Az Egyesült Államok bejelentette, hogy hajói ezentúl nem terveznek díjat fizetni a Panama-csatorna használatáért, azonban P...

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerdán az X-en jelentette be, hogy az amerikai kormány hajói nem fizetnek többé a Panama-csatornán való áthaladásért. A víziutat üzemeltető hatóság később az X-en viszont tagadta, hogy ingyenesen használhatnák a csatornát az amerikai hadihajók.
A panamai kormány döntése alapján a jövőben díjmentességet biztosít az amerikai kormányhajók számára a Panama-csatornán való áthaladáskor - közölte a külügyminisztérium az X platformon. Hangsúlyozták, hogy ez a lépés évente több millió dollár megtakarítást eredményez az amerikai kormány számára.
Donald Trump január 20-án tartott beiktatási beszédében kifejtette az Egyesült Államok ambícióját a Panama-csatorna feletti ellenőrzés megszerzésére. Azóta többször hangsúlyozta, hogy a stratégiai jelentőségű vízi út irányítása elengedhetetlen az amerikai érdekek védelme érdekében.
A Panama-csatorna üzemeltetője az amerikai külügyminisztérium bejelentésére adott válaszában közölte, hogy nem változtatott a csatornán való áthaladás díjain és jogain. A közlemény azonban megjegyzi, hogy "a Panama-csatorna hatóság kész párbeszédet folytatni az illetékes amerikai tisztviselőkkel a hadihajók áthaladásáról".
José Raúl Mulino panamai elnök tagadta az amerikai külügyminisztérium állítását az amerikai hadihajók ingyenes átengedéséről a Panama-csatornán. Elmondta Pete Hegseth amerikai védelmi miniszternek szerdán azt, hogy nem menthet fel senkit a díjfizetési kötelezettség alól, és meglepetésként érte az amerikai külügyminisztérium ettől eltérő tartalmú bejelentése.
"Határozottan elutasítom a tegnapi bejelentést" - nyilatkozta a panamai elnök a csütörtöki sajtótájékoztatón. Az amerikai közlemény "valóban váratlanul ért, mivel egy olyan intézményes állásfoglalásról van szó, amely hamis információkra épül, és egy olyan entitás részéről érkezett, amely az Egyesült Államok külpolitikáját irányítja az elnök útmutatása alapján". "Ez teljes mértékben elfogadhatatlan" - tette hozzá.
Az amerikai kereskedelmi hajók helyzete eddig elkerülte a figyelmet, hiszen egyik fél sem hozta szóba. Az újonnan megalakult amerikai kormány viszont úgy véli, hogy a kulcsfontosságú víziút irányítása gyakorlatilag Kína kezében van. Erre a kijelentésre Panama és Kína is határozottan reagált, tagadva az állítást. Mindazonáltal Panama számára komoly politikai nyomás nehezedik, hogy engedményeket tegyen az Egyesült Államok irányába.
A hétvégén Marco Rubio amerikai külügyminiszter Panamába utazott, hogy megerősítse Washington igényét a Panama-csatorna feletti ellenőrzésre. Egyúttal elfogadhatatlannak minősítette Kína befolyását a globális vízi útra. Az amerikai védelmi miniszter a Panama-csatornát politikai prioritásként jelölte meg.
Pete Hegseth, az Egyesült Államok védelmi minisztere, szerdán telefonos egyeztetést folytatott Frank Ábrego panamai biztonsági miniszterrel. Hegseth kiemelte, hogy az USA nemzetbiztonsági érdekeinek védelme rendkívüli fontosságú, és "elsődleges prioritást" élvez. A megbeszélés középpontjában állt a Panama-csatornához való akadálytalan hozzáférés biztosítása, valamint annak védelme a külföldi beavatkozásokkal szemben.
Ábrego az X-en azt írta, hogy Hegseth áprilisban Panamába látogat, de a telefonbeszélgetés témájaként csak a két ország közös érdekeit említette a biztonsági és migrációs kérdésekben.
A Hutchison Ports PPC, a hongkongi székhelyű vállalat, 1997 óta működtet jelentős konténerterminálokat a csatorna mindkét partján. A cég egy jómódú hongkongi család birtokában áll, amely hozzájárul a vállalat sikeréhez és fejlődéséhez.