Amerikai elemző: Steve Bannon véleménye szerint Orbán Viktor Trump előtti Trump - ATV.

Macron francia elnök olyan politikai szereplő az európai színtéren, akivel érdemi és racionális párbeszédet lehet folytatni a kontinens jövőjéről, az orosz-ukrán konfliktusról vagy a transzatlanti kapcsolatok alakulásáról - nyilatkozta Fekete Rajmund a holnapi Orbán-Macron találkozó előtt. Az amerikai ügyek szakértője hangsúlyozta, hogy Orbán már Trump előtt is olyan politikai irányt képviselt, amely különleges figyelmet érdemel.
Kétség sem férhet hozzá, hogy Donald Trump egyik legjelentősebb európai szövetségese Orbán Viktor és Magyarország. A választási kampány előtti év során Trump több mint 100 alkalommal utalt a magyar miniszterelnökre, és számos alkalommal találkoztak, valamint telefonos egyeztetéseket is folytattak.
Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet vezetője így reagált a kérdésünkre: "Ne feledjük, hogy Orbán Viktor volt az első hivatalban lévő miniszterelnök, aki 2016-ban nyíltan kifejezte támogatását Donald Trump iránt. Azóta szövetségi kapcsolataik egyre csak mélyültek." E szavakkal indította gondolatmenetét, amikor munkatársunk a Zelenszkij-Trump közötti fehérházi feszültségek kapcsán megkérdezte tőle, hogy vajon a Trump-adminisztráció rendszeresen egyeztet-e a magyar kormányzattal, és hogy működik-e a "forró drót" a Karmelita és az Ovális Iroda között, különösen a mai Szijjártó-Rubio washingtoni találkozó fényében.
Orbán Viktor egy mai sajtótájékoztatón azt mondta, az már nem hír, ha Trumppal beszél, telefonál, mint fogalmazott, ez "a mindennapi élet része" már a két adminisztráció között.
Az Amerika-szakértő a "forró drótra" vonatkozó kérdésünkre kifejtette, hogy a két ország közötti kapcsolatok folyamatosan erősödnek. Egyértelműen megfigyelhető, hogy az amerikai elnök és a magyar miniszterelnök, valamint a két ország kormányzati tisztviselői között rendszeres kapcsolattartás zajlik. Például Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter február végén találkozott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel, és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóval is egyeztetett. Ma, magyar idő szerint 17 órakor pedig Marco Rubio külügyminiszterrel folytat tárgyalásokat.
"A felek közötti kommunikáció legnagyobb eséllyel azokon a területeken valósulhat meg, ahol képesek közös álláspontot kialakítani és elfoglalni. Ilyen témák közé tartozik például az orosz-ukrán konfliktus rendezése és a béke helyreállítása" - nyilatkozta Fekete Rajmund, kiemelve: "Donald Trump nem csupán ígérget, hanem komolyan elkötelezett amellett, hogy mielőbb véget vessen a szomszédos országban zajló háborúnak."
Zelenszkij harcos megközelítése jelentős anyagi károkat idézett elő...
Ennek okán kezdett el tárgyalásokat folytatni és megnyitni a kommunikációs csatornákat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és emiatt hívta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is Washingtonba. A február 28-i tárgyalás azonban látványosan kudarcba fulladt - mutatott rá.
Fekete Rajmund megjegyezte, hogy a kamerák kereszttüzében világossá vált: az ukrán elnök nem mutat hajlandóságot a béke iránt, és még csak arra sem törekszik, hogy az amerikaiakat rávegyék az oroszokkal való fegyverszünetre. Zelenszkij stílusa agresszív és hisztérikus volt, amikor a vendégeivel vitázott, akik az elmúlt három év során a Kongresszuson keresztül több mint 180 milliárd dollárnyi támogatást szavaztak meg.
Mint mondja, rosszul mérte fel, hogy már nem Joe Biden az amerikai elnök, tiszteletlensége pedig felbőszítette az elnököt és az alelnököt, akik kis túlzással kihajították a Fehér Házból- tette hozzá. "Zelenszkij hisztériája komoly, pénzben mérhető kárt okozott Ukrajnának, ugyanis hétfőn az amerikai kormány felfüggesztette Ukrajna segélyezését, amely több mint egymilliárd dollár értékű fegyverekre és lőszerekre vonatkozik"
- tette hozzá, ugyanakkor hangsúlyozta: J.D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke kijelentette, hogy "a Fehér Ház ajtaja továbbra is nyitva áll Zelenszkij számára, amennyiben elkötelezett a béke megteremtése iránt."
Steve Bannon megjegyezte, hogy Orbán Viktor már Trump politikai pályafutása előtt is hasonló stílusban és megközelítéssel rendelkezett.
Fekete Rajmund megjegyezte, hogy mind a pénteki rendezvény, mind a hétfői Trump-bejelentés "határozottan azt az üzenetet hordozza, miszerint az amerikai elnök világosan béke iránti vágyát fejezi ki, és elvárja, hogy partnerei is hasonló elkötelezettséggel viszonyuljanak ehhez a célhoz."
Orbán Viktor miniszterelnök a háború kitörése óta határozottan a béke melletti elköteleződését hangsúlyozza. Magyarország álláspontja világosan körvonalazódik: sürgősen el kell indítani a párbeszédet Oroszországgal a tűzszünet eléréséért és a tartós béke megteremtéséért.
Ezzel a lépéssel egy szoros kapcsolat alakult ki az Egyesült Államokkal és az amerikai kormányzati struktúrával.
- hangsúlyozza a szakértő az arra vonatkozó felvetésünkre, hogy Orbán Viktor már kilátásba helyezte a múlt héten a vétót a csütörtöki EU-csúcsra, ha az Európai Tanács Brüsszelben Ukrajnára vonatkozó konklúziókat fogadna el.
Talán itt lenne az ideje elgondolkoznia a nyugat-európai elitnek is ezen, amelyik még mindig a háborús pszichózis mámorában fürödve halmoz hibát hibára - fogalmazott Fekete Rajmund.
A szakértő azt hangsúlyozza: Orbán Viktor miniszterelnök a háború kezdete óta következetesen a béke mellett foglalt állást. Steve Bannon fogalmazott úgy korábban, hogy Orbán Viktor már Trump volt Trump előtt
- emelte ki.
A csütörtöki EU-csúcs kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a Politico értesülései szerint António Costa, az Európai Tanács elnöke úgy döntött, hogy visszalép az Ukrajna és az újabb uniós fegyverszállítások napirendre tűzésétől.