A babaváró támogatás felvételének korhatáremelése számos család számára hozhat új lehetőségeket és reményt. Az intézkedés révén több fiatal pár élhet a támogatás nyújtotta előnyökkel, ami segíthet a családalapításban és a gyermekvállalás ösztönzésében. Ez
Koncz Zsófia - a családszervezetek képviselőinek részvételével tartott tájékoztatón - közölte, sok megkeresést kaptak az elmúlt időszakban a korhatár emelésével kapcsolatban, valamint a kormány stratégiai szövetségesei, a családszervezetek is ezt javasolták.
A kormány a lakossági észrevételek figyelembevételével határozott úgy, hogy januártól megemeli a nők számára a támogatás igénybevételéhez szükséges korhatárt 30 évről 35 évre. Ennek következtében körülbelül tízezer család számára nyílik meg a lehetőség, hogy hozzájusson a legfeljebb 11 millió forintos szabadfelhasználású hitelhez – tájékoztatott az államtitkár.
Koncz Zsófia emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi szabályozás értelmében a legfeljebb 11 millió forintos hitel kamatmentessé válik, amennyiben az igénylést követő öt éven belül gyermek születik. Ezen felül az első gyermek születése után három évre felfüggeszthető a törlesztés, míg a második gyermek születésekor további három év felfüggesztés mellett a meglévő tartozás 30%-át elengedik. A harmadik gyermek érkezésekor pedig a teljes fennálló tartozás eltörlésére is lehetőség van.
A közelmúltban életbe lépett kormányrendelet jelentős változásokat hoz a korábbi szabályozásban. Ennek értelmében, ha a felvételtől számított ötéves időszak alatt nem, de később megszületik az első gyermek, a szülők továbbra is jogosultak lesznek a kamatmentességre. Ráadásul az eddigi fél év helyett mostantól egy teljes év áll rendelkezésükre, hogy a gyermek születését követően kérvényezzék a törlesztés szüneteltetését – tájékoztatott az államtitkár.
Hozzátette, hogy a 2019-ben indult babaváró támogatást eddig több mint 260 ezer házaspár igényelte összesen 2538 milliárd forint értékben, az igénylő családokban pedig 221 ezer gyerek született.
Koncz Zsófia kitért arra is, hogy már korábban meghosszabbították a 2019. július és a 2021. júniusa között igénylők számára az első gyerek születésére vonatkozó ötéves határidőt 2026. júliusáig, ami 36 ezer házaspárnak jelenthet segítséget.
A speciális adózási formákkal élők és az őstermelők számára számos könnyítést vezettek be. Nem csupán a babaváró hitel, hanem a CSOK Plusz és a falusi CSOK esetében is jelentős előnyöket élvezhetnek. A hitelbírálat során a bankok már a bevételek 50%-át figyelembe vehetik, így a hitelfelvétel lehetősége szélesebb körben elérhetővé válik. Emellett a korábbi két-három éves társadalombiztosítási jogviszony helyett elegendő csupán egy év igazolása a jogosultsághoz – hangzott el az államtitkár nyilatkozatában.
Koncz Zsófia megemlítette a január 1-től indul a vidéki otthonfelújítási programot is, amely kifejezetten az ötezer fő alatti településen élő családoknak szól. A támogatással kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy csak a jövő évben elkezdett munkálatokra lehet kérni az akár hárommillió forintos visszatérítést, valamint, hogy a korábbiakhoz hasonlóan most is elérhető lesz a bankoknál egy legfeljebb hatmillió forintos kedvezményes hitelkonstrukció.
Újdonságként emelhető ki, hogy a támogatás mostantól nemcsak meglévő napelemes rendszerek cseréjére vagy bővítésére, hanem új fürdőszobák kialakítására is felhasználható - tette hozzá.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett amellett, hogy minden élethelyzetben támogassa a magyar családokat. Ennek keretében a 25 év alatti fiatalok és a 30 év alatti édesanyák számára szja-mentességet biztosítanak. Továbbá, a CSOK Plusz és a falusi CSOK igénylésére a házas nők akár 41 éves korukig jogosultak.