Amire valószínűleg nem is gondolnánk, amikor egy beszédet készítünk elő, az a színek jelentősége. A színek nem csupán vizuális elemek, hanem érzelmeket és hangulatokat is közvetítenek, amelyek befolyásolhatják a hallgatóság reakcióját.


Ne is vágjunk bele egy nyilvános beszédbe, ha nem tudjuk tömören megfogalmazni a fő mondanivalónkat. Milyen jellemzőkkel bírnak a legmeggyőzőbb előadók? Milyen készségeket és technikákat érdemes elsajátítanunk ahhoz, hogy mi is hatásos előadásokat tarthassunk? Hogyan kelthetjük életre az érzelmeket a hallgatóságban? És mit lehet tenni, ha váratlanul elakadunk a beszéd során?

Ki az, aki ne vágyna arra, hogy olyan karizmatikus előadóvá váljon, mint Martin Luther King, Steve Jobs, Bill Gates, Barack Obama, vagy akár a mentálhigiénés területen rendkívül vonzó Pál Feri? Valószínűleg sokan irigykednek ezekre a személyiségekre, akik képesek mély benyomást gyakorolni a közönségükre, ugyanakkor sokan érzik úgy, hogy ők sosem érhetik el ezt a szintet. Pedig a legtöbbünknek időnként szüksége van arra, hogy nyilvánosan beszéljen, és ez nem feltétlenül kell, hogy unalmas, érdektelen előadás legyen. A változáshoz azonban elengedhetetlen, hogy megértsük a szavak és a stílus mögött rejlő színeket és érzelmeket.

Három szín, három zóna, három előadótípus

Piros, kék, szürke. Minden előadó, akármekkora hallgatóságnak tart is beszédet, jellemezhető e három szín valamelyikével, vagy ezek kombinációjával. Pontosabban az "átütő pirossal", a "tényszerű kékkel" vagy a "döglött szürkével" - ahogy új könyvében fogalmaz Kaszás György kreatívigazgató, tréner és coach. A prezentáció művészete című kötet szerzője szerint e színek alapján zónákba lehet kategorizálni az előadókat, akiknek legnagyobb része sajnos általában az utóbbiba tartozik. De mit szimbolizálnak az egyes árnyalatok?

A piros zónába tartozó előadó mestere az érzelmek varázslásának, képes megragadni a közönség figyelmét és mély érzéseket ébreszteni bennük. Beszéde a személyiségéből táplálkozik, és áthatja a szenvedély, a magabiztosság és a folyamatos interakció. Az ilyen előadó nemcsak szavakat használ, hanem játékosan kapcsolatot teremt a közönség tagjaival, egyedi stílusával és eredeti megközelítéseivel pedig maradandó élményt nyújt. Az, amit és ahogyan előad, tükrözi az egyéni látásmódját, amely mindenki számára különlegessé és emlékezetessé teszi a pillanatot.

Related posts