A törvényszék felmentette Udvaros Dorottyát.
A bíróság másodfokon nem találta megalapozottnak a vádakat
A Fertő tó természeti kincseinek megóvásáért harcoló aktivisták 2021-ben különleges akciót szerveztek, amelynek célja a fecskék védelme volt. Ekkor egy lebontásra szánt cölöpházról eltávolították a madárhálót, hogy az Afrikából hazatérő füsti fecskék biztonságosan visszatérhessenek régi fészkeikhez, és új tojásokat rakjanak. Az akciósorozat során a cölöpház lebontása már nem volt lehetséges, hiszen a tojásos fészkek megrongálása jogi következményekkel járt volna, és bűncselekménynek minősült.
A vád szerint az akcióval összesen 102 800 forint kárt okoztak, ezért a Soproni Járásbíróság első fokon a 12 vádlott közül 11-et - köztük Udvaros Dorottya Kossuth-díjas színművészt és Villám Gézát is - bűnösnek mondott ki és megrovásban részesített. Másodfokú ítéletében azonban a Győri Törvényszék felmentette a rongálás vétsége alól a vádlottakat. Az ügyészség bejelentette, hogy fellebbeznek a döntés ellen.
"Egy pillanatig sem éreztem magam bűnösnek, sőt, kifejezetten büszke vagyok arra, amit cselekedtem. Azért küzdöttem, hogy megóvjam ezeket a csodálatos, védett madarakat, akik 8000 kilométert tettek meg, hogy visszatérhessenek tavalyi fészkeikhez, ahol felnevelhetik fiókáikat. A természet védelme, amely egyre inkább válságban van, számomra rendkívül fontos, és örömmel tölt el, hogy a bíróság is elismerte ezt. Büszke vagyok arra, hogy részt vettem a Greenpeace fecskementő akciójában, és hogy hozzájárulhattam közös értékeink, a minket tápláló természet megőrzéséhez. Hiába minősítették a tettünket bűncselekménynek, semmilyen bírósági döntés nem változtat a meggyőződésemen: amit tettünk, az a társadalom javát szolgálta, és nem jelentett veszélyt." - mondta Udvaros Dorottya.
Dr. Rodics Katalin, a Greenpeace szakértője így fogalmazott: "Számos jelentős csatát vívtunk már a Fertő körüli élővilág megóvásáért, és az értelmetlen nagyberuházások megállításáért folytatott harcunk során. Különösen örömteli, hogy most végre a hazai természetvédelem egyik legabszurdabb ügyében is kedvező ítélet született, amely felmentette aktivistáinkat. Természetvédőként, anyaként és nagymamaként mélyen elítélem, ha a minket körülvevő élővilág ilyen súlyos válságos időszakában, az ökológiai és klímaválság kritikus szakaszában valaki a rövid távú anyagi hasznot szem előtt tartva a természet pusztítására adja a fejét Magyarországon. Eddig sajnos azok kapták a támadások keresztüzébe, akik a közös értékeink védelméért küzdöttek a következő generációk érdekében. Mostanra annyi változott, hogy nem kell többé bíróságra járnunk, hiszen hiába próbálták bűncselekményként beállítani a fecskevédelmi akciónkat, a Greenpeace aktivistáit semmilyen eljárás nem tántoríthatta volna el attól, hogy továbbra is mindent megtegyenek a természet és hazánk élővilágának védelme érdekében."
Az aktivisták már az akció során hangsúlyozták, hogy az Afrikából sivatagokon és tengereken keresztül hazatérő védett fecskéink fennmaradása szorosan összefonódik a fészkelőhelyeik megóvásával. Az emberi beavatkozások következtében sajnos drámaian csökkent a fecskék száma az utóbbi években, és a szakértők figyelmeztetése szerint néhány éven belül akár teljesen eltűnhetnek hazánkból.
A Fertő tavi beruházással kapcsolatban az illetékes miniszter, Lázár János, tavaly nyáron bejelentette, hogy a korábban tervezetthez képest sokkal kisebb, a természet megóvásával összhangban lévő beruházást terveznek. Egy másik, a beruházással kapcsolatos, hosszú évek óta tartó peres ügyében is sikert ért el a Greenpeace, mivel a Kúria nekik adott igazat, amikor jogszabályokra hivatkozva támadták meg a Fertő tóra tervezett természetpusztító beruházás környezetvédelmi működési engedélyét. Ezt az ítéletet nagy győzelemként ünnepelték a zöldek, mert ez szerintük nemcsak ebben az esetben, hanem más természetvédelmi ügyben is mérvadó lehet.