Aki bölcsen félretett a nyugdíjára, az most jól járhatott, hiszen az infláció alaposan megcsapta a pénztárakat. Azok, akik ügyesen gazdálkodtak, most elégedetten hátradőlhetnek.

A 2023-as évhez hasonlóan – amikor az átlaghozam elérte a 21,2 százalékot – a tavalyi év is kétszámjegyű átlaghozamot hozott. Ez az elmúlt húsz évben először fordult elő, hogy két egymást követő évben is ilyen eredményt sikerült elérni.
A tavaly decemberi 4,6%-os inflációt figyelembe véve a nyugdíjpénztári szektor átlagosan 8,79%-os reálhozamot produkált, ami azt jelenti, hogy ennyivel meghaladta az inflációs szintet.
Az alábbi táblázatban részletesen bemutatjuk az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliók hozamainak alakulását a tavalyi évben, valamint az elmúlt 10, 15 és 20 év távlatában.
A tavalyi évben a 10-15 százalék közötti hozamok jónak számítottak, de akadtak olyan esetek is, ahol a hozamok meghaladták a 20 százalékot, sőt, egyes befektetések akár 30 százalék feletti eredményt is produkáltak.
Az idei statisztikákban külön figyelemre méltó, hogy a 20 éves átlagos hozamráta adatai idén először váltak elérhetővé a nagyközönség számára.
Az MNB hivatalos nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak hosszú távon is kedvező befektetési lehetőségnek számítanak.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak a pénzügyi jövőnk építőkövei, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy tudatosan készüljünk a nyugdíjas éveinkre. Ezek a pénztárak nem csupán megtakarítási formák, hanem egyfajta biztonsági háló is, amely segít megőrizni életminőségünket a nyugdíjba vonulás után. Az önkéntes nyugdíjpénztárak révén saját magunk határozhatjuk meg, mennyit szeretnénk félretenni, és a befektetési lehetőségek széles skálájából választhatunk, így a pénzünk növekedését is elősegíthetjük. Emellett a pénztárak által nyújtott adókedvezmények is vonzóvá teszik ezt a megtakarítási formát, hiszen nemcsak a jövőnkre, hanem a jelenlegi pénzügyi helyzetünkre is kedvező hatással lehetnek. Az önkéntes nyugdíjpénztárak tehát nem csupán egy opcionális lehetőség, hanem egy tudatos választás a pénzügyi függetlenség és a nyugodt, biztonságos nyugdíjas évek érdekében.
A taglétszám és az átlagos számlaérték is növekedett is tavaly. 2024 utolsó negyedévében már 1 millió 74 ezer tagja volt az önkéntes nyugdíjpénztáraknak, ami 5 ezer fős emelkedést jelent az előző negyedévhez képest. A pénztártagok számláján pedig átlagosan már több mint 2,1 millió forint pihen.
Ha szeretnél többet megtudni arról, hogy neked való-e az önkéntes nyugdíjpénztár, akkor egy online vagy személyes beszélgetés alkalmával szakértőnktől még többet megtudhatsz a pénztárakról, illetve a többi nyugdíj megtakarítási formát is megismerheted.