Ausztrália elrendelte, hogy a DeepSeek ne legyen elérhető a kormányzati eszközökön és rendszereken.

Ausztrália kitiltotta a DeepSeeket minden kormányzati eszközről és rendszerről, mivel a kínai AI-startup biztonsági kockázatot jelent.
A DeepSeek januárban igazi szenzációt keltett, amikor bemutatta innovatív chatbotját, amely képes volt felzárkózni az amerikai versenytársak teljesítményéhez. Ráadásul a cég azt állította, hogy a chatbot fejlesztésének költségei jóval alacsonyabbak, mint a riválisoké. Ez a bejelentés hatalmas érdeklődést váltott ki világszerte, és új kérdéseket vetett fel a mesterséges intelligencia jövőjéről.
A tőzsdékről dollármilliárdokat söpörtek ki, többek között Ausztráliában is, ahol a mesterséges intelligenciához kötődő részvények (például a Brainchip chipgyártó) egyik napról a másikra meredeken zuhantak.
Az ausztrál kormány hangsúlyozta, hogy a tiltás nem a kínai származású alkalmazás miatt történt, hanem azért, mert az "elfogadhatatlan kockázatot" hordoz a nemzetbiztonság szempontjából.
Ausztrália lépése kifejezetten előírja, hogy minden kormányzati szervnek "meg kell akadályoznia a DeepSeek termékek, alkalmazások és webes szolgáltatások használatát vagy telepítését", valamint el kell távolítania a korábban telepítetteket minden kormányzati rendszerről vagy eszközről. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók széles köre nem fogja tudni használni az eszközöket az országban, ideértve az ausztrál választási bizottságban ülőket és a meteorológiai hivatal dolgozóit.
Nem teljesen egyértelmű, hogy a DeepSeeket a gazdaság különböző szegmenseiben, például az iskolák közszolgáltatásaihoz tartozó számítógépeken is letiltják-e. Az viszont világos, hogy a tilalom nem vonatkozik a magánszemélyek eszközeire.
Nyugati országok már régóta gyanakodnak a kínai technológiára (különösen a Huaweire és a TikTokra), ezeket is nemzetbiztonsági okokból korlátozták. A DeepSeekre - ami gyorsan a legtöbbet letöltött ingyenes alkalmazás lett az Egyesült Királyságban és az USA-ban - kezdetben nem így reagáltak. Donald Trump a kínai AI-modellt figyelmeztető jelnek nevezte, de úgy vélte, összességében pozitív fejlemény, ha csökkenti a mesterséges intelligencia költségeit.
Azóta azonban kétségek kezdtek felmerülni. Egy ausztrál miniszter januárban kifejtette, hogy az országoknak "rendkívül körültekintőnek" kell lenniük a DeepSeek használatával kapcsolatban, figyelembe véve az "adat- és adatvédelmi" problémákat.
A chatbotot eltávolították az alkalmazásboltokból, miután Olaszországban megkérdőjelezték az adatvédelmi irányelveit. Az olasz kormány 2023 márciusában ideiglenesen blokkolta a ChatGPT-t is adatvédelmi aggályok miatt.
Dél-Korea, Írország és Franciaország szabályozó hatóságai vizsgálatot indítottak azzal kapcsolatban, hogy a DeepSeek hogyan kezeli a felhasználói adatokat, amiket kínai szervereken tárol.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtószóvivője megerősítette, hogy az Egyesült Államok jelenleg alaposan megvizsgálja a lehetséges biztonsági következményeket. Az amerikai haditengerészet pedig állítólag megakadályozta a tagjai számára a DeepSeek alkalmazásának használatát.
Az OpenAI állítása szerint képes bizonyítani, hogy a DeepSeek saját modelljét az ő technológiájuk alapján fejlesztette ki. Ez az ügy különösen figyelemre méltó, mivel a tartalomkészítők éppen emiatt indítottak pert az OpenAI ellen, arra hivatkozva, hogy a ChatGPT-t jogtalanul képezték a saját írásaikon és könyveiken. (BBC)