A szeretet szellemében
Huszadik alkalommal szervezte meg a dévai Télgás Gábor Elméleti Líceum pedagógusközössége az Adventi koszorú szavalóversenyt. A rendezvény megnyitóján Szász-Barra Zsófia megyei főtanfelügyelő-helyettes hangsúlyozta: ez a verseny, melyet inkább versünnepként emlegethetünk, már az önálló dévai magyar iskola 2005-beli születése előtt ünnepi mozzanatot jelentett a Hunyad megyei magyar közösség életében. A verseny szervezőit, elsősorban a dévai magyar szakos tanárokat és tanítókat, azóta is a Pilinszky János megfogalmazta gondolat vezérli: A szeretet önmagunk meghaladása a másik ember érdekében. E gondolat jegyében mozgósítják minden energiájukat és a teljes helyi közösséget, hogy valóban ünnep legyen ez a vetélkedő - mondta felvezetőjében az ünnepség mozzanatait konferáló Csatlós Erzsébet Zsófia tanítónő, az RMPSZ Hunyad megyei elnöke. Házigazdaként Balogh Károly Csaba iskolaigazgató köszöntötte a versenyzőket, majd az elemi osztályok kisdiákjai Domokos Annamária és Osváth Piroska tanító nénik vezetésével, négy nagyobb dalos társuk bevonásával, kedves ünnepi műsorral űzték el a verseny előtti izgalmat. Külön ajándékot hoztak a nagyenyediek is, Rácz Bianka és Sipos Patrícia diákok csodás karácsonyi dalokkal örvendeztették meg versenyző társaikat és a házigazdákat.
A szavalóversenyen idén hat megyéből 102 szavaló vett részt az aradi, medgyesi, gidófalvi, gyulafehérvári, nagyenyedi, nagyszebeni, vajdahunyadi, petrozsényi, torockói, csernakeresztúri és dévai magyar iskolákból, illetve tagozatokról.
A 15 fős pedagógus zsűri öt korcsoportban értékelte a versenyzőket, és az elnöki posztot idén Vlaic Ágnes iskolapszichológus töltötte be. „Az idei verseny során csupán egyetlen alapvető kritérium mentén rangsoroltunk, amely a szeretet himnuszának bevezetője: Ha embereknek vagy angyaloknak nyelvén szólok is, szeretet pedig nincs énbennem, olyanná lettem, mint a zengő érc vagy a pengő cimbalom. A szavalatok értékelése során arra figyeltünk, hogy a verset előadó diák mennyire tudja átadni a költemény üzenetét. Középiskolások szavalatait hallgattam, és őszintén elmondhatom, hogy öt előadás annyira megérintett minket, hogy nehézségekbe ütköztünk a rangsorolásban. Az iskolások többsége saját maguk választotta ki a verset, és igyekeztek olyan alkotásokat választani, amelyekkel valóban azonosulni tudtak. A nagy klasszikusok, mint Babits, Dsida, József Attila, Ady, Szabó Lőrinc, Tóth Árpád és Reményik mellett Pilinszky és számos kortárs, esetleg kevésbé ismert költő művei is jelentős szerepet kaptak. A versekből érzékelhető volt a mai világ feszültsége, de ugyanakkor az elszánt istenkeresés is, amely reményt kelt a fiatalok körében. A meghallgatott költemények valóban mély gondolatokat ébresztettek bennünk. Szívből gratulálok minden versenyzőnek” - nyilatkozta a zsűri elnöke.
Amíg a zsűrizés folyt, a szépen feldíszített dévai iskola aulájában a helyi magyar kézművesek gondos szeretettel készített apró ajándéktárgyaikból vásárolhattak a versenyzők. Déli 12 órától pedig a csíkszeredai Truba-moll együttes megzenésített versekkel melengette a lelkünket.
Az eredményhirdetés szerint I. díjas lett: Nagy Kinga Alexia, Varga Tóbiás, Nagy Bíbor, Gáspár-Barra Márton (Déva), Horváth Johanna (Arad).
A második díjat elnyerték: Lönhard Hanna Petrozsényből, Oprisa Dávid, Fábián László Emese Déváról, Boros Szilárd Medgyesből, Turzai Boglárka Nagyenyedről, valamint Tapasztó Gujdár Sophie Aradról.
A III. díjat elnyerték: Daragics Henrietta (Gidófalva), Nisztor Johanna, Kiss Dávid, Varga Miklós (Déva), Kiss Tímea Mária (Torockó) és Győri Magor (Torda). Gratulálunk nekik a kiváló teljesítményükhöz!
Különleges elismerésben részesültek: Balázs Dalma Delia (Gidófalva), Dénes Szász Zoé, Márton Zalán (Nagyszeben), Zsiga György Ferenc és Antal László (Gyulafehérvár), Rátoni Zoé, Kofity Albert, Kiss Dóra, Udvari Kincső (Déva), Vasinca Abigél (Torockó), valamint Vajdovics Jázmin (Arad). Szívből gratulálunk mindannyiuknak!
Különleges elismerésben részesültek a következő kiváló fiatalok: Kovács Dávid, Szász Bálint Mihály, Zsiga Rebeka Orsolya, Varga István, Ferencz Mihály Márton (Gyulafehérvár), Nagy Bálint Viktória Tekla, Ciomos Cosmin Áron, Nyulas Klára, Bándi Jázmin Krisztina (Nagyszeben), Sipos Ilinka Melinda, Szikszai Levente, Magyari Róbert, Vincze Dávid, Pap Edina Laura, Paul Ina, Szemcsuk Adrienn, Rámay-Compodi Erik, Osváth Gábor, Fábián-László Emese (Déva), Laţcu Diana, Tănase Paula (Petrozsény), Kész Laura Tímea (Gidófalva), Závátzky Emese, Kadácsi Andrea, Vajda Nimród (Medgyes), Koncsag Eszter, Sipos Blanka (Nagyenyed), Andrási László (Arad). Gratulálunk mindannyiuknak a kiemelkedő teljesítményükhöz!
Szeretném kifejezni legmélyebb hálámat a rendezvény lebonyolítóinak, különösen Dulinszky Izabella tanárnőnek, valamint a támogatóknak, akik nélkül ez az esemény nem valósulhatott volna meg. Köszönet illeti az Apró Kezek Műhelyét, a Dévai Református Egyházközséget, a Kőműves Kelemen Szülői Bizottságot, a Páduai Szent Antal Plébániát, az RMDSZ Hunyad Megyei Szervezetét, a zoomzi.ro online boltját, valamint a Téglás Gábor Elméleti Líceum vezetőségét és tanári karát. Különösen szeretném megemlíteni a lelkes önkéntes diákokat, akik fáradhatatlanul dolgoztak a siker érdekében, valamint minden nagylelkű támogató egyént, akik hozzájárultak a verseny színvonalának emeléséhez. Emellett a szervezők köszönetüket fejezték ki a különdíjakat felajánló intézményeknek és magánszemélyeknek is: az Apró Kezek Műhelyének, a Dél-Erdélyért Kulturális Társaságnak, a Délnyugat-Erdélyi Unitárius Szórvány-egyházközségnek, a Dévai Református Egyházközségnek, a Páduai Szent Antal Plébániának, az RMDSZ Dévai Nőszervezetének, az RMPSZ Hunyad Megyei Szervezetének, valamint Vlaic Ágnes zsűrielnöknek. Az ő támogatásuk nélkül ez az esemény nem lenne olyan különleges és emlékezetes.