adott csütörtöki interjújában. Ugyanakkor, egy héttel kinevezése után, az új miniszterelnök továbbra is azon fáradozik, hogy meggyőzze a francia politikai pártokat az általa tervezett koalíciós kormány támogatásáról.

Egyelőre Emmanuel Macron francia elnök centrista blokkján kívül a kormány nélküli kormányfőt csak a jobboldali Les Républicains támogatja, amely jelezte, hogy bizonyos feltételek mellett hajlandóak lennének mellé állni.

De még mindig hiányzik neki a többség ahhoz, hogy kormányozhassa az országot, vagy legalábbis elfogadja a régóta esedékes 2025-ös költségvetést. Ehhez vagy Marine Le Pen jobboldali pártjának, vagy a pánbaloldali szövetség egy részének hallgatólagos támogatására van szüksége.

Bayrou elővarázsolta a mézesmadzagot.

Hogy elkerülje elődje, Michel Barnier sorsát, akinek kormánya csupán három hónapig működött, az új miniszterelnök igyekezett baráti gesztusokat tenni az ellenzéki pártok felé. Célja az volt, hogy meggyőzze őket arról, érdemes együttműködniük, és ne tegyenek lépéseket a kormány megbuktatása érdekében.

Csütörtökön például bejelentette, hogy átgondolja Macron 62-ről 64 évre emelt nyugdíjkorhatárra vonatkozó reformját, amely már régóta megosztja a közvéleményt. Ez a változtatás nemcsak a jobboldali Nemzeti Tömörülés, hanem a baloldali Új Népfront koalíció kritikáját is kiváltotta. Ugyanakkor világossá tette, hogy a reform visszavonása nem szerepel a tervei között.

Ráadásul vállalta, hogy szigorítani fogja a francia alkotmány 49. cikkének 3. bekezdését, amely egyfajta jogi kiskaput biztosít, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy bizonyos törvényeket gyorsított eljárás keretében fogadjon el, ezzel megkerülve a részletes vitát.

A francia elnök múlt pénteken nevezte ki Bayrou-t, miután a Nemzeti Tömörülés és az Új Népfront koalíció összefogott, hogy megbuktassák Michel Barnier kormányát a hónap elején. Ennek eredményeként Barnier 2025-re szóló költségvetését is elutasították, így Franciaország költségvetési törvény nélkül maradt, alig néhány nappal az év végi határidő lejárta előtt.

Related posts