Ha úgy érzed, hogy egy kutya támadni készül, itt van néhány lépés, amit érdemes követned: 1. **Maradj nyugodt!** Ne pánikolj, mert a kutyák érzik a félelmet. 2. **Ne fuss el!** Ez ösztönözheti a kutyát a követésre. 3. **Hagyd figyelmen kívül!** Próbálj m
A nyugdíjas bérlet új szabályai lépnek életbe: február 1-től az időseknek már csak ezen a módon lesz lehetőségük utazni.
Az első számú titok a higgadtság. Minél több a sikoltozás, mozgás, szaladgálás, annál izgatottabbá válik a velünk szemben álló kutya. A szakértők szerint létezik két protokoll amit érdemes ilyen helyzeteben követni.
Képzeld el, hogy éppen a szabadban sétálgatsz, amikor hirtelen egy kutya ugrik ki az udvarából. Ha megpróbálsz gyorsan elszaladni, azzal csak fokozod az állat üldözési ösztönét – pontosan úgy, ahogyan egy kutya reagál, ha meglát egy macskát vagy egy mókust. Az állatban felébred az ellenállhatatlan késztetés, hogy utána eredjen a "zsákmányának".
Inkább maradjon a helyén, és nézzen szembe a kutyával (de kerülj el a közvetlen szemkontaktust). Álljon nyugodtan, mintha egy szilárd oszlop vagy egy hatalmas fa lenne. Legyen teljesen mozdulatlan, és semmiképpen ne gesztikuláljon a karjaival.
A legtöbb kutya nem valódi támadásra készül ilyenkor; inkább csak ugat, morog, és fenyegető módon viselkedik. Ha te magabiztosan, mozdulatlanul állsz, a kutya nem fogja azonnal abbahagyni az ugatást, de fokozatosan elkezd hátrálni, mintha mérlegelné a helyzetet.
Tehát amikor végre megáll, és az állat tudomásul veszi, hogy már nem fog nekiiramodni, így nem lesz lehetőség a hajszára, általában maguktól távoznak.
A másik módszer, hogy lassan, lazán hátrálni kezd. Miután megtett egy kis távolságot, megfordulhat és nyugalomban mehet tovább.
Néhány kutya azért szalad ki, mert úgy vélik, hogy minden arra járó idegent figyelmeztetniük kell. És ha esetleg nyitva találják a kaput, akkor már nincs megállás: jöhet a közelebbi "köszöntés", ahol mindenki megkapja az ugatós figyelmeztetést!
Annyira mélyen beivódott beléjük ez az ösztön, hogy az akciót követően gyakran fogalmuk sincs, miért is ugatnak Önre. Ha azonban túlságosan izgatott állapotba kerül, és kiabálni kezd vagy a karját lendíti, az csak fokozza az izgalmukat, és úgy ragadják meg, mint egy játékot. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy megőrizze a teljes mozdulatlanságot.
Ha a kutya felugrál, próbáljon meg megőrizni a nyugalmát, és tartsa a hátát a kutyához, hogy elkerülje, hogy az arcához érjen. Ha sikerül higgadtan viselkednie, valószínűtlen, hogy komolyabb incidens történik. A legfontosabb, hogy magabiztosan lépjen fel. Még ha meg is állunk egy helyben, előfordulhat, hogy a kutya megpróbál belénk marni, de a mozdulatlanság segíthet minimalizálni a sérülések kockázatát.
Ha a kutya harapni vagy támadni készül, bármilyen tárgy vagy eszköz hasznos lehet, amivel védheti magát. Fontos, hogy szilárdan tartsa ezt az eszközt, de ne reagáljon agresszíven – ne támadjon vissza, ne nyomja a kutya felé, és ne próbálja megütni vele. A helyes megközelítés a védekezés, nem a támadás.
Minél szélesebb és laposabb a tárgy, annál jobb. Még a legdühödtebb állat is feladja, hogy megtámadjon egy olyan valamit, ami egyértelműen nagyobb ahhoz, hogy bárhol megragadja.
Egy potenciális kutyatámadás során érdemes kerülni a konfrontációt, és lehetőség szerint állva maradni. Ha ez nem lehetséges, a legjobb védekezési forma a magzatpózba való húzódás, amely segíthet megóvni magunkat. Fontos, hogy a kutya támadása után azonnal orvosi segítséget kérjünk, hogy a sebeket megvizsgálhassák, és elkerüljük a fertőzések – mint például a tetanusz vagy a veszettség – kockázatát, hiszen ezek kezeletlenül súlyos, akár halálos következményekkel is járhatnak!