Ez az innovatív alkalmazás forradalmasíthatja a bőrápolást, hiszen néhány másodperc alatt képes azonosítani a potenciálisan veszélyes bőrelváltozásokat. Életeket menthet, és segíthet időben észlelni a problémákat!

A bőrrák a leggyakoribb daganatos betegség, két típusa van: a melanóma és a nem melanóma típusú bőrrák. Ez utóbbi két leggyakoribb formája a bazálsejtes karcinóma és a laphámrák, ezek a melanómánál sokkal kisebb eséllyel okoznak áttéteket. Magyarországon tíz év alatt másfélszeresére nőtt a melanómás esetek száma, pedig ha korai stádiumban felfedezik az elváltozást, 99 százalékban gyógyítható. De sajnos minden harmadik melanómás beteg több mint egy évet vár, mielőtt a gyanús bőrelváltozással orvoshoz fordul.
Magyarországon évente nagyjából 2500 embernél diagnosztizálnak melanómát, és közel négyszázan halnak meg a betegség szövődményeiben.
Mire érdemes odafigyelni?
A melanómák túlnyomó része, körülbelül 70 százaléka, már a kezdetektől fogva rosszindulatú daganatként jelenik meg a bőrön, míg csupán 30 százalékuk fejlődik ki egy már meglévő anyajegyből. Ha egy anyajegy jelentősen eltér a környezőktől, az figyelmeztető jelnek számít – olyan, mint egy "rút kiskacsa" a bőrünkön. A színe, az alakja vagy a mérete megváltozása, az aszimmetria, a kiemelkedő részek, a viszketés, vagy a nem gyógyuló sebek mind olyan tünetek, amelyekkel nem szabad könnyedén bánni. Ezek a jelek komoly figyelmet érdemelnek.
A melanóma kialakulásának több mint 75%-áért az UV-sugárzás a felelős. A bőr védelme érdekében elengedhetetlen a fényvédelmi szabályok betartása, mint például a 50 faktoros fényvédő krém használata, amely egyszerre nyújt UVA- és UVB-védelmet, valamint megfelelő, árnyékot biztosító ruházat viselése. Különösen fontos, hogy kerüljük a napégést, a déli napsütést, és a szoláriumok használatát is. A megelőzés egyik alapvető eleme a havonta elvégzett önellenőrzés, valamint az évente ajánlott bőrgyógyászati szűrés, amely segíthet a melanóma korai felismerésében.
Zsuzsanna, akinek nevét kérésére módosítottuk, a harmincas évei közepén volt, amikor felfedezték, hogy melanómával küzd.
A családunkban sok anyajegy található, azonban a szüleim sosem tartották lényegesnek, hogy ezzel komolyabban foglalkozzunk. A rokonságunkban előfordultak különféle daganatos megbetegedések, de bőrrák soha nem ütötte fel a fejét. 2017-ben észleltem egy anyajegyet a bal combomon, ami furcsa módon tűnt fel: nagyobb és amorfabb volt, mint a többi. Minden évben részt vettem anyajegyszűrésen a helyi kerületi szakrendelőben Budapesten. Aztán 2022-re már egyre gyanúsabbá vált, hogy ez az anyajegy nem igazán normálisan néz ki. Akkor egy idősebb bőrgyógyász hölgy megvizsgált, de a papíromra azt írta, hogy nincs ok aggodalomra.
Mint később kiderült az idős szakorvos már nem látott jól, félrediagnosztizálta Zsuzsannát.
2023 tavaszán egy másik kerület szakrendelőjébe látogattam el, ahol egy rendkívül figyelmes doktornő szúrt szemet a hüvelykujj-köröm méretű anyajegyemmel. Arckifejezése azonnal árulkodott arról, hogy valami nincs rendben. Megkért, hogy másnap hajnalban jelenjek meg a Mária utcai bőrklinikán, mert ott összeül az onkológiai csapat. Én meg csak álltam ott, teljesen megdöbbenve. A rák eddig számomra egy távoli, szörnyű dolog volt, ami másokat sújt, de velem sosem történhet meg. Ekkor döbbentem rá arra, hogy a sebezhetőség nem csupán egy elvont fogalom; a fiatalos lendületem és a sportos életmódom nem véd meg a valóságtól. Az ember, aki fiatal és aktív, ritkán tapasztalja meg, hogy a teste nem mindig az ő akaratát követi.
A fiatal nő hangsúlyozza, hogy a téves diagnózis öt évnyi elvesztegetett időt jelentett számára. Számára nem elegendő egyetlen orvosi szakvélemény. Ha valami gyanús, akkor az orvosi megnyugtatás ellenére érdemes másod- vagy akár harmadvéleményt is kérni. Végül is, senki sem ismeri jobban a saját testét, mint ő maga. "Ez a döntés mentette meg az életemet" - mondja határozottan.
A klinikán egy gyors és fájdalommentes sebészeti beavatkozás keretében eltávolították az anyajegyet. Egy hét elteltével a szövettani vizsgálat eredményei fény derítettek arra, hogy valóban rosszindulatú melanómával állunk szemben, amelynek behatolási mélysége 0,738 mm. Ez a szám különösen lényeges, mivel a 0,8 mm-es határnál már indokolt a melanómához kapcsolódó sentinel nyirokcsomók eltávolítása, hiszen a nyirokáttét a leggyakoribb szövődmény. Noha az említett határt nem lépte át a daganat, az orvosok mégis azt javasolták, hogy a biztonság érdekében távolítsák el néhány nyirokcsomóját.
Szerencsém volt, vagy talán a Jóisten jóságának köszönhetem, hogy nem volt nyirokáttét. Örülnöm kellett volna annak, hogy a nyirokcsomóim makkegészségesek, ám mégis mélyen megérintett, hogy ezek a részek már soha nem térnek vissza a testembe. Mostantól nem képesek többé támogatni az egészségemet.
Összesen három műtét és rendszeres, háromhavi kontrollok után Zsuzsi ma már tünetmentes, egy combján lévő mélyedés emlékezteti a betegségére.
"Minden elképzelhető hibát elkövettem a napozás terén. Olyanok közé tartoztam, akik a fényvédelemre nem fordítottak figyelmet. Imádtam napozni, sőt, a bőröm leégését is élveztem, és sohasem használtam naptejet – így nőttem fel. A szüleimtől és nagyszüleimtől sosem hallottam, mennyire veszélyes ez. Azóta, hogy megtudtam a betegségemről, persze már másképp tekintek a napra: UV-szűrős felsőt viselek, a déli órákban nem megyek ki a napra, és mindenhol alaposan bekenem magam, még a fülemet is. A melanóma nagyon gyorsan terjed, alattomos betegség, hiszen sokáig nem is érezheted, hogy baj van. Hallottam olyan fiatalemberről, aki figyelmen kívül hagyta a melanómáját, és mindössze két hónap alatt elvitte a rák. Ezért fontos, hogy vigyázzunk magunkra."
Célja lett, hogy mindenki számára hangsúlyozza az anyajegyszűrés fontosságát. Érintett személyként különösen javasolja, hogy mindenki töltse le az emdee Bőr mobilalkalmazást, amelyről a cikk következő részében bővebben is szó lesz.
A Stanford Egyetem kutatócsoportja 2017-ben egy figyelemre méltó tanulmányt tett közzé a Nature folyóiratban. A „A bőrrákok bőrgyógyász szintű osztályozása mély neurális hálózatokkal” című írásukban arra a megállapításra jutottak, hogy a mesterséges intelligencia (AI) képes a bőrelváltozások pontosabb azonosítására fotók alapján, mint a tapasztalt bőrgyógyászok. Ez a felfedezés új perspektívát nyitott a bőrrák korai diagnosztizálásában és a bőrgyógyászati ellátás jövőjében.
Ulbert Attila, az ELTE korábbi informatikus kutatója, mélyen érintett a téma iránt, mivel családjában több olyan személy is van, aki közvetlenül érintett. "Felmerült bennem a kérdés, hogy a szakmai tudásommal miként segíthetném elő a rosszindulatú bőrelváltozások időbeni felismerését. Eredetileg egy Stanford által fejlesztett mesterséges intelligenciára alapozott Android alkalmazás létrehozásában gondolkodtam, hogy ezt Magyarországon is elérhetővé tegyem. Azonban hamarosan kiderült, hogy a Stanford AI nem hozzáférhető. Miért ne indítanánk inkább egy saját fejlesztést itt, hazai környezetben?" - meséli a projekt kezdetéről. Így vette kezdetét az emdee Skin (emdee Bőr) mobilalkalmazás története.
Ulbert Attiláék elhatározták, hogy felkeresik a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáját. Sárdy Miklós professzor, aki akkoriban az intézmény vezetője volt, örömmel támogatta az elképzelésüket. De mi is állt a háttérben, amiért az orvosi egyetemet választották?
Azért volt szükségük számos melanómát és különféle bőrelváltozásokat ábrázoló képre, mert ezek a klinikán eltávolított páciensek bőréről származtak. E képek segítségével tudták a fejlesztők az algoritmust megfelelően betanítani.
A folyamat sokkal bonyolultabbnak bizonyult, mint ahogyan azt előzetesen elképzelték. Kb. két év elteltével, két orvostanhallgató lánynak köszönhetően végre sikerült összegyűjteni és megfelelő címkékkel ellátni a fotókat.
"Képenként meg kellett mondani, hogy melyik mit ábrázol. Ami egy orvosnak egyértelmű, azt az algoritmusnak meg kellett tanítani. Melyik melanóma, melyik egy egyszerű anyajegy vagy más bőrelváltozás" - magyarázza.
Ulbert Attila a távközlési szektor egyik vezető vállalatánál tevékenykedik, ahol korábban az ELTE Informatikai Karán érte el doktori fokozatát. Projektjéhez olyan informatikai szakemberek is csatlakoztak, akik szintén multinacionális cégeknél dolgoznak, és akik azóta is lelkesen hozzájárulnak a munkához. Számukra különösen fontos az emdee Bőr, mivel ez a kezdeményezés nem csupán szakmai kihívás, hanem egy olyan társadalmi célú projekt is, amely közvetlenül javítja az emberek életét.
Az emdee Bőr mobilalkalmazás lényege, hogy a páciensek lefotózhatják a bőrükön megfigyelt elváltozásokat vagy a már régóta meglévő anyajegyeket, és az applikációnak elküldött kép alapján néhány másodperc alatt visszajelzést kapnak, mikor szükséges orvoshoz fordulni. A mobilalkalmazás ingyenesen használható, és ma már nemcsak Android készülékeken, hanem iPhone-on is elérhető.
Az alkalmazásban kétféle mesterséges intelligencia működik: az egyik a hétköznapi felhasználók által készített normál képek értékelésére specializálódott, míg a másik egy dermatoszkópos bőrelváltozás-detektor, amely rendkívül precíz. Ez utóbbi különösen hasznos lehet a dermatoszkóppal rendelkező orvosok számára, hiszen a bőrgyógyászatban alkalmazott speciális diagnosztikai módszerekkel kombinálva még pontosabb diagnózisokat tehetnek.
A normál képeket elemző mesterséges intelligencia kilenc különböző kategóriát ismer fel, mint például anyajegy, melanóma, basalioma és vírusos szemölcsök. Amennyiben bőrelváltozást észlel, azt alacsony, közepes vagy magas rizikójúra osztályozza. Ennek megfelelően javaslatot tesz: ha a rizikó magas, akkor a páciensnek sürgősen orvoshoz kell fordulnia, míg az alacsony kockázat esetén sem javasolja az orvosi látogatás elhanyagolását. Fontos megjegyezni, hogy az intelligencia nem helyettesíti a szakorvosi véleményt, hanem kiegészítő szerepet játszik a szűrés folyamatában.
Ha az alkalmazás észlel egy melanómát, akkor egy megbízhatósági mutatót is megjelenít, amely attól függ, mennyire volt éles és részletes a feltöltött kép.
"Ha az öt képből mindegyik melanómát mutatna, azonnal felpattanék, és sietve a bőrgyógyászhoz indulnék, ahol addig ülnék, amíg meg nem történik a vizsgálat" - osztotta meg gondolatait az ötletgazda.
"Nemrégiben egy felhasználó jelezte, hogy felfedezett egy káros elváltozást az alkalmazás révén az édesanyján. Felkereste a bőrgyógyászt, aki eltávolította, és szerencsére minden jól alakult. Hasonló eset történt az én édesanyámmal is" - meséli Ulbert Attila.
Folyamatosan zajlik az applikáció fejlesztése, mivel sok felhasználó jelezte, hogy a fotók minősége nem mindig kielégítő. "Mindenki azt állítja, hogy az okostelefonokkal már kiváló képeket lehet készíteni. A Notre Dame esetében ez igaz, de ha egy 5 centire lévő bőrelváltozást nézünk, már nem annyira meggyőző. Célunk, hogy a lehető legélesebb képeket készítsük, így minimalizálni tudjuk a fals negatív eredményeket" - mondja a fejlesztő.
"Ez nem olyan, mint a fogkefe, hogy naponta kell használni, hanem olyan, mint a fogorvos, hogy évente legalább egyszer érdemes felkeresni. Néhány havonta fotózzuk le a gyanúsnak vélt bőrelváltozásokat" - tanácsolja az informatikus szakember.
Május első hetében, amikor ez az interjú zajlott, már körülbelül 44 ezren regisztráltak az emdee Bőr mobilapplikációra. Az ötletgazda szavai szerint a felhasználók száma folyamatosan növekszik, hiszen pár másodpercenként érkeznek új érdeklődők. Jó hír, hogy az alkalmazás számukra örökre ingyenes marad!
"Mi így vállaltuk, két magyar egyetem csinálta a magyar emberek bőrének fotóiból. Hogy kérhetnénk ezért pénzt? Ez számunkra morális kérdés" - szögezi le.
A projektben részt vevő szakértők úgy tudják, orvosok is használják az emdee Bőr applikációt, például másoddiagnózisra. A saját történetéről beszámoló Zsuzsanna is elmondta, hogy az őt helyesen diagnosztizáló bőrgyógyász is rendszeres felhasználó.
Budapesten egy kerületi szűrőprogram keretében már most is alkalmazzák az új fejlesztésű applikációt, de a terveik szerint a jövőben az egész ország területére kiterjesztenék ezt a lehetőséget. Ulbert Attila kiemeli, hogy a melanóma megjelenhet a bőrön, valamint a fejbőrön is, és az AI nem képes minden esetet észlelni. Ezért teljes mértékben megszüntetni a daganatos megbetegedéseket nem tűzhető ki reális célként. Ugyanakkor az országos szűrés évente ingyenesen megvalósítható lenne, és a fő cél az lenne, hogy az emberek akkor keressék fel a bőrgyógyászt, amikor az applikáció valamilyen kockázatos elváltozást észlel.
"Azt gondolom, hogy így a melanómakérdést - ami egy potenciálisan halálos betegség - zárójelbe lehetne tenni, drasztikusan csökkennének az esetszámok. Hosszú távon ide szeretnénk eljutni" - teszi hozzá.
Friss hír! Ulbert Attila a cikkünk megjelenése után értesítette szerkesztőségünket arról, hogy a váratlanul megnövekedett érdeklődés miatt a tesztelési kvóta már betelt. Ennek következtében jelenleg nem elérhető az alkalmazás letöltése a végleges verzió kiadásáig. "Jelenleg az ELTE-vel együttműködve dolgozunk azon, hogy minél előbb elérjük ezt a célt" – tájékoztatta a kepmas.hu-t.