Fedezd fel a csodát: több évszázados, csontból készült padlózat került napvilágra! | National Geographic


A gondosan kialakított, marhacsontok felhasználásával létrehozott minta a 15. századból származhat.

Egy különleges felfedezés történt Hollandiában, Alkmaar városában: állati csontokból készült padlót találtak, amelyről az Arkeonews számolt be. Ez a padlótípus rendkívül ritkaságnak számít, így a lelet igazi régészeti kincsként emelkedik ki a hasonló felfedezések közül.

A régészek egy izgalmas felújítási projekt keretében léptek be abba az épületbe, ahol a régészeti leletet őrizték. A padló eredeti borítása csempékből készült, azonban a hiányzó részeket ügyesen pótolták: szarvasmarháktól származó lábcsontokkal töltötték ki az üres foltokat. A csontok rendkívüli precizitással lettek feldolgozva, mindegyiket gondosan egyforma méretűre vágták, és kreatív módon helyezték el, hogy egyedi mintázatot alkossanak.

Nancy de Jong, a projekten dolgozó régész szerint különleges élmény volt megvizsgálni a leletet. Bár a hasonló padlók ritkák, ismert néhány példa Észak-Hollandiából. A mostani padló pontos kora nem ismert, de valószínűleg a 15. századból származik, az azt őrző, a 17. század elején épült ház valószínűleg egy korábbi épület helyét foglalta el.

A padló helyreállításának okai körüli rejtély továbbra is foglalkoztatja a kutatókat. Egy lehetséges magyarázat az, hogy az állati csontok alkalmazása szoros összefüggésben állhatott az épületben zajló tevékenységekkel, talán a helyszínen végzett munkák sajátosságai miatt. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy a választás gazdasági szempontok alapján született, hiszen a csontok felhasználása költséghatékony alternatívát kínálhatott a hagyományosabb anyagokkal szemben.

A kutatók a közeljövőben folytatják a padló elemzését, hogy további részleteket derítsenek ki róla.

Related posts