Ezek az öt kulcsfontosságú tényező fogják formálni az európai járműipar jövőjét.


Az IFUA Horváth elemzése alapján a 2025-ös év folyamán is jelentős versenyhátrányt okoznak a magas energiaárak az európai autóipar számára. Ennek hátterében egyrészt az áll, hogy a kontinens energiaipari függősége rendkívül magas, másrészt pedig a szigorú dekarbonizációs előírások és célkitűzések is hozzájárulnak a helyzethez.

A globális járműiparban meghatározó vetélytársa Európának Kína és az USA, ebben a két országban jóval alacsonyabbak az energiaárak.

2025 egyik meghatározó trendje lehet a humanoid robotok terjedése az autógyárakban. Az ilyen robotok átlagos bekerülési költsége egyre alacsonyabb, most még 80 ezer euró körül mozog, 2030-ra 48 ezer euróra csökkenhet. Egyre több autógyárban jelennek majd ezek a robotok, amik egyébként már most is velünk vannak: az autopro.hu is beszámolt róla, hogy a Mercedes-Benz Kecskeméten már alkalmaz Apptronik Apollo humanoid robotokat a gyártásban.

Folyamatosan napirenden van az Európai Unió ambiciózus terve, amely szerint 2035-től kezdődően nem engedélyeznék a fosszilis üzemanyaggal működő, belső égésű motorral szerelt járművek forgalmazását. Az Európai Néppárt, mint az unió egyik legmeghatározóbb politikai erőcsoportja, át szeretné értékelni ezt a szabályozást, és a német, valamint az olasz autóipari lobbi is kifejezte támogatását e kezdeményezés iránt.

Az autóipar prominens vezetői között Oliver Zipse, a BMW vezérigazgatója, már többször hangsúlyozta a felülvizsgálat fontosságát. Emellett a Stellantis, a Renault és a Mercedes-Benz irányítói is kifejezték hasonló nézeteiket, alátámasztva ezzel a téma jelentőségét.

Negyedik pontként Donald Trump amerikai elnök intézkedéseinek hatásait érintettük az előadás során. Bár Trump hivatalba lépése már megtörtént, az autóipart érintő törvények bevezetésére még várni kell. Az autopro.hu-n korábban már elemeztük a lehetséges következményeket, amelyek közül kiemelkedik a vámok bevezetése és az elektromos járművek támogatásának módosítása. Az IFU Horváth előrejelzése szerint az elnök protekcionista gazdaságpolitikát folytathat, emellett pedig a szoftveres autók és az önvezető technológiák támogatása is a középpontba kerülhet.

Kína esetében elsősorban a tavaly bevezetett védővámok elleni reakciók lesznek meghatározók az európai autóipar számára. Másrészt a kínai gyártók egyre nagyobb piaci részesedést szereznek hazai terepen, ami a Kínában aktív európai OEM-eknek fájópont.

A vámokkal szembeni küzdelem egyik lehetséges stratégiája a kínai vállalatok részéről az európai gyártók vagy gyárak felvásárlása. Erre friss példaként említhetjük a Volkswagen üzemeivel kapcsolatos érdeklődést, amelyek esetlegesen eladásra kerülhetnek.

Related posts