Kőnig László, a fürdőruha tervezés mestere, Cannes és Párizs vibráló világában merít ihletet. "A merész színek most a középpontban állnak" – mondja, miközben a nyári divat friss trendjeit kutatja. A napfény és a tenger hullámai által ihletett kollekciója


A magyar fürdőruha tervező úgy véli, hogy mindannyiunkban ott rejlik egy kreatív lélek, aki saját stílusával és egyediségével formálhatja a divat világát. Büszkén mondhatja el magáról, hogy a fürdőruhák tervezése és gyártása adja meg számára azt a szabadságot, ahol kibontakoztathatja képzeletét. Kőnig László, a jövő fürdőruha trendjeit felfedező szakember, arra is felhívja a figyelmet, hogy az olasz tengerpartokon már egyre inkább háttérbe szorulnak a mintás anyagok, ezzel is tükrözve a folyamatosan változó divat irányvonalakat.

A pályája kezdetén egy egyszerű bútorlapra helyezett asztalon tanulta meg a szabás fortélyait. Ehhez képest napjainkban már egy lenyűgöző, 15 méteres szabászasztalon születnek meg Kőnig László fürdőruha kollekciói, amelyek évtizedek óta dédelgetett álmai közé tartoznak. Jelenleg a 2026-os terveiken fáradoznak, de mivel ezek még titkosak, az idei év divattrendjeibe egy kis bepillantást engedett nekünk.

Kőnig László: "Pamutból készítettünk fürdőruhát"

László faipari technikusi végzettséggel rendelkezik, de az élete váratlan fordulatot vett, amikor évtizedekkel ezelőtt a pamuttermékek világába merült.

- Az elején bugyikat, illetve pizsamákat, köntösöket gyártottam - kezdi a mesélést a Poppy Lingerie tulajdonosa. - Körülbelül huszonöt évvel ezelőtt kitaláltam, hogy sztreccs pamutból készítsünk fürdőruhát, aminek leginkább az volt a lényege, hogy a nyári szezonra lefoglaljam a varrónőket. Azt gondoltam, hogy napozásra megfelelnek, ám meglepődve tapasztaltam, hogy rendes fürdőruhaként vitték és használták. Párszáz darabot készítettünk belőle és mind elkelt. Így indult el a cég fürdőruha karrierje. Később természetesen vásároltunk külön anyagot hozzá, sokat kísérleteztünk, mire megtaláltuk a saját stílusunkat. Voltak mellényúlások is, egyszer például egy üzletkötő javaslatára háromszög alakú melltartót készítettünk, pici bugyival, minden alkatrészük más színű volt. Utána évekig árultuk, akciósan. Az évek alatt rájöttem, hogy ha másra hallgatok, akkor mindig nyakunkon marad az áru. Amikor viszont a saját kútfőmből merítettem, valahogy működött. Csak olyan terméket gyártok, ami tetszik, amivel azonosulni tudok, ami passzol a stílusunkhoz, ami egy fiatalos, csinos, hordható, dögös vonalat jelent. Persze nem egyedül találom ki, megvannak a segítségeim, többek között a feleségem, akinek jó érzéke és ízlése van ehhez. Hagyom, hogy mindenki elmondja a véleményét, de a végső döntést nekem kell meghozni - szögezte le a Fanny magazinnak Kőnig László.

Néha még az ágy kényelmében is megfogalmazom a gondolataimat.

Általában öt varrodát szolgálnak ki munkával, de előfordult már, hogy tizenöt különböző műhelyen is együttműködtek.

- Egyre több mindent én csinálok: anyagbeszerzés, kapcsolattartás a beszállítókkal, varrónőkkel, bár ezt már próbálom átadni a gyártásvezetőnek - meséli László. - Nagyon fontos a kommunikáció a szabászattal, mert napi szinten kell, hogy tudják a fontossági sorrendet. Ezt én döntöm el, mert én járom a boltokat, én tartom a kapcsolatot a viszonteladókkal, és látom, hogy éppen mire van leginkább szükség. A tervezést szeretem a legjobban, de sajnos most erre tudom a legkevesebb időt fordítani. Mindig van egy prioritás, ami időszakonként változik, ez most a konzultáció a boltosokkal, de van olyan, amikor mondjuk a katalógus fotózás van a fókuszban. Természetes, hogy van olyan, amikor éjjel az ágyban fekszem, de közben fejben terítékrajzokat rakosgatok és azon agyalok, hogy miként forgassuk az anyagot. De azért nem úgy kell ezt elképzelni, mint a világhírű márkáknál, hogy még az anyag struktúráját is megtervezik. Nem is szeretnék eljutni erre a szintre, mert sokszor már így is napi 10-12 órát dolgozom. Például ma délután anyagválasztás lesz a feladat, ugyanis tegnap kaptunk Párizsból egy mintacsomagot. A gyártásvezetővel kiválasztjuk, hogy mit rendeljünk meg belőle. Ehhez végig kell néznünk a meglévő anyagkészletünket, megálmodjuk, hogy mit, mivel tudnánk kombinálni. Egyébként az anyagokat általában Franciaországból, Olaszországból és Spanyolországból rendeljük, a szivacskúpokat pedig Németországból. Sajnos itthon nem létezik fürdőruhaanyag gyártás.

Related posts