Farkas Bertalan űrutazása: 45 évvel ezelőtt indult el a Szojuz-36 űrhajó, megnyitva ezzel a magyar űrkutatás új fejezetét. Az esemény nem csupán a tudományos világot, hanem az egész országot izgalommal töltötte el, hiszen Bertalan volt az első magyar űrha

Negyvenöt évvel ezelőtt, 1980. május 26-án vette kezdetét egy különleges kaland: a Szojuz-36 űrhajó elindult a világűrbe, és ezzel a magyar űrhajózás új fejezete kezdődött az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan részvételével. E jeles esemény emlékére előkerestük a Vas Népe 1980. május 27-ei számát, amely a címlapján és a második oldalán is részletesen tudósított a Farkas Bertalan által megélt űrutazásról.
1980. május 26-án, moszkvai idő szerint 21 óra 20 perckor, budapesti idő szerint 20 óra 20 perckor a Szovjetunió sikeresen útnak indította a Szojuz–36 űrhajót. Az űrhajó fedélzetén két fős nemzetközi személyzet tartózkodik: Valerij Kubászov, a Szovjetunió űrhajós-pilótája és Farkas Bertalan, a Magyar Népköztársaság büszke állampolgára. A Szojuz–36 űrhajó célja, hogy csatlakozzon a Szaljut–6–Szojuz–35 űrkomplexumhoz, ahol együttműködés keretében folytatják a kutatómunkát Leonyid Popov és Valerij Rjumin űrhajósokkal, akik már 1980. április 9. óta a Föld körüli pályán dolgoznak. Az űrrepülés a nemzetközi Interkozmosz program keretében valósul meg, mely a szocialista országok közös űrkutatási céljainak megvalósítását tűzte ki célul. A korábbi években csehszlovák, lengyel, NDK-beli és bolgár űrhajósok is részt vettek ilyen közös repülésekben, szovjet űrhajóstársaságban. Ezek a fázisok újabb lépést jelentenek az emberiség űrkutatási törekvéseiben, amely nemcsak a tudományos előrelépést, hanem a nemzetközi együttműködés szellemiségét is erősíti. A Vas Népe e jelentős eseményről terjedelmes beszámolót adott.
Ezt említette a rajt előtt Farkas Bertalan.
"— Indulás előtt mondta az űrhajóból Farkas Bertalan – olvasható a Vas Népe oldalain. A lap azt is megemlíti, hogy Farkas Bertalan társai mellett adta be jelentkezését az űrrepülésre való felkészülésre. A szigorú kiválasztási feltételeknek megfelelve, 1978. március 20. óta a Jurij Gagarin Űrhajós Kiképző Központban, a Csillagvárosban készül arra a feladatra, amelyet életének legnehezebb, ám egyben legszebb kihívásának tart. Bár a szocialista Magyarországon nem mindennapi esemény az első magyar űrhajós, a Szojuz–36 küldetésének résztvevője, Farkas Bertalan életrajza a hivatástudat, szorgalom és a felelősséggel végzett munka erejét tükrözi. A katonai pálya nem jelentett akadályt a fegyelmezett, nyílt és derűs fiatalember számára; eredményei kiemelkedőek voltak, így parancsnokai az első két év után javasolták, hogy a Szovjetunióban folytassa tanulmányait. Itt is folytatta kiváló teljesítményét, megszerezve mindazt a tudást, ami elengedhetetlen a modern, hangsebességnél is gyorsabb repülőgépek irányításához. Repülési gyakorlatai is sikeresek voltak, hiszen parancsnokai gyakran elismerésben részesítették."