Egy pápai család rendszeresen, már-már módszeresen kihasználta a hajléktalanok helyzetét.


Bűnszervezetben elkövetett emberkereskedelem és kényszermunka bűntette miatt emelt vádat a Veszprém Vármegyei Főügyészség egy pápai család négy tagjával szemben, akik életvitelszerűen zsákmányoltak ki hajléktalanokat.

A vádirat alapján a 40 éves vádlott, aki feleségével, fiával és apósával együttműködve tevékenykedett, egészen 2022 decemberéig toborzott nincstelen, hajléktalanszállókról érkező embereket. A férfi ígérete szerint komfortos szállás, ellátás és megfelelő bér várta őket, azonban a valóságban egy istállóból kialakított, világítás nélküli melléképületbe zárta őket. Ezt a megdöbbentő információt a Veszprém Vármegyei Főügyészség tette közzé.

A vádlottak a sértettekkel Pápán, Győrben, valamint különféle Balaton-parti és Veszprém vármegyei településeken dolgoztatták őket, mindezt anyagi ellenszolgáltatás nélkül. A munkák, amelyeket napi 8-12 órában végeztek, az építőipart, fémhulladékgyűjtést és házkörüli teendőket ölelték fel. Az ügyben érintett tizenhárom sértett közül csupán néhányan kaptak apró, a munkájukhoz képest aránytalanul alacsony bért. A munkavégzés irányítását egy 40 éves férfi végezte, aki nemcsak ő maga, hanem felesége és fia által is szállította az embereket a különböző munkaterületekre.

Apja jóváhagyásával a fiú többször külön munkára is utasította őket, míg anyja az elszállásolásukat, étkeztetésüket végezte. A tőlük megszökött sértetteket többször felkutatták és visszaszállították, hogy mások, így különösen a hatóságok ne szerezhessenek tudomást az általuk folytatott kizsákmányolásról. Volt olyan sértett, akit a férfi Budapestről vitt vissza úgy, hogy a lábánál fogva húzta ki a sátrából, és kényszerítette, hogy a gépkocsiba üljön, ahol meg is ütötte. A férfi apósa évekre visszamenően maga is dolgoztatott fizetés nélkül nehéz sorsú embereket, és volt, aki 2022-ben már tizennyolc éve lakott nála. Ezen túl előfordult, hogy a náluk lakó sértetteket kölcsönadták egymásnak.

Emberkereskedelem és kényszermunka: hajléktalanokat rabszolga-szerű körülmények között dolgoztattak Az emberkereskedelem sötét oldala sokszor rejtve marad a társadalom szeme elől, de a valóság sokszor sokkal szomorúbb, mint ahogyan azt elképzeljük. A hajléktalanok, akik gyakran a társadalom peremén élnek, nemcsak hogy kiszolgáltatott helyzetben vannak, hanem sok esetben áldozataivá válnak a kényszermunkának is. Azok, akik a legnagyobb szükségben vannak, gyakran nem rendelkeznek a megfelelő védelemmel, és ezért könnyű prédát jelentenek a bűnözők számára. A hajléktalanok kényszermunkája olyan formákat ölthet, mint a fizikai munka, amelyet embertelen körülmények között végeznek, vagy akár olyan szolgáltatások, amelyekért nem kapnak megfelelő ellentételezést. A manipuláció és a kihasználás módszerei sokszor rejtettek, így a társadalom többsége nem is tud róla, hogy ezek az emberek milyen szenvedéseken mennek keresztül. Mindez rávilágít arra, mennyire fontos a társadalmi tudatosság növelése és a hajléktalanok védelme. A közösség felelőssége, hogy felismerje a problémát, és fellépjen azok védelmében, akik a legnagyobb rászorultságban vannak. Az emberi méltóság tiszteletben tartása és a kényszermunka elleni harc közös feladatunk, hogy megakadályozzuk a jövőbeni tragédiákat.

A vádlottak a sértetteket nem csupán alárendeltként kezelték, hanem szinte emberi méltóságukat is megkérdőjelezték. Szolgaként tekintettek rájuk, megalázó módon beszéltek velük, és a pszichés bántalmazás mellett, ha a munkájuk nem felelt meg az elvárásaiknak, erőszakkal fenyegették meg őket, sőt, fizikailag is bántalmazták.

Az ügyészség vádiratában az elkövetők ellen súlyos büntetési tételek alkalmazását javasolta, beleértve a fegyházbüntetést, a közúti járművezetéstől való eltiltást, valamint a Pápa közigazgatási területéről való kitiltást. Továbbá, a közügyektől való eltiltásra is tett javaslatot, hangsúlyozva, hogy a törvény értelmében feltételes szabadlábra helyezésük nem lehetséges. Emellett a három férfi családtagjaira vonatkozóan pénzbírság és vagyonelkobzás kiszabását is kérte.

Related posts