Elsődleges célként a fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási készségek fejlesztése került fókuszba.


Antal Balázs, a KPMG beszerzési tanácsadási szolgáltatásainak szenior menedzsere hangsúlyozza, hogy a jövőben csak azok a beszerzési szervezetek lehetnek sikeresek, amelyek képesek folyamatosan nyomon követni az egyre emelkedő költségeket. Ehhez elengedhetetlen, hogy a legújabb technológiai fejlesztések adta lehetőségeket kihasználva valós időben végezzenek elemzéseket. Az így szerzett adatokat a lehető leggyorsabban kell hasznosítaniuk a saját előnyük érdekében. A piaci kihívások és az ellátási lánc fenntarthatósági követelményeinek fokozódása még fontosabbá teszi a beszerzés szerepét, amelynek a szervezetek belső és külső együttműködéseinek motorjává kell válnia.

A KPMG szakértői úgy vélik, hogy a beszerzési folyamatokat a jövőben öt alapvető erő fogja formálni. E tényezők hatása azonban eltérő lehet attól függően, hogy földrajzi, iparági vagy szervezeti szempontból vizsgáljuk őket.

A KPMG legutóbbi kutatásában 400 tapasztalt beszerzési szakembert kérdeztek meg a legnagyobb külső beszerzési kihívásokról. Az eredmények alapján az inflációs nyomás és a növekvő nyersanyagárak számít a legnagyobb problémának, amelyet a válaszadók 83%-a említett. Ezzel párhuzamosan az optimalizálás legfőbb célja a költségek csökkentése és a kiadások elkerülése lett, amit a résztvevők 91%-a támogatott. Noha az infláció várhatóan nem formálja át alapvetően a beszerzési funkciót, a helyzet növekvő munkaterhelést generál, ami a költségek hatékonyabb kezelésének sürgősségét vonja maga után.

A kutatás szerint a megkérdezettek úgy látták, a következő másfél évben a technológiák közül leginkább a prediktív analitika lesz hatással a beszerzési funkciókra, ezt a generatív mesterséges intelligencia, majd a robotizált folyamatautomatizálás (RPA) követte a sorban. A legnagyobb belső kihívást eközben az adatok és az insightok korlátozottsága jelentheti, és úgy ítélték meg, hogy ezen a területen sürgős befektetésekre van szükség. A felmérésben résztvevők 66 százaléka a következő 12-18 hónapban tervezte technológiai vagy adat- és elemzési megoldások bevezetését, a válaszadók 79 százaléka pedig már megkezdte a feltörekvő technológiák, például a generatív mesterséges intelligencia bevezetésével.

Related posts