Forradalmi megoldás: lenyűgöző, ahogyan ebben az országban magot állítanak elő – Agrárszektor.
Örömmel értesítünk benneteket, hogy elindítottuk az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciák regisztrációját! Ne hagyjátok ki ezt a remek lehetőséget, hiszen december végéig 25% kedvezménnyel csatlakozhattok hozzánk!
A nyárfák különleges és szokatlan bánásmódban részesülnek az alagútban. E fák vízhiányos környezetnek vannak kitéve, ágait gondosan levágják, törzsüket pedig akár felszeletelik vagy meggyűrűzik. Bár első pillantásra ez a gyakorlat kegyetlennek tűnhet, a stresszes állapot hatására a nyárfák virágzásnak indulnak, és magokat hoznak létre, amelyek elengedhetetlenek a nyárfaerdők regenerálódásához. Heather McGowan, a Trees for Life újjáélesztési központ asszisztense kifejtette e módszer lényegét:
Az év során folyamatosan szeretetteljes gondoskodással veszünk körül őket, azonban a természetben azt tapasztaljuk, hogy a stressz hatására virágzásba kezdenek. Ezt a jelenséget próbáljuk utánzó módon megvalósítani az alagútban, ahol egy kis nyomás alá helyezzük őket.
A brit nyárfa különleges jellemzői komoly kihívások elé állítják az erdészeti szakembereket. Az Egyesült Királyság területén a természetes kereszteződés rendkívül ritka jelenség, mivel a fák legtöbbször gyökérrendszerük révén terjednek. Skóciában az elmúlt négy évtized során csupán két alkalommal tapasztalhattunk tömeges virágzást: 1996-ban és 2019-ben. Jill Hodge, a McGowan felügyelője hangsúlyozta a nyárfa ökológiai szerepét, amely felbecsülhetetlen a helyi ökoszisztémák szempontjából:
Ez a fa kiemelkedő szerepet játszik a biodiverzitás növelésében, hiszen számos más faj számára nyújt otthont. Különösen gazdag élőhelyet teremt a ritka mohák, zuzmók, valamint különféle lepkék és molylepkék számára, így méltán áll a rangsor élén az ilyen védett élőlények szempontjából.
Kenny Hay, a Forestry and Land Scotland (FLS) kormányzati ügynökség szakértője szerint a nyárfák szűkössége lehet az oka annak, hogy nem virágoznak rendszeresen:
Senki sem tudja pontosan, de valószínű, hogy a skóciai területek széttagoltsága arra ösztönözte őket, hogy a magtermelés helyett inkább az ősi gyökereikből táplálkozzanak, és erre fordítsák energiájukat.
A Trees for Life faiskola az egyetlen Skóciában, amely nyárfa magot termeszt. A csemetéket az FLS és magánprojektek használják fel őshonos fásításhoz. Emellett Angliában is folynak kísérletek a faj meghonosítására és rendszeres virágzásának elősegítésére. Nemrégiben nagyszabású nyárfa helyreállítási projekt indult a Cairngormsban, amelynek célja a faj feltérképezése és visszatelepítése a vadonba. Hay szerint a végső cél az, hogy a nyárfák természetes módon terjedjenek el Nagy-Britannia túllegeltetett hegyvidékein, ami egy hosszú távú, akár 200 éves folyamat lehet.