Donald Trump vámháborúja: Mit jelent az olajárakra? Elemzők válaszolnak a kérdésre, hogy mennyi ideig tarthat a drágulás - Világgazdaság Donald Trump vámháborúja komoly hatással van a globális gazdaságra, különösen az olajpiacra. Az elemzők most megpróbá


Szakértők nem látják borúsan a jövőt. Donald Trump vámjai miatt megugrott az olajár, de a tarifák gazdasági következményei miatt nem marad ilyen magasan.

Az ágazati elemzők előrejelzése alapján az olajárak hosszú távon várhatóan csökkenni fognak. Ennek hátterében az áll, hogy jelentős mértékben megemelkedtek az amerikai vámok Kanadára, Mexikóra és Kínára. Emellett aggodalmak merültek fel amiatt, hogy Donald Trump intézkedései zavarokat okoznak az ellátási láncban, hiszen Kanadának és Mexikónak kulcsszerepe van az Egyesült Államok olajellátásában.

A határidős jegyzések alapján az Egyesült Államokban irányadó West Texas Intermediate (WTI) olaj ára hétfő reggel 1,88%-kal, hordónként 73,89 dollárra nőtt a Reuters beszámolója szerint. Ezzel párhuzamosan a Brent olaj ára is emelkedett, 0,96%-kal, és elérte a 76,4 dolláros szintet, bár korábban még a 77,34 dollárt is megközelítette. (A dollár árfolyama 400 forintnak felel meg.)

Donald Trump is óvatos, ha az olaj a tét

Az Egyesült Államokban működő finomítók által feldolgozott kőolaj 40%-a külföldről, főként Kanadából érkezik. Az észak-amerikai szomszédunk naponta 4,6 millió hordónyi nyersanyagot szállít, míg Mexikó 563 ezer hordóval járul hozzá az amerikai piac ellátásához. Eközben a hazai olajtermelés 13,5 millió hordóra nőtt, ami történelmi rekordnak számít, és várhatóan nem fog jelentős mértékben emelkedni a jövőben.

A Kanadából érkező energetikai import esetében csupán 10%-os vámot kell fizetni, míg a Mexikóból származó teljes behozatalra már 25%-os vám vonatkozik. Amarpreet Singh, a Barclays elemzője úgy véli, hogy a kanadai energiaimporttal kapcsolatos viszonylag kedvező hozzáállás mögött valószínűleg a körültekintés áll.

"A kanadai energiaimportra kivetett vámok valószínűleg nagyobb zavarokat okoznának a hazai energiapiacokon, mint a mexikóiak, és akár kontraproduktívak is lehetnek az elnök egyik legfontosabb célkitűzése, az energiaköltségek csökkentése szempontjából" - írta jegyzetében.

Az olajár nem valószínű, hogy tartósan magas szinten marad.

Bár a finomítók és a fogyasztók számára a kutakon rövid távon áremelkedést eredményeznek a vámok, a Goldman Sachs elemzői úgy vélik, hogy a tarifák hatása a globális olaj- és gázárakra korlátozott lesz. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a piaci dinamikák és a kereslet-kínálat egyensúlyának alakulása sokkal jelentősebb tényezők a hosszú távú árképzés szempontjából.

Egyetért velük Andy Lipow, a Lipow Oil Associates elnöke is. "Bár a nyersolaj ára egyelőre felfelé mozog, a vámok és a Kanada, Mexikó, Kína és talán mások által a jövőben meghozott megtorló intézkedések ciklusa világméretű recesszióhoz vezethet, ami az olajárak zuhanását okozhatja" - nyilatkozta a CNBC-nek.

Related posts