Az orvos felfedte a titkot: vajon lehetséges-e visszafordítani az időskorral járó egészségi problémákat?


Nagyon sok divatdiéta van, de a fő kérdés az, hogy mi a célunk

Először is, fontos tisztázni, hogy mit is értünk pontosan időskor alatt.

- Az életkor önmagában nem fedi a valóságot, hiszen az egészségünk szempontjából nem a számszerinti, hanem az úgynevezett biológiai kor számít. Egy 65 éves egészségi állapota lehet olyan, mint egy 45 évesé, és lehet olyan is, mint egy 80 évesé. A biológiai kor egyénenként változó, természetesen függ a genetikai tényezőktől, de attól is, hogy az életünk során milyen életmódot folytattunk - kezdte a Blikknek Dr. Kiss Csaba, háziorvos.

Hazánkban időskorban a fő halálozási problémák közé tartoznak a szív- és érrendszer betegségei, emellett a magyar lakosság vezető helyen szerepel az elhízottak arányát tekintve. Ezen keresztül pedig anyagcsere- és cukorbetegség, magas koleszterinszint alakulhat ki, ami fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, így az érszűkületét, a szívinfarktusét és az agyvérzését is.

Mégis, hol rejlik az a pillanat, amikor még van időnk megváltoztatni a dolgokat?

Nincs soha késő, csupán más eredményekre lehet számítani. Például, aki már átesett egy agyvérzésen vagy szívinfarktuson, sokkal nehezebb kiindulópontból indul. Az előrehaladott állapotokban való változtatás sokkal kihívást jelentőbb, hiszen a szív pumpafunkciója csökken, ami megnehezíti a testmozgást. De még ilyenkor sem késő, sőt! Ilyen esetekben még nagyobb erőfeszítéseket kell tenni, hogy elkerüljük a további, akár életveszélyes eseményeket. A káros hatásokat alaposan fel kell mérnünk, és mindent meg kell tennünk, amit csak lehet, akár gyógyszerek alkalmazásával, akár életmódbeli változtatásokkal. Fontos, hogy ne csak az számítson, hány évig élünk, hanem az is, milyen életminőségben. Ideális esetben már gyermekként érdemes az egészséges életmódra nevelni a fiatalokat, így jelentősen meg tudjuk hosszabbítani az egészségben eltöltött évek számát - tette hozzá a szakember.

A rendszeres testmozgás és a fokozódó fizikai állapot számos kedvező változást idéz elő a szervezetben, ami különösen fontos a krónikus betegségekkel küzdők számára. Dr. Vágó Hajnalka, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Sportorvostan és Kardiológiai Tanszékének professzora hangsúlyozta, hogy ezek a változások bizonyítottan hozzájárulnak az életminőség javulásához és a hosszú távú életkilátások növeléséhez. A témával kapcsolatos részletekért érdemes elolvasni az intézmény hivatalos közleményét.

Már régóta tudjuk, hogy a mozgás és a helyes táplálkozás varázslatos hatásokkal bír, de mi történik valójában a testünkben, amikor búcsút intünk a rossz szokásoknak, és helyettük a pozitív változtatásokra fókuszálunk? Mi zajlik le belülről, amikor a káros étrend helyett tápláló ételeket választunk, és a passzív életmódot aktív mozgásra cseréljük?

A táplálkozás önmagában nem elegendő a kívánt eredmények eléréséhez; a rendszeres mozgás elengedhetetlen kiegészítője az egészséges életmódnak. De mit is jelent valójában az egészséges étkezés a mai világban?

A divatdiéták világában könnyű elveszni, hiszen számos étrend hódít, amelyek nem mindig hozzák a kívánt egészségi előnyöket. Egy időszakban a paleo és a ketogén diéta volt a sláger, de a lényeg, hogy mindenképpen tisztában legyünk céljainkkal és az esetleges egészségügyi problémáinkkal. Az étrendünk kialakításakor elengedhetetlen, hogy személyre szabott megközelítést alkalmazzunk, figyelembe véve életkorunkat, meglévő betegségeinket és táplálkozási céljainkat. A fogyás kapcsán érdemes kiemelni, hogy nem csupán a bőralatti zsírszövet a fő problémás terület. Sokkal súlyosabb kérdést jelent a viscerális zsír, amely a hasüregben, a belsőszerveink körül halmozódik fel. Ez a fajta zsír komoly egészségügyi kockázatokat hordoz magában, így ennek csökkentése kulcsfontosságú. A mediterrán diéta széleskörűen ajánlott, mivel tudományos kutatások is alátámasztják jótékony hatásait. Emellett az időszakos böjtölés is egyre népszerűbbé válik, és sokak számára kedvező megoldást jelenthet az egészséges életmód kialakításában.

Related posts