Az FPÖ és az ÖVP hivatalosan cáfolta a koalíciós tárgyalások megszakítását, ugyanakkor Herbert Kicklt csütörtökre a Hofburgba hívják.


Sajátos rekordhoz érkeztek a tavaly szeptemberi választások utáni koalíciós tárgyalások: 130 napja nincs kormánya Ausztriának.

A választások során a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) aratott a legnagyobb fölénnyel, ám Alexander Van der Bellen államfő végül a kancellári poszton ülő Karl Nehammert, a néppárt (ÖVP) vezetőjét kérte fel a kormányalakításra. Nehammer novemberben a szociáldemokratákkal és a liberális NEOS-szal kezdett tárgyalásokat, de a három párt közötti megegyezés elmaradt, így az év végére végleg feladták a reményt. Ezt követően Van der Bellen végül a korábban marginalizált Szabadságpártra és annak elnökére, Herbert Kicklre esett a választása.

A pártelnök január 10-én megkezdte a tárgyalásokat Nehammer korábbi pártjával, amelyet most Christian Stocker irányít. Az egyeztetések első szakaszában úgy tűnt, hogy kedvező kilátások mutatkoznak a gyors megállapodásra. Ezt alátámasztotta a költségvetés konszolidálására tett erőfeszítések, valamint az uniós deficiteljárás elkerülése érdekében kidolgozott, a hiány csökkentését célzó 6,3 milliárd eurós előirányzatot magában foglaló megállapodás.

Az elmúlt napokban azonban a hírek már inkább arról szóltak, hogy a tárgyalások kisiklottak, mindenekelőtt az Európai Unióhoz fűződő viszony, továbbá a biztonsággal, valamint a migrációs válság kezelésével összefüggő kérdések eltérő megítélésében. A két pártvezető közül Christian Stocker volt az, aki közvetve mindezt a nyilvánosság elé tárta, utalva arra is, hogy megítélése szerint az FPÖ-nek "a demokratikus közép" irányába kellene elmozdulnia. Stocker hangoztatta azt is, hogy a hét végéig ki kell derülnie, van-e értelme a tárgyalások folytatásának.

Az ORF tudósítása szerint kedden este olyan értesülések kerültek nyilvánosságra, amelyek alapján az egyeztetési folyamatok megszakadtak.

Ezt a megállapítást azonban mindkét érintett fél, köztük az ÖVP vezetője is határozottan visszautasította. Stocker ismét hangsúlyozta, hogy pártja számára elengedhetetlen Ausztria külföldi befolyástól mentes szuverenitásának megőrzése, valamint az EU-ban való konstruktív részvétel biztosítása. Emellett a liberális demokrácia és az alkotmányos állam védelmére is utalt. "Ezek az alapvető elvárások változatlanok maradtak" - idézte az ORF az ÖVP elnökét.

Herbert Kickl is határozottan cáfolta a tárgyalások megszakításával és befejezésével kapcsolatos pletykákat. A közösségi médián, különösen Facebookon közzétett üzenetében pedig "újabb kacsának" nevezte ezeket az állításokat.

Korábbi értesülések szerint a két párt között nézetelitérsek voltak az FPÖ által sürgetett bankadó bevezetésével, továbbá a média szerepével kapcsolatban is. Ezenkívül vita alakult ki a minisztériumok elosztását illetően is. A Kronen Zeitung szerint az ÖVP minden fontos minisztériumot magának követelt, az FPÖ ugyanakkor hét minisztériumot ajánlott fel a Néppártnak, de ragaszkodik a a belügy- és a pénzügyminisztériumhoz. A Der Standard szerint a viták ellenére a tárgyalásokon részt vevők továbbra is derűlátóak.

Az ORF által megkérdezett szakértő véleménye szerint, a nézeteltérések ellenére a közös megállapodás lehetősége még mindig "értelmesebbnek" tűnik, mint a kudarc. Ezen kívül megemlítette, hogy Herbert Kickl és a Szabadságpárt határozottan "kancellárpártként" kívánják pozicionálni magukat.

Az új választások lehetősége alternatív megoldásként merülhet fel, amelyet az FPÖ valószínűleg jelentős fölénnyel nyerne meg. Azonban, ha nem érnének el abszolút többséget, ismét koalíciós tárgyalásokra lenne szükségük. Az ÖVP szempontjából a Kickl által vezetett kormányban való részvétel volna az egyetlen módja annak, hogy igazolják, hogy a Szabadságpárttal való egyeztetések révén radikálisan megváltoztatták korábbi elutasító álláspontjukat. Emlékezzünk, hogy az ÖVP korábban minden formáját elutasította az együttműködésnek a Szabadságpárttal, amelyet a nemzet biztonságát veszélyeztető tényezőként aposztrofáltak.

Kedden este Bécsben körülbelül 30 ezer ember gyűlt össze az utcákon, hogy kifejezze elégedetlenségét az FPÖ és az ÖVP koalíciós kormánya ellen.

AZ ORF legfrissebb információja szerint csütörtökre a Hofburgban találkozót terveznek Alexander Van der Bellen államfő és Herbert Kickl között.

Related posts