A tavaszi lemosó permetezések gyakori buktatói - Jó Gazda Ahogy a tavasz első sugarai beragyogják a vidéket, a gazdák számára elérkezik az idő, hogy felkészüljenek a tavaszi lemosó permetezésekre. Ezek a kezelések nélkülözhetetlenek a növények egészségén

Tavasszal, a növényvédelmi feladatok elkezdése előtt érdemes alaposan átgondolni, hogy milyen növényvédelmi szereket fogunk igénybe venni a termesztés során. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy gyümölcsfáinkat, bokrainkat és kerti növényeinket hatékonyan megóvjuk a kártevők támadásainak káros hatásaitól. A siker kulcsa abban rejlik, hogy biztosítsuk a megfelelő permetszerek rendelkezésre állását.
Manapság a hatóanyagok drasztikus csökkentése miatt a növényvédő szerek kínálata szűkebbé vált. Amikor egyszerre több gyümölcs- és zöldségfajt szeretnénk megóvni, érdemes olyan permetszereket választanunk, amelyek több növényre is engedélyezettek. Így elkerülhetjük, hogy különféle szerek sokaságával kelljen bajlódnunk. Fontos azonban figyelni arra is, hogy a kezelések során ne ugyanazt a hatóanyagot tartalmazó terméket alkalmazzuk ismételten, hiszen ezzel megelőzhetjük a rezisztencia kialakulását, ami hosszú távon megnehezítheti a védekezést.
A permetszerek alkalmazása előtt gondolnunk kell arra is, hogy ezek többsége nemcsak a kórokozókra, hanem szakszerűtlen alkalmazás esetén a növényekre, a környezetre és az emberre is mérgező hatású. Ezért felhasználásuk előtt a termékhez csatolt használati utasítást, vagyis a felhasználással kapcsolatos rendelkezéseket, ajánlásokat feltétlenül olvassuk el, és tartsuk be. Ha ezt nem tesszük, számolnunk kell azzal, hogy a kezeléseknek egyáltalán nem, vagy csak csökkentett hatásuk lesz. A permetezések során elkövetett hibák el kerülése érdekében ajánlott az alábbi szempontok betartása is.
A permetezés sikerét a kijuttatás egyenletessége alapvetően meghatározza. Ha a növény egyes részein hiányos a szerrel való lefedettség, borítottság, ott károsodás léphet fel. Vannak olyan kártevők, melyek a levél fonákján tartózkodnak pl. tetvek, atkák, de a kórokozók szaporító képletei is itt találhatók. Ha ellenük kontakt hatású permetszerrel védekezünk, akkor a kártevőt itt is el kell érnünk, különben a hatás elmarad. Megkésett védekezés, aminek gyenge hatásfok az eredménye ugyancsak gyakori eset. Egyes betegségek és kártevők ellen megelőzően - preventíven - kell védekezni.
A késlekedő védekezés hiányosságait nem lehet orvosolni a permetezési mennyiség megnövelésével. A túlzottan adagolt vegyszerek következtében fellépő növénykárosodás szintén komoly problémákat vethet fel. Ez a megközelítés kockázatos, és jelentős veszélyeket hordoz magában. Nem helyes, ha az ajánlott koncentrációt önkényesen módosítjuk, mert ez sok esetben a növények perzseléséhez vagy torz növekedéséhez vezethet.
A növényvédő szerek egyik legfontosabb jellemzője a hatástartam, amelyet érdemes figyelembe venni a használat során. A gombaölő permetszerek általában 12-14 napig fejtik ki hatásukat, míg a rovarölő szerek esetében ez az időszak akár 21 napra is meghosszabbítható. Ezek a szerek, amelyeket gyakran szisztémikusnak is neveznek, esőállóságukkal tűnnek ki. A piacon található rövidebb hatástartamú készítmények szintén léteznek, és megfelelő, precíz alkalmazás mellett szintén jó eredményeket nyújtanak. Ezeknél a permetezéseket gyakrabban, 7-8 naponta kell elvégezni. Mivel többnyire a növények külső felületén hatnak, a kontakt hatású szerek hatékonysága erősen függ a megfelelő lefedettségtől. Az eső vagy a víz könnyen lemoshatja őket, így ezek a szerek kevésbé ellenállóak a csapadékkal szemben.