Az Orbán-kormány valószínűleg ezt a helyzetet is kezelni fogja, azonban a Pride-törvény következményeként a világsztárok talán inkább elkerülik majd Magyarországot.


Nem valószínű, hogy a már megkezdett filmes munkálatokat megszakítják, a jövőbeli produkciók helyzete azonban bizonytalanná vált. Az érintett stúdiók, produkciós cégek és streamerek egyelőre nem foglaltak állást az ügyben.

A rendkívül kedvező adózási környezet miatt valószínűtlen, hogy a jelenleg készülő vagy már futó filmek és sorozatok stábja elhagyná Magyarországot. Ugyanakkor a jövőbeni produkciók esetében komoly kérdések merülhetnek fel: a gyülekezési jogok és a melegjogok korlátozása, illetve a Budapest Pride esetleges betiltása miatt a filmesek alaposan megfontolják, hogy valóban itt forgassanak-e. A Deadline vezető cikkében arra figyelmeztet, hogy az Orbán-kormány 15. alkotmánymódosítása milyen hatással lehet Magyarországra és az amerikai filmiparra.

A cikk felidézi, hogy néhány évvel ezelőtt Észak-Karolina államban bevezetett "mosdó törvény" komoly társadalmi vitákat generált. Az állami törvényhozás úgy döntött, hogy a transznemű személyeknek a születésük szerinti nemüknek megfelelő mosdókat kell használniuk. Bár ezt a szabályozást később eltörölték, a Netflix például úgy döntött, hogy népszerű sorozatát, az Outer Banks-t inkább Dél-Karolinában forgatja. A Deadline hírei szerint...

hasonló morális dilemmákkal nézhetnek szembe a filmgyártók Magyarország esetében is, amely mára vezető európai forgatási helyszínné vált.

A Budapest Pride betiltását lehetővé tevő törvénymódosítás a magyar parlamentben elsöprő többséggel került elfogadásra, amelyet Orbán Viktor vezetésével a koalíció irányít. A lap megjegyzi, hogy ez már csak egy újabb lépés az LMBTQ-közösséget célzó intézkedések sorozatában, amelyek között szerepel az azonos nemű párok örökbefogadásának ellehetetlenítése, valamint a "gyermekvédelmi" törvény, amely megakadályozza a homoszexualitás 18 év alattiaknak történő ábrázolását vagy népszerűsítését.

A Deadline által megkeresett stúdiók, produkciós cégek és streamerek, akik Magyarországon filmeket vagy sorozatokat forgatnak, eddig nem reagáltak a hírekre. A portál információi szerint a jelenleg zajló projektek továbbra is a hazai területeken maradnak. Egyes források szerint a Timothée Chalamet és Zendaya főszereplésével készült Dűne-franchise következő epizódját, amelyet a nyár végén terveznek forgatni, továbbra is budapesti díszletekben készítik el. Emellett a Dűne: Profécia című sorozat is a magyar fővárosban marad, hiszen több jelenetét már itt rögzítették. Továbbá, a Deadline értesülései szerint az Egyesült Királyságból várhatóan Magyarországra költözik A 3-test-probléma című Netflix-sorozat 2. és 3. évada, és a forgatás várhatóan még az idei évben megkezdődik.

A Csillagközi invázió Sony által tervezett újragondolásának kapcsán Magyarország is felmerült lehetséges forgatási helyszínként. Jelenleg azonban még nem hoztak végleges döntést, így a jövőbeni helyszínek továbbra is nyitott kérdésnek számítanak.

A lap információi alapján ez lehet az egyik első indikátor arra vonatkozóan, hogy vajon az LMBTQ-jogok megsértése képes lesz-e megingatni Hollywoodot, vagy esetleg a pénzügyi szempontok bizonyulnak vonzóbbnak.

Ez a pénzügyi keretrendszer azt jelenti, hogy a néhai filmügyi kormánybiztos, Andy Vajna jóvoltából Magyarország az egész európai kontinens leggenerózusabb filmtámogatási programját kínálja a stúdiók számára. Az Index tavalyi összefoglalója szerint 2018 óta 30 százalékos adóvisszatérítés illeti meg azokat a stábokat, akik itt forgatnak, feltéve, hogy a film vagy sorozat közvetlen gyártási költségeinek legalább 80 százaléka magyarországi kiadásnak számít. Ez magában foglalja a Magyarországon adózó külföldi színészek és stábtagok javadalmazásának egy részét is; az ő bérezésük 3 millió forintig teljes mértékben belföldi költésnek minősül, afelett pedig az összeg felét lehet elszámolni. A stúdióknál maradó jelentős pénzügyi forráson túl, Magyarországon tapasztalt helyi szakemberek is rendelkezésre állnak. Ennek eredményeként korábban olyan hollywoodi világsztárok, mint Brad Pitt, Angelina Jolie, Johnny Depp és Jesse Eisenberg is forgattak itt.

A mostani tiltakozások hiányát illetően a Deadline megjegyzi, hogy a stúdiók nem látják indokoltnak, hogy egy ilyen lépés valódi változást idézzen elő, mint amit az észak-karolinai szabályozás esetében láthattunk. Noha a magyar alkotmánymódosítás sokkal radikálisabb lépéseket tett, az Egyesült Államokban is hasonló tendenciák figyelhetők meg. Például Donald Trump második elnöki ciklusa elején aláírt rendelete csupán két nem elismerésével foglalja össze a kérdést: a férfiét és a nőét. A stúdiók előtt azonban komoly kihívás áll, hiszen az új szabályozások tükrében meg kell találniuk a módját annak, hogy megvédjék LMBTQ+ dolgozóikat. A Deadline érdeklődésére egy magyar forrás így nyilatkozott:

A helyi produkciós cégek és a művészeti csapat rendkívül elkeseredett. Tudatában vannak annak, hogy az emberek valószínűleg nem térnek vissza ide, hogy filmeket forgassanak. Ez a helyzet pedig komoly hatással lesz az üzletmenetükre, és a jövőjük bizonytalanná válik.

Mostanában indult el a Milliárd dolláros kém forgatása hazánkban, amelyben az Oscar-díjas Russell Crowe játssza a főszerepet. A Matchbox című film magyarországi munkálatai is hamarosan véget érnek, ami miatt John Cena is Budapestre látogatott. Ezen kívül a Dűne második részét és A brutalistát is a magyar fővárosban forgatták, és mindkét alkotás jelölést kapott az idei Oscar-gálán a legjobb film kategóriájában. Budapest szolgált helyszínül a Keanu Reeves és Kirsten Dunst főszereplésével készült The Entertainment System Is Down című film számára is, valamint itt készül a Ponies című thrillersorozat is, amelyben Emilia Clarke szerepel. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy A Sakál napja fő forgatási helyszíne is Magyarország volt, ahol az Oscar-díjas Eddie Redmayne alakította a főszerepet; a második évad forgatásának helyszínéről viszont még nincsenek információk.

Emilia Clarke váratlanul felkereste az újlipótvárosi körmöst, hogy egyedi körömdesignnal lepedje meg magát. Közben az Oscar-díjas Eddie Redmayne is a magyar diákok tüntetésének közepén találta magát, ami meglepetésként érte. A budapesti kerületek hatósági áras filmforgatások miatt komoly pénzügyi veszteségekkel néznek szembe, összesen több százmillió forintot bukhatnak el.

Related posts