Rendkívül súlyos természetkárosítás történt hazánkban: több ezer védett faj egyedeit elpusztították. Az Agrárszektor legfrissebb hírei szerint ez a cselekedet nemcsak a biodiverzitásra gyakorol negatív hatást, hanem a környezetvédelmi erőfeszítéseket is a


Több millió forintos természetvédelmi kár keletkezhetett Budaörsön, ahol egy Natura 2000-es terület közvetlen szomszédságában lévő, értékes élőhelyet harmadszorra is vegyszerrel károsítottak meg. A terület beépítésre szánt, de a tulajdonosok a védett fajok miatt évek óta nem tudják megkezdeni a tervezett lakópark építését - írta meg a Telex.

Jelentős környezeti károk érték Budaörs Kamaraerdő felőli területét, különösen a Szajkó utca mentén, ahol a tavaszi csapadékos időszak ellenére hatalmas sárgás foltokban égett meg és száradt ki a növényzet. Ez a terület közvetlen szomszédságában fekszik a Natura 2000 hálózat részeként védett Tétényi-fennsíkkal, amely hazai szinten is védett ökológiai terület, mégis magának a szomszédos területnek a védelméről nem gondoskodtak.

A területen gazdag védett növényvilág bontakozik ki, ahol több ezer tavaszi hérics, árlevelű len, selymes peremizs és selymes boglárka található. Ezek a növények különleges természetvédelmi értékkel bírnak, hiszen egyenként ötezer forintra rúgnak. A változatos növénytársulásban emellett számos orchideafaj is fellelhető, mint például a vitézvirág, a sömörös kosbor és az agárkosbor, melyek mindegyike körülbelül 10 ezer forintot ér. Külön figyelmet érdemel a poloskaszagú kosbor, amelynek egyede 50 ezer forintra értékelt, míg a ritka és fokozottan védett homoki kikerics egyetlen szála már 100 ezer forintos értéket képvisel.

A terület gazdag ritka fajokban, amelyek közül kiemelkedik a füstös ősziaraszoló és a keleti rablópille, mindkettő jelentős természetvédelmi értékkel bír, hiszen egy-egy példányuk értéke elérheti a 100 ezer forintot. A helyszín már több mint harminc éve ismert természeti kincseiről, azonban a helyi építési szabályzat lehetővé teszi a beépítést. A gondok 2021 decemberében kezdődtek, amikor a terület új tulajdonosa lakópark építését tűzte ki célul, ám a védett fajok jelenléte megakadályozta a munkálatok megkezdését. 2022 tavaszán cserjeirtást hajtottak végre, amelyet a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága rögzített, figyelmeztetve a tulajdonosokat, hogy a földmunkákhoz szükséges engedélyeket be kell szerezniük.

2023 júniusában munkagépek lepték el a területet, ám a DINPI természetvédelmi őrei, együttműködve a budaörsi rendőrséggel, gyorsan közbeléptek, és leállították a munkálatokat, mivel a kivitelezők nem rendelkeztek a szükséges természetvédelmi hatósági engedéllyel. A nemzeti park hatalmas, milliós nagyságrendű kárt állapított meg, és rendőrségi feljelentést tettek az ügyben. 2023 őszén újabb problémák merültek fel, amikor először vegyszert juttattak ki a területre, ami további súlyos károkat okozott. A rendőrség nyomozást indított, de a vizsgálatot ismeretlen elkövetőre hivatkozva próbálták lezárni. Egy beérkezett panasz nyomán azonban az ügyészség arra kötelezte őket, hogy ismételjék meg az eljárást. Közben a beruházók a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz fordultak, kérve a védett növények áttelepítésére vonatkozó engedélyt. A Fővárosi Önkormányzat kezdetben elutasította a kérelmet, de később újabb kérelmek érkeztek törökbálinti és budaörsi helyszínekre.

Idén áprilisban a terület legalább ötödére, 1,7 hektárra ismét kijuttattak valamilyen vegyszert, feltehetően gyomirtót. A DINPI szakemberei május elején felmérték a károkat: több ezer elpusztult védett növényt találtak, a természetvédelmi kár akár több millió forintot is elérhet. A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a korábbi eset kapcsán természetkárosítás miatt büntetőeljárás folyik, az idei esetről viszont május 9-ig nem érkezett bejelentés a DINPI-től.

A budaörsi önkormányzat megerősítette, hogy gyomirtószer alkalmazása valóban megtörténhetett a területen. Vágó Csaba kabinetvezető részletezte, hogy a telkek lakóövezeti besorolásúak, és a tulajdonosok összesen 76 épületet terveznek, épületenként 2-5 lakás kialakításával. Az építkezés azonban egyelőre nem indult el, mivel a közművek még nem állnak rendelkezésre, ráadásul a területen jelenleg változtatási tilalom van érvényben. A Pest Vármegyei Kormányhivatal bejelentette, hogy a korábban elkezdett építési és tereprendezési munkálatokat leállította, és minden további tevékenységet egyeztetni kell a DINPI-vel. A feltételezett természetkárosítással érintett, 1,7 hektáros terület valószínűleg a Kamara Park Házak Kft. tulajdonában áll. A cég ügyvezető igazgatója, Tárai Dávid a következőket nyilatkozta:

Társaságunk több éve folyamatosan kapcsolatban van a Fővárosi Kormányhivatallal a tulajdonában álló területen fellelhető természeti értékek áttelepítésével kapcsolatban. Sem a Fővárosi Kormányhivatal, sem a Társaságunk képviseletében eljáró környezetvédelmi szakemberek, sem a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság nem jelezte társaságunk felé, hogy természetkárosítás történt volna a tulajdonunkban álló területen a közelmúltban.

Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a magánterület jelenleg nem kerítéssel elhatárolt, ami lehetőséget ad az illegális hulladéklerakásra. Eddig többször is próbálkoztak a terület határainak megjelölésével, de sajnos ismeretlen személyek rendszeresen megrongálták a kihelyezett táblákat, és a mobilkerítést is eltávolították.

Related posts