Edit-a-thon: Egy varázslatos délután, ahol a te kreativitásod formálhatja a világot!
Mit szólnál ahhoz, ha azt mondanánk, hogy egyetlen délután alatt hozzájárulhatsz a világ egyik legégetőbb problémájának megoldásához? Talán túlzónak tűnik, de valójában nem az! Az Edit-a-thon pontosan ezt a lehetőséget kínálja. Ez az esemény nem csupán arra hív, hogy közösen tevékenykedjünk, hanem arra is, hogy valódi változást érjünk el abban, ahogyan a nőket a médiában és a Wikipédián ábrázolják. Csatlakozz hozzánk, és légy része ennek a fontos küldetésnek!
Talán eddig nem tűnt fel, de a médiában és a világ nyolcadik legnépszerűbb weboldalán, a Wikipedián, túlnyomórészt férfiakkal kapcsolatos tartalmak dominálnak. Pedig a világ népességében a nők és férfiak arányának elméletileg 50-50 százaléknak kellene lennie. Miért van tehát az, hogy a hírekben, politikai elemzésekben, tudományos publikációkban és még a Wikipedián is a nőkről szóló információk és történetek jelentősen alulreprezentáltak?
A Global Media Monitoring Project 2020 adatai szerint a globális online híreknek mindössze 28 százaléka szól nőkről, televíziós és nyomtatott médiában pedig még ennél is kevesebb, csupán 26 százalék.
Magyarország helyzete sem különbözik sokban a globális trendektől: a legnagyobb hírportálokon közzétett cikkeknek csupán negyedét írják nők, és a gazdasági, pénzügyi vagy technológiai témákban még ennél is kevesebb női hang hallható. Ráadásul fontos megemlíteni, hogy a női újságírók és szakértők gyakran alulreprezentáltak, ami tovább nehezíti a sokszínű és kiegyensúlyozott tájékoztatást.
nálunk a nők átlagosan 17,5 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál, szemben az európai 12,7 százalékkal.
Az ENSZ friss adatai szerint világszinten 134 évre van szükség a teljes nemi egyenlőség eléréséhez, ha a jelenlegi tempóval haladunk. Ez túl hosszú idő ahhoz, hogy karba tett kézzel várjunk.
Hozd létre a saját jövődet a billentyűzet segítségével!
Itt az idő, hogy együtt változtassunk, és ebben szükség van rád is! A Ringier médiavállalat a nemzetközi trendeket követve Budapesten elindítja az EqualVoice - Láthatóbban a Wikipédián című szócikk-szerkesztési maratonját, más néven edit-a-thont. E rendezvény célja, hogy közösen tegyünk a nők láthatóságának mennyiségi és minőségi javításáért az internet egyik legfontosabb enciklopédiájában. Csatlakozz hozzánk, és légy része ennek a fontos kezdeményezésnek!
Csatlakozz hozzánk május 6-án, és légy részese egy izgalmas eseménynek, ahol közösen dolgozhatunk a Wikipedia tartalmainak férfi-női egyensúlyának javításán! Támogasd a tudás sokszínűségét, és hozz létre értékes hozzájárulásokat!
Csupán annyira van szükséged, hogy csatlakozz hozzánk, és aktívan részt vegyél a szócikkek írásában vagy frissítésében. Ezzel hozzájárulhatsz ahhoz, hogy még több női sikertörténet, tudós, politikus, művész és vezető kapjon megérdemelt figyelmet és elismerést.
Ne hagyd, hogy a tapasztalatlanság visszatartson! Akár teljesen új vagy a témában, akár már rendelkezik némi tudással, itt a helyed! Képességeid szerint részt vehetsz a szövegek szerkesztésében, lefordíthatod vagy kiegészítheted a már meglévő bejegyzéseket. A rendezvényen helyben tartanak egy gyors bevezetőt, és a Wikimédia Magyarország Egyesület lelkes önkéntesei örömmel segítenek neked. Készülj fel a felfedezésre!
Csatlakozz hozzánk az Edit-a-thon során – együtt biztosítjuk a nőknek azt a megérdemelt láthatóságot, amelyre régóta várnak!
Az esemény partnerei: Goethe-Institut Budapest, ELTE Média, Egyenlítő Alapítvány, We Are Open egyesület, Női Érdek szövetség, Nők a Jogban, Swisscham Hungary, GLAMOUR, Kiskegyed, Blikk, HVG, WMN, Kreatív magazin, Fernuniversität in Hagen. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.