Donald Tusk: Az orosz-ukrán konfliktus során Lengyelország határozottan Ukrajna mellett foglal állást.


Keir Starmer brit miniszterelnök köszönti Donald Tusk lengyel miniszterelnököt, amikor az megérkezik a londoni Lancaster House-ban megrendezett csúcstalálkozóra 2025. március 2-án. - Fotó: Christophe Ena / Pool / AFP

Donald Tusk lengyel miniszterelnök vasárnap Varsóban hangsúlyozta, hogy nem Ukrajna átadása biztosítaná a békét, hanem egy erősen felfegyverzett Európa, amely saját kollektív erejével lép fel. E kijelentése a vasárnapra tervezett londoni csúcstalálkozóval összefüggésben hangzott el, amely Ukrajna helyzetét tárgyalja.

A lengyel álláspont az orosz-ukrán konfliktusban egyértelműen Ukrajna támogatása mellett foglal helyet.

- hangoztatta Tusk, kiemelve, hogy ez a lépés nem csupán a megtámadott ukránok iránti szolidaritásból fakad, hanem Lengyelország saját biztonságának védelme is megköveteli.

Tusk megjegyezte, hogy a helyzet rendkívül összetett, mivel Ukrajna támogatása mellett a lengyelek határozottan kiállnak amellett is, hogy Lengyelország, Európa és az egész Nyugat szorosabb együttműködésben legyen az Egyesült Államokkal. Véleménye szerint "nem teljesen világos" az a pozíció, amelyet Washington jelenleg az ukrajnai konfliktus kapcsán képvisel. Ezt a nehézséget "átt kell hidalni", és Lengyelország hangja a jövőben is hallható lesz, tekintettel arra a tekintélyre, amellyel a szövetségesek és Amerika viszonyulnak hozzá.

A lengyel miniszterelnök véleménye szerint a béke biztosítéka egy "erős, jól felfegyverzett és saját erejében bízó Európa", amelynek "kollektív erejére" támaszkodhat, nem pedig Ukrajna lemondása. Tusk emellett jelezte, hogy támogatni fogja Giorgia Meloni olasz kormányfő pénteki javaslatát egy európai-amerikai csúcstalálkozó megszervezésére - számolt be az MTI.

Rafal Trzaskowski, Varsó főpolgármestere, vasárnap Rzeszóban hangsúlyozta, hogy "a nyomásgyakorlás a támadóra irányuljon, nem pedig az áldozatra". E kijelentése arra figyelmeztetett, hogy ez nem csupán Lengyelország, hanem az egész Európa és az Egyesült Államok érdekét szolgálja. Trzaskowski véleménye szerint fontos, hogy az Egyesült Államok megértse, hogy Putyin esetleges győzelme vagy a konfliktus sajátos keretezése komoly fenyegetést jelentene a saját biztonságukra is.

Vasárnap délutánra a londoni Lancaster House falai között került sor egy kiemelkedő csúcstalálkozóra, amelyet Keir Starmer brit miniszterelnök hívott össze. A rendezvény közvetlenül azután zajlott, hogy a politikus szívélyes öleléssel üdvözölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. A szombati megbeszélés során a két vezető megállapodott egy Ukrajnának szánt 2,26 milliárd font értékű kölcsönről, amely újabb lépést jelent a két ország közötti szoros együttműködésben.

A vasárnap délutáni találkozón Tusk és Zelenszkij mellett Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Olaf Scholz német kancellár és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megjelent. A BBC azt írja, a brit miniszterelnök a találkozó elején arról beszélt, ez "egyszeri pillanat Európa biztonsága szempontjából", hozzátéve, hogy az ukrajnai béke jó kimenetele az egész kontinens nemzeteinek biztonsága szempontjából is létfontosságú lenne.

Zelenszkij pénteken délután, magyar idő szerint, megérkezett a washingtoni Fehér Házba, ahol az eredeti terv szerint az ukrán ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást kellett volna aláírnia a két ország vezetőjének. Ez a megállapodás Donald Trump béketervének kulcsfontosságú eleme lett volna. Azonban a helyzet váratlanul bonyolultabbá vált: a megbeszélés előtt tartott sajtóeseményen Trump és J. D. Vance alelnök hevesen támadták Zelenszkijt, azt állítva, hogy az ukrán elnök nem elég hálás az Egyesült Államok támogatásáért. Vádolták azzal is, hogy elmulasztotta megköszönni a segítséget, nem tartja tiszteletben az USA-t, és hogy a harmadik világháborúval játszik. E végzetes feszültségek közepette Zelenszkij végül távozott a Fehér Házból, anélkül, hogy a megállapodást aláírta volna.

Related posts