A községi könyvtárak száma Kassa megyében folyamatosan csökken, ami aggasztó tendencia. Az olvasás népszerűsítése és a tudás megosztása szempontjából kulcsszerepet játszó intézmények eltűnése komoly kihívásokat jelenthet a helyi közösségek számára. Az ily

A megye területén működő 149 közkönyvtár közül öt regionális, ezeket a Kassai Kerületi Önkormányzat (KSK) tartja fenn, a fennmaradó 144 pedig a városok és községek irányítása alá tartozik. A 144 közül csupán 94 működik rendesen, a többi csak nagyon korlátozott mértékben nyújt szolgáltatásokat az olvasók számára"
A Kassa és környéke tele van városi és községi könyvtárakkal, míg a Nagymihályi járásban ezek száma meglehetősen alacsony. A megyében található regionális könyvtárak folyamatosan fejlődnek, egyre szélesebb körű szolgáltatásokkal állnak rendelkezésre, és számos támogató programot indítanak. Ezen felül módszertani központként is funkcionálnak, segítve ezzel a helyi közösségeket és az olvasás népszerűsítését.
„Kérlek, alakítsd át a szöveget úgy, hogy az egyedi legyen!” – mondta Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke.
Kassa megye nyilvános könyvtárainak több mint 45 ezer regisztrált olvasója van, ami a lakosság 5,87 százalékát jelenti (országos szinten ez az arány 6,72 százalék volt 2023-ban). A legtöbb regisztrált olvasót a lakosság arányában Kassán találjuk, a legkevesebbet pedig az Iglói és Gölnicbányai járásban. A közkönyvtárak állományában több mint 1,2 millió könyvtári egység található, ezeknek közel fele a megyei könyvtárakban.
A megyei önkormányzat a jó gyakorlatok között említ egy iglói kezdeményezést, az "Utazó könyvtár" keretében a községi könyvtárak egy időre 50 kötetes könyvcsomagot kapnak. A kassai Bocatius Közkönyvtár az IDS Východ közlekedési társasággal együttműködve bővíti az autóbusz-állomáson létesített szabad könyvtár állományát, valamint rendszeres könyvadományokkal támogatja a gyermekonkológiát. A rozsnyói Pavol Dobšinský Gömöri Könyvtár a leselejtezett polcrendszereit adományozta a járás községi könyvtárainak. A megyei könyvtárak emellett elektronikus olvasójegyeket és automatizált kölcsönzési rendszereket vezetnek be, bővítik az e-könyvek kínálatát, illetve úgynevezett SmartLab-okat, intelligens laborokat hoznak létre, ahol például a 3D nyomtatással és a programozással ismerkedhetnek meg az érdeklődők.