A bíró pártatlansága megkérdőjelezhető volt, így szükséges az elsőfokú eljárás megismétlése a Hableány-katasztrófa ügyében.


A határozat végérvényes: a Fővárosi Ítélőtábla nem látta indokoltnak az ügyész által benyújtott fellebbezést.

A bíró, Németh Leona elfogultsága miatt új elsőfokú büntetőpert kell lefolytatni a Hableány kishajó dunai katasztrófája ügyében - tudatta a Fővárosi Ítélőtábla a honlapján.

A Fővárosi Ítélőtábla legfrissebb közleménye szerint a másodfokú eljárás keretében a Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság korábbi döntését, és új eljárás lefolytatására kötelezte az elsőfokú bíróságot. A terhelt bűnügyi felügyeletét továbbra is fenntartották. A törvényszék egyértelműen megállapította, hogy...

A bíróság döntése jogi szempontból megkérdőjelezhető, mivel az eljárás során olyan bíró volt jelen, akinek elfogulatlansága nem volt garantálható. Ez az elfogultság különösen a bizonyítékok értékelésében és a tények megítélésében vált nyilvánvalóvá, ami alapvetően befolyásolta az ítélet meghozatalát. E körülmények miatt az elsőfokú bíróság eljárási hibát vétett, amelynek következményeként az ítélet hatályon kívül helyezése indokolt.

A közlemény hangsúlyozza, hogy az ítélőtábla nem a vádlott bűnösségéről döntött a neki felrótt cselekmény kapcsán, hanem csupán azt vizsgálta, hogy a Fővárosi Törvényszék jogszerűen utasította-e új eljárásra a Pesti Központi Kerületi Bíróságot. Más szóval, azt elemezte, fennállt-e olyan, az abszolút hatályon kívül helyezéshez vezető körülmény, amelyet a másodfokú eljárás során nem lehetett orvosolni, és amely automatikusan megköveteli az elsőfokú eljárás megismétlését.

Hableány-tragédia: Az ügyészség szerint nem kell újratárgyalni a büntetőügyet Hableány-tragédia: a bíró elfogultsága miatt új eljárásra utasított a Fővárosi Törvényszék

A közlemény felidézi, a Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2023. szeptember 26-án kihirdetett ítéletével halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétsége miatt 5 év 6 hónap fogházbüntetésre, és 6 évre a vízi járművezetéstől eltiltásra ítélte a dunai hajóbaleset ügyében megvádolt hajóskapitányt.

A bizonyítási eljárás során kiderült, hogy a vádlott nem észlelte a szállodahajó útjában álló sétahajót, és nem volt bizonyítható, hogy előzési szándékkal követte volna a Hableányt. Az elsőfokú bíróság, a vádirattal összhangban, a vádlott által elkövetett vízi közlekedési szabályszegést gondatlan vétségként értékelte. Amikor a terhelt értesült a balesetről, amely következtében a sétahajó rendkívül gyorsan elsüllyedt, a folyó erős sodrása miatt már nem volt egyértelmű, hány vízbe esett személy szorult segítségre, illetve hányan voltak olyan helyzetben, hogy már nem lehetett rajtuk segíteni. A kapitány ugyanakkor nem teljesítette maradéktalanul a segítségnyújtásra vonatkozó előírásokat, de meggyőződött arról, hogy a bajba jutottak megmentésére irányuló intézkedések megkezdődtek. Az eljárás során beszerzett igazságügyi szakértői vélemény, amely a pszichológiai tesztek eredményeire alapozott, nem zárta ki, hogy a vádlott a baleset hírére sokkos állapotba került, ami ideiglenesen befolyásolta a tőle elvárt cselekvési képességét. Ezt a tanúvallomások is megerősítették. Ennek fényében a kerületi bíróság a bizonyítékok hiányában felmentette a vádlottat a 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásának vádja alól, amelyet a veszélyhelyzetet előidéző bűncselekmény miatt emeltek ellene.

A bíróság a büntetés megállapítása során figyelembe veszi a körülményeket és a vádlott személyes hátterét.

súlyosbító körülményként vette figyelembe a mérhetetlenül nagy katasztrófát, valamint a jelentős anyagi kárt.

enyhítő körülményként értékelte a terhelt büntetlen előéletét, hosszú, makulátlan hajóskapitányi tapasztalatát, gyakorlatát, megromlott egészségi állapotát, ténybeli beismerését, azt, hogy súlyos beteg és eltartásra szoruló hozzátartozóiról gondoskodik, továbbá az időmúlást.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyészség, a vádlott és a védő is fellebbezést nyújtott be. A törvényszék hatályon kívül helyező végzése ellen az ügyészség fellebbezett, új eljárás lefolytatása érdekében kérve a másodfokú bíróságtól, de a Fővárosi Ítélőtábla ezt a kérelmet nem találta indokoltnak.

Az ítélőtábla osztotta a törvényszék álláspontját, miszerint a 2022. június 21-i tárgyalást követően tett bírói nyilatkozatok sértik a pártatlanság követelményeit, és ezek alapján indokolt a bíró kizárása.

Az elsőfokon eljáró bíró ugyanis azzal, hogy a tárgyalást követően az ügyésznek - a vádlott és a védő távollétében - kifejtette a bizonyítás menetére és a bizonyítékok értékelésére vonatkozó álláspontját, megsértette az eljárási feladatok megoszlásának elvét, a pártatlanság követelményét, így tőle az ügy elfogulatlan megítélése nem várható. Az elfogult, kizárt bíró eljárását orvosolni pedig kizárólag az ítélet hatályon kívül helyezésével lehet.

Az ügyet olyan bírónak kell elbírálnia, aki nem érintett a kizárásban, és az eljárást újra kell kezdeni a megfelelő tárgyalási szaktól, ügyelve a bizonyítékokkal kapcsolatos eljárási szabályok pontos betartására.

A döntés véglegessé vált azon a napon, amikor meghozták, és az ítélőtábla biztosította a határozat kézbesítését.

Öt és fél évnyi szabadságvesztésre ítélték a Hableány tragédiáját okozó Viking Sigyn hajó kapitányát.

A tragikus esemény következtében a Pesti Központi Kerületi Bíróság tavaly szeptemberben meghozta elsőfokú döntését. A Viking Sigyn hajó kapitányát, Jurij C.-t bűnösnek találták halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésében. Ennek következményeként öt és fél év letöltendő fogházbüntetést kapott. Az ügyészség emellett 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásával is megvádolta, ám ezen a vádon végül felmentették.

A baleset 2019. május 29-én, este 9 óra után 5 perccel történt a Margit híd pesti hídfőjénél. Itt a Viking Sigyn szabályosan maga alá gyűrte a nála jóval kisebb Hableány nevű sétahajót, aminek fedélzetén egy dél-koreai turistacsoport utazott. 27-en veszítették életüket, egy ember holttestét pedig azóta sem sikerült megtalálni. A fedélzeten összesen 35-en tartózkodtak.

Nem akar fizetni a cég, egyelőre hiába várnak a megítélt kártérítésre a Hableány-tragédiában elhunytak hozzátartozóiÖt és fél évnyi szabadságvesztésre ítélték a Hableány tragédiáját okozó Viking Sigyn hajó kapitányát.

Related posts