A bázeliek végre meghozták a döntést: a város büszkén adhat otthont az Eurovíziós Dalfesztiválnak!
A 2025-ös rendezvény helyszíne Bázel városa lesz, miután a helyi lakosság kétharmada támogatta ezt az elképzelést egy nemrégiben lebonyolított népszavazás során. Az ötletet egy keresztény-konzervatív párt indította el, és a végeredmény megerősítette a város lakóinak elkötelezettségét a rendezvény iránt.
A bázeli helyi népszavazáson az előzetes adatok lakosok 66,4 százaléka támogatta, hogy a város megrendezze a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivált - írja a Bloomberg.
A szavazásra azután került sor, hogy az ultrakonzervatív, keresztény fundamentalista Svájci Szövetségi Demokratikus Unió nevű jobboldali párt elég júliusban jelentette be, hogy referendumot kezdeményezzen az esemény megrendezése ellen, tiltakozva a bázeli kanton által tervezett 37,4 millió svájci frank (42 millió dollár) közpénz elköltése ellen. A párt kampánya "nem kérünk adófizetői pénzt a woke propagandára" szlogennel zajlott, és "blaszfémiát" emlegetett a versennyel kapcsolatban. Végül sikerült elég aláírást összegyűjteniük, így meg kellett tartani a voksolást.
Az előzetes kormányzati statisztikák szerint a választók 66,4%-a támogatta, míg 33,6%-a ellenzi az Eurovízió megrendezését Svájcban. Ez az eredmény lehetőséget ad arra, hogy az alpin ország vendégül lássa a híres dalfesztivált, amelyet idén Malmőben, Svédországban tartottak, és amely világszerte 163 millió nézőt vonzott. Svájc a 2023-as Eurovíziós győztes, Nemo sikerének köszönhetően szerezte meg a jogot a 2025-ös rendezésre.
A népszavazás kezdeményező párt elnökségi tagja, Philippe Karoubi, korábban kifejtette véleményét, miszerint "teljesen aránytalan" dolog 40 millió dollárt költeni erre a célra. Ráadásul kifogásolta, hogy mindezt közpénzből finanszírozzák, miközben a turizmus és a vendéglátás területén realizált pénzügyi nyereséget leginkább magánvállalkozók, például a szállodák profitálnák.
A párt szerint az Eurovíziós Dalfesztivált már csak azért sem kellene finanszírozni, mert "ideológiai provokáció", és amit közvetít - például a "woke" és a transzneműek jogai -, egyértelműen ellentétes a nyugati zsidó-keresztény értékekkel - írtuk korábban.
A versenyen bemutatott előadásokat sokan istenkáromlónak tartják, és némelyikük szinte az okkultizmus határvonalát súrolja. Különösen Bambie Thug ír versenyző fellépését illették kritikával, amelyet kifejezetten nyilvános fekete miseként emlegettek. Továbbá, a legutóbbi műsorokban megfigyelhető, hogy a világpolitikai események, mint Oroszország ukrajnai inváziója vagy az izraeli-palesztin konfliktus is reflektorfénybe kerülnek, ami szintén felkeltette a nézők figyelmét és aggodalmát.