Ferenc pápa nagycsütörtöki beszédében arra figyelmeztetett, hogy a félelemmel és igazságtalansággal terhelt világban sürgető szükség van a választásokra. Az üzenete arra ösztönözte a hallgatóságot, hogy aktívan részt vegyen a társadalmi változásokban, és


A lábadozó Ferenc pápa 2025. április 17-én a vatikáni Szent Péter-bazilikában Domenico Calgano bíborost, az Apostoli Szék Vagyonkezelőségének nyugalmazott elnökét bízta meg a nagycsütörtöki krizmaszentelő mise celebrálásával. Ezen a szent eseményen, amely a húsvéti ünnepségek kezdetét jelöli, a bérmálás, valamint a pap- és templomszentelés során használt olaj, a krizma megszentelése kerül fókuszba.

Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában a Szent Péter-bazilikában zajló krizmaszentelő misén arra hívta fel az egyházat és az emberiséget, hogy a félelemmel és igazságtalansággal terhelt világban merjenek állást foglalni. Szavai arra ösztönöztek, hogy a hit és a szeretet szellemében válasszunk utat, és ne féljünk kifejezni elköteleződésünket az igazság mellett.

A hagyományos papsági beszédek szellemében Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a teremtett világot ért sebek és az emberek közötti testvériség hiánya olyan problémák, amelyekkel szemben elengedhetetlen a tudatos állásfoglalás.

"A félelem sok formában jelen van életünkben, és szörnyű igazságtalanságok sújtanak minket, de máris egy új világ hajnalán állunk" - hangsúlyozta a pápa a feltámadás üzenetére utalva.

Az egyház vezetője arra ösztönözte paptársait, hogy terjesszék a szegényeknek az öröm üzenetét, a rabok számára a szabadulás ígéretét, a világot sötétségben élőknek a látás lehetőségét, és az elnyomottaknak a szabadság hírnökei legyenek.

Ferenc pápa a keseredettség helyett a világ forrásainak igazságos elosztását, az országok adósságának elengedését szorgalmazta.

A nagycsütörtök délelőtt szokásos krizmaszentelő misét Domenico Calcagno bíboros, az Apostoli Szék Vagyonkezelősége (APSA) nyugalmazott elnöke vezette.

A bazilikában ezer nyolcszáz pap gyűlt össze, köztük több mint nyolcvan bíboros és püspök. E jeles alkalommal megszentelték a szentségek kiszolgáltatásához használt szent olajat, beleértve a bérmálás során alkalmazott krizmát, továbbá a keresztelendők és a betegek számára szánt olajat is. A római egyházmegye papsága pedig megújította a papi ígéreteit, hangsúlyozva elkötelezettségüket a hitélet iránt.

Nagycsütörtökön Róma csendjébe érkeztek a világ templomaiból elhallgatott harangok.

Délutánonként a lábmosás szertartása idézi fel az utolsó vacsora emlékét. Jelenleg a Szentszék nem erősítette meg azt az értesülést, amely vatikáni forrásokra hivatkozva arról szól, hogy Ferenc pápa ellátogat a Vatikán közelében található Regina Coeli börtönbe, ahol rabokkal találkozik. A Szentszék hangsúlyozta, hogy a pápa programját egészségi állapota befolyásolja.

Ferenc pápa hagyományt bontott, amikor nem a paptársai lábát mosja meg, mint ahogy azt elődei tették. Mióta megválasztották, minden évben új helyszínt választ a lábmosás szertartásához, ezzel is hangsúlyozva a közösséghez való kapcsolódást. Az egyetlen kivételt a pandémia időszaka képezte, amikor a szokásos rituálé elmaradt.

Az utolsó tizenkét év során nagycsütörtökön rendszeresen látogatott különféle intézményekbe: kórházakba, idősek otthonába, migránsközpontokba, ám a legtöbb alkalommal börtönökben járt. 2015-ben a római Rebibbia falai között találta magát, majd 2017-ben Paliano börtönében tett látogatást. 2018-ban a híres Regina Coeli börtönbe lépett be, 2019-ben pedig Velletri börtönében mutatkozott be. Legutóbb, 2022-ben, a kikötőváros, Civitavecchia börtönébe látogatott el. 2013-ban és 2023-ban a fiatalkorúak számára fenntartott Casal del Marmo börtönében volt jelen, míg tavaly a Rebibbia női részlegén tizenkét rab lábát mosta meg, ezzel is kifejezve szolidaritását és empátiáját.

Ferenc pápa tavaly december 26-án, a jubileumi szentév kezdetén, megnyitotta a szent kaput a Rebibbia-börtön falai között.

Húsvét idején Róma utcáin különös figyelem övezi a biztonsági intézkedéseket, hiszen a város tele van turistákkal és hívőkkel. A repülőtereken és vasútállomásokon fokozott ellenőrzés került bevezetésre, míg a főbb vallási és turisztikai látványosságok környékén is szigorúbb intézkedések léptek életbe.

Péntektől vasárnapig Róma lesz az amerikai politikai élet egyik középpontja, hiszen J. D. Vance alelnök és családja látogat el a híres olasz fővárosba. Az út során pénteken Giorgia Meloni miniszterelnök fogadja őt, míg szombaton Pietro Parolin bíboros, a Szentszék államtitkára lesz a házigazda. A látogatás biztonsága érdekében a légteret lezárják, és különleges terrorizmusellenes intézkedéseket vezetnek be, hogy a vendégek zavartalanul élvezhessék az olasz főváros vendégszeretetét.

Szombaton Róma ad otthont az Egyesült Államok és Irán közötti nukleáris tárgyalásoknak, ahol a felek kulcsfontosságú diskurzusokat folytatnak a jövőbeni együttműködésükről és a biztonsági kérdésekről.

Related posts