Európa élvonalában helyezkedik el a magyar albérletárak emelkedése – és a legrosszabb még hátravan.


Csatlakozz az Online Klasszis Klubhoz, ahol élő közvetítés keretein belül Győrffy Dóra vár rád! Ne hagyd ki ezt a különleges lehetőséget, hogy inspiráló beszélgetések részese lehess!

Csatlakozzon hozzánk, és ne habozzon kérdezni a közgazdász szakértőtől és egyetemi oktatótól!

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján egyre inkább világossá válik, hogy Magyarország az Európai Unióban a lakásárak tekintetében a legnagyobb növekedést mutatja. Az Eurostat legfrissebb statisztikái alapján 2010 és 2025 első negyedéve között nem található olyan ország, ahol a lakások drágulása meghaladta volna a magyar szintet. Az albérletárak terén is a legmagasabb rangsorban helyezkedik el a magyar piac, csupán Észtország és Litvánia előzi meg, amikor a bérleti díjak emelkedését vizsgáljuk. Érdekes módon, bár a növekedés üteme jelenleg lassulni látszik, a trend továbbra is figyelemre méltó.

Az albérletárakat a következő hetekben sokan fogják a saját bőrükön érezni, hiszen július 23-án hirdetik ki a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, amit követően sokan kezdenek majd el albérletet keresni. Most annak próbálunk utánajárni, mire számíthatnak az érintettek Budapesten.

"Általánosan megállapítható, hogy a fővárosban a legnagyobb kereslet a kisebb lakások iránt mutatkozik, különösen azok esetében, amelyek közel helyezkednek el az egyetemekhez és főiskolákhoz, valamint kedvező közlekedési lehetőségekkel bírnak" - hangsúlyozta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Rámutatott, hogy a legkeresettebb területek közé tartozik a XI., a XIII., a XIV. kerület, valamint a belvárosi zónák (VI., VII., VIII. és IX. kerület), ahol a leendő diákok leginkább érdeklődnek az ingatlanok iránt. Az érdeklődők számára a lakás elhelyezkedése mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a lakás állapota is, hiszen egy felújított vagy új építésű ingatlan könnyebben bérbe adható, sőt gyakran magasabb áron is.

"Idén talán kicsit kedvezőbb feltételekkel kereshetnek albérletet az egyetemisták, mivel csökkent az áremelkedés dinamikája" - emelte ki Kurecskó József, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője. Hozzátette, hogy az utóbbi hónapokban az albérletárak már inkább csak stagnáltak, az egy évvel korábbihoz képest pedig az inflációt alig meghaladó mértékben emelkedtek. Ezt a tendenciát jelzi az is, hogy míg - a bérleti díjaknál gyorsabban emelkedő lakásáraknak köszönhetően - az előző években jellemzően 4,5-5 százalékos hozammal lehetett lakást bérbe adni, mostanra ez már 4 százalék környékére, vagy az alá csökkent.

Related posts