Az Európai Unió és a Mercosur-országok között megszületett a megállapodás, amely új lehetőségeket nyit meg a szabadkereskedelem előtt. Ez a történelmi egyezség zöld lámpát ad a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésének, elősegítve a gazdasági együttműködést


25 év után lezárultak a tárgyalások és minden részletben megegyeztek az érintett dél-amerikai országok és az EU-t képviselő tárgyalódelegáció. Megkötötték az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást, egy olyan piac jött létre, ahol 700 millió ember él. A franciák tiltakoznak ellen, a lengyelek támogatják őket, de ez még kevés az egyezmény kisiklatásához.

Montevideóban, Uruguay fővárosában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és négy Mercosur-országból érkező vezető, Lula brazil elnök, Milei argentin elnök, Peña paraguayi elnök és Lacalle Pou uruguayi elnök véglegesítették az EU és Latin-Amerika négy országa közötti szerződést.

A tárgyalások 1999 óta zajlanak, és 2019-re a felek végre sikerült eljutniuk a politikai megállapodás megkötéséig. Azonban az egyezmény hatályba léptetése elhúzódott, mivel számos részletben nem tudtak konszenzusra jutni, és újabb aggodalmak merültek fel. Az európai termelők folyamatosan ellenálltak, attól félve, hogy a piacot olcsó és gyenge minőségű termékekkel árasztják el. Európa-szerte demonstrációk sorozata zajlott, és a környezetvédő szervezetek is hangot adtak tiltakozásuknak.

A mostani megállapodás megkötését az tette lehetővé, hogy az EU érvényesített számos megkötést és kivételt, ez azonban nem jelenti azt, hogy a tagállamok ne maradtak volna megosztottak.

Ez egy mindenki számára előnyös megállapodás, amely mindkét oldalon jelentős előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára. A méltányosságra és a kölcsönös előnyökre összpontosítunk

Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke kifejtette, hogy a megállapodás alapján az európai egészségügyi és élelmiszer-szabályok továbbra is változatlanok maradnak. A Mercosur-országok exportőreinek szigorúan be kell tartaniuk ezeket a normákat ahhoz, hogy termékeiket az EU piacára bejuttathassák. Az elnök hangsúlyozta, hogy ez a helyzet azt is jelenti, hogy az uniós cégek évente 4 milliárd eurónyi exportvámot spórolhatnak meg.

A Mercosur négy alapító országába az EU vállalatai 2023 során összesen 56 milliárd euró értékben exportáltak árukat, míg a szolgáltatások exportja 2022-ben 28 milliárd euróra rúgott. Ezeket az üzleteket azonban magas behozatali vámok és bonyolult eljárások nehezítették, így az európai cégek számos kereskedelmi akadállyal kellett, hogy szembenézzenek. Ursula von der Leyen üzenete az európai mezőgazdasági termelők számára:

Meghallgattuk Önöket, meghallgattuk aggályaikat, és azok alapján cselekszünk. Ez a megállapodás szilárd biztosítékokat tartalmaz az Önök megélhetésének védelme érdekében. Az EU-Mercosur a valaha volt legnagyobb megállapodás az uniós élelmiszer- és italtermékek védelmét illetően. A megállapodás 350 uniós földrajzi jelzést oltalmaz. Ezenkívül európai egészségügyi és élelmiszer-előírásaink továbbra is érinthetetlenek.

Az EU-Mercosur megállapodás egy politikai, egy együttműködési és egy kereskedelmi pillérből áll. A felek rögzítették, hogy az EU egészségügyi és növény-egészségügyi szabványai nem képezhetik vita tárgyát, nem érinti őket sem ez a partnerségi, sem más kereskedelmi megállapodás. Az EU fenntartja a jogát a növényvédő szerek, állatgyógyászati készítmények összetételének meghatározására, továbbra is szabadon hozhat meg élelmiszer-biztonsági szabályokat.

A megállapodás tartalmazza az "elővigyázatosság elvét", ami lehetőséget biztosít számunkra, hogy lépéseket tegyünk az uniós állampolgárok egészségének védelme érdekében, abban az esetben, ha az importált élelmiszerek biztonságosságára vonatkozó tudományos adatok nem elég meggyőzőek.

- fogalmaz egy háttéranyag. A megállapodás ugyan megnyitja az EU piacát a Mercosurból származó áruk előtt, de korlátozza az olyan érzékeny mezőgazdasági termékek behozatalát, mint a marhahús, etanol, sertéshús, méz, cukor és baromfi. Ezzel együtt a Mercosur számára könnyebb lesz az EU-ba irányuló export, feltéve, hogy tiszteletben tartják az EU magas szintű fenntarthatósági, egészségügyi és élelmiszer-biztonsági normáit.

A 2019-es szövegtervezethez képest változás, hogy az új megállapodás a klímavédelemről szóló Párizsi Megállapodást az EU-Mercosur kapcsolat lényeges elemévé teszi. Ez biztosítja, hogy a megállapodást fel lehessen függeszteni abban az esetben, ha az egyik fél súlyosan megsérti a párizsi megállapodást, vagy úgy dönt, hogy kilép abból. Konkrét kötelezettségvállalásokat is tartalmaz az erdőirtás 2030-ig történő leállítására vonatkozóan, összhangban a párizsi megállapodás szerinti nemzeti hozzájárulással.

Mielőtt Ursula von der Leyen Montevideóba indult volna, Franciaország világossá tette a pozícióját: Emmanuel Macron elnök jelezte a Bizottság vezetőjének, hogy a megállapodás "jelenlegi formájában elfogadhatatlan", és Franciaország nem fogja támogatni azt, a mezőgazdasági szuverenitásra hivatkozva. Noha Franciaországban éppen kormányválság zajlik, a politikai spektrum minden irányából, a szélsőbaloldaltól a szélsőjobboldalig, egyre hangosabb tiltakozások érkeznek a megállapodás ellen. Eközben sikerült új szövetségest szerezniük egy másik jelentős mezőgazdasági hatalomban, Lengyelországban, ahol Donald Tusk kormánya szintén ellenezi az egyezményt.

Ez azonban nem feltétlenül elegendő. A szavazási folyamat meglehetősen összetett, általában egyhangú döntést igényel, de a kereskedelmi ügyek esetében elegendő a minősített többség. A blokkoló kisebbséghez négy tagállam ellenszavazata szükséges, akik együttesen az EU lakosságának legalább 35%-át képviselik. A kormányok többsége, beleértve a német és spanyol vezetést is, kifejezetten azt kérte a Bizottságtól, hogy minél hamarabb zárják le a tárgyalásokat.

A szöveg véglegesítése után az Európai Bizottság eljuttatja a dokumentumot a tagállamokhoz és az Európai Parlamenthez jóváhagyás céljából. Az EP Külügyi Bizottságának vezetői pozitív visszajelzéssel fogadták a legfrissebb fejleményeket.

Az EU és a Mercosur közötti stratégiai együttműködés kulcsfontosságú geopolitikai jelentőséggel bír, hiszen hozzájárulhat a két régió kollektív autonómiájának és rugalmasságának megerősítéséhez. Ezen együttműködés nem csupán a demokrácia, a fenntarthatóság és a multilateralizmus előmozdítását célozza, hanem lehetőséget teremt a közös kihívások hatékonyabb kezelésére is.

A bizottság elnöke és szakpolitikusai által aláírt nyilatkozat hangsúlyozza a megállapodás fontosságát. Ezzel szemben az Európai Parlament zöldpárti frakciója éles kritikát fogalmazott meg a szerződéssel kapcsolatban, mivel véleményük szerint az nem nyújt megfelelő megoldásokat az EU és a Mercosur-országok előtt álló aktuális problémákra. A szélsőbaloldali frakció is kifejezte ellenvéleményét, érvelésük alapján a javaslat súlyos következményekkel járhat az európai kistermelők számára, valamint veszélyeztetheti a közegészségügyi normákat és az EU klímaváltozással kapcsolatos kötelezettségeit.

Mélyreható következményekkel fog járni a már így is nehéz körülmények között élő gazdák számára, komoly veszélyt jelent a lakosság egészségére, és súlyosan károsítja a környezetet.

- fogalmazott meg Manon Aubry frakcióvezető. A Greenpeace nyilatkozatában a megállapodást mérgezőnek titulálta.

Huszonöt évnyi zárt ajtók mögötti titkos egyeztetés után, amelyek folyamatosan hárították a közvélemény jogos aggodalmait, végül egy olyan megállapodás született, amely drámaian megnöveli a marhahús, növényvédő szerek és műanyagok kereskedelmét. Ennek a döntésnek katasztrofális következményei lesznek az Amazonasra, az éghajlatunkra és az emberi jogok védelmére nézve. Szégyenteljes, hogy az EU és a Mercosur vezetői ezt a veszélyes egyezséget támogatják.

- szögezte le Lis Cunha, a Greenpeace uniós kereskedelmi kampányfelelőse.

Jelenleg még nem tisztázott, hogy pontosan mikor landolhat az első európai autó Dél-Amerikában, illetve mikor érkezik meg az első marhahús-szállítmány Európába az új egyezmény keretein belül.

Related posts