A DELMAGYAR cikkében a T-34-es harckocsi titokzatos történetével foglalkozik: elképzelhető, hogy nem is harci jármű, és talán nem is 21 méter mélyen rejtőzik.

Szeged városának mélyén rejtőzik a híres T-34-es tank titka, amely iránt sokan érdeklődnek. A harckocsi jövője még mindig kérdésekkel teli, és a kiemelésével kapcsolatos részletek is homályosak. Számos tévhit kering a jármű körül, mint például, hogy valóban tankról van szó, vagy hogy tényleg 21 méter mélyen fekszik. Ezeket a mítoszokat és a valóságot fogjuk most körüljárni.
Sokan érdeklődnek a Tiszában eltemetett T-34-es harckocsi sorsáról. Bár már felmerült, hogy kiemelik, azóta nem történt előrelépés az ügyben, és a tank jövője továbbra is rejtélyes. Számos tévhit kering a harci gép körül – vajon valóban tankról van szó, és tényleg 21 méter mélyen nyugszik? Egy névtelenséget kérő forrás keresett meg minket azzal a kéréssel, hogy tisztázzuk a médiában és az interneten felbukkanó félreértéseket. Az ügy körüli információk nem minden esetben állják meg a helyüket, ezért most eloszlatjuk a mítoszokat a tragikus sorsú járművel kapcsolatban.
A T-34-es harckocsi lehet nem is 21 méter mélyen van
A beszámolók alapján a harckocsi mélysége 21 méter, és a Tisza medrében nyugszik. Egy anonim forrás szerint azonban a Tisza belvárosi szakasza csupán 13 és fél méter mély, ami az egyik legmélyebb része a folyónak. Az elsüllyedt T-34-es tank azonban nem ezen a mély ponton, hanem egy sekélyebb területen, közelebb a parthoz lelt új otthonra. Hihetetlen, de még mindig akadnak olyan szegediek, akik személyesen hallották azt a szemtanút, aki tanúja volt, ahogy a T-34-es tank fejjel előre a Tisza habjaiba zuhan, majd eltűnik a víz alatt. A szemtanú már sajnos eltávozott az élők sorából, de más forrásokból úgy értesültünk, hogy a tank vezetője az utolsó pillanatban kiugrott a gépből. A pontos számát a tankban tartózkodó katonáknak nem lehet tudni, de akárhányan is voltak, sorsuk rendkívül tragikusan alakult. A jármű megnevezése körül is sokféle legenda kering. Míg egyesek a második világháború egyik legmeghatározóbb páncélosaként emlegetik, mások úgy vélik, hogy valójában nem tankról, hanem egy lövegtornyos lánctalpas egységről van szó.
A belvárosi híd kiemelése komoly veszélyt jelentene.
Lehetséges, hogy a T-34-es harckocsi belsejében jelentős mennyiségű robbanóanyag rejtőzik, amelynek kezelésére csak a legnagyobb körültekintéssel és szakértelemmel szabad vállalkozni. Amennyiben valaki nem szakszerű módszerekkel próbálja kiemelni a mederből, akár még a belvárosi hidat is komoly veszélybe sodorhatja. Ezért kulcsfontosságú, hogy minden egyes lépést gondosan mérlegeljenek, és ne hozzanak elhamarkodott döntéseket, hiszen a helyzet sokkal összetettebb, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk - állította névtelen forrásunk. A tank kiemeléséhez elengedhetetlen a megfelelő anyagi háttér, szaktudás, engedélyek beszerzése, valamint a kedvező körülmények megléte. Érdekes módon, a Tisza vízállása nem játszik szerepet a kiemelési folyamatban: legyen szó áradásról vagy apadásról, a vízszint változása nem segíti elő a roncs felemelését. Fontosabb szempont azonban a kegyeleti tisztelet. Akárcsak a Titanic esetében, a T-34-es harckocsi is kegyeleti helynek számít, mivel valószínű, hogy több katona életét veszítette el a fedélzetén. Egy így elmerült tank kiemelése erkölcsi dilemmákat vet fel, és sértheti a kegyeleti jogokat.