Az a fertőzés, amely hazánkban is elterjedt, komoly kockázatot jelent mind az emberek, mind a kutyák számára.

Bár Magyarország esetében a veszély mértéke viszonylag alacsony, mégis érdemes ébernek maradni. De vajon mit érdemes tudni erről a fertőzésről? A szakértő válaszol!
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának szakértője, Kardics Kinga, az ATV műsorában osztotta meg gondolatait egy egyre gyakoribb, zoonózisok közé tartozó betegségről, amelyet echinococcosisnak neveznek. Az utóbbi időszak tapasztalatai alapján a megbetegedések számának növekedése miatt vált aktuálissá a téma. Szerencsére Magyarországon a helyzet viszonylag kedvező, hiszen 2023-ban mindössze 19 esetet regisztráltak, míg 2022-ben 9, 2021-ben 7, és 2020-ban csupán 4 beteget jegyeztek.
A fertőzés egy galandféreg okozta megbetegedés
A Semmelweis Egyetem szakorvosa a fertőzés folyamatát így írta le: "Az echinococcosis egy galandféreg által kiváltott megbetegedés, amely nemcsak háziállatainkra, hanem ránk, emberekre is komoly veszélyt jelent." Részletesen kifejtette, hogy "a férgek vagy azok petéi a fertőzött rókák és aranysakálok bélsarában találhatóak, és akár egy évig életképesek maradhatnak." Amennyiben ezek a peték a szimatoló kutyák szájába, orrába vagy lábukra, szőrükre kerülnek, és az állatok lenyalják őket, akkor a béltraktusukba jutva megfertőzhetik őket is" - olvasható a Mandiner cikkében.
A szakorvos ezen a ponton kiemelte, hogy a gondozott, rendszeresen élősködők ellen védett kutyák és macskák általában nem jelentenek komoly veszélyt az emberekre, és ritkán terjesztenek fertőző betegségeket.