A térségben hatalmas, több száz kilós sziklák mozognak, mintha csak saját akaratukkal bírnának.


Az amerikai Death Valley (Halál-völgy) Nemzeti Park igazi természeti különlegességekkel bővelkedik. Egyfelől a terület híres a szélsőségesen magas hőmérsékleteiről és aszályos klímájáról, másfelől pedig pazar látnivalói közé tartoznak a titokzatos, vándorló sziklák. Ezek a vitorlázó kövek akár 320 kilogramm súlyúak is lehetnek, és lenyűgöző nyomot hagynak maguk után a Racetrack Playa nevű kiszáradt tómederben. E különös jelenség a természet egyik legérdekesebb rejtélye, amely folyamatosan vonzza a tudósokat és a kalandorokat egyaránt – olvasható az IFLScience oldalán.

A vándorló sziklák rejtélye évszázadokon át foglalkoztatta a tudósokat, míg egy 2014-ben készült tanulmány végre felfedte titkukat. A kutatók GPS-nyomkövetőket helyeztek el néhány kőzeten, és időszakos felvételekkel figyelték meg azok mozgását. Ez volt az első alkalom, hogy a vitorlázó köveket részletesen követték nyomon.

A Racetrack Playa nyáron teljesen kiszárad, míg télen egy sekély tó formálódik ezen a különleges vidéken. Amikor a hőmérséklet lehűl, a vízf surface-ét vékony jégréteg borítja, és ha a jég megreped, valamint a szél is fúj, a jégtáblák elkezdenek vándorolni a felszínen.

A tó kellően sekély ahhoz, hogy a sziklák részben szabadon maradjanak, így amikor a körülmények ideálisak, a szél és a jég együttesen megmozgathatja a sziklákat.

Amikor a vizsgálat során a kövek életre keltek, percenként 2-5 métert haladtak előre.

A csapatnak sikerült rögzítenie egy különleges eseményt, amely során 60 szikla versenyzett egymással. Néhányuk több mozgási fázis során összesen 224 métert tett meg, ami igazán figyelemre méltó teljesítmény.

A szakértők már korábban is gyanították, hogy a jég jelentős szerepet játszik a kövek vitorlázásában, ám a legújabb tanulmány lehetőséget adott arra, hogy mélyebben megértsük a folyamat mögött húzódó pontos összefüggéseket.

Related posts