A sörárpa termesztése során a fenntarthatóság most kiemelt fontosságú szerepet játszik – Jó Gazda.

Bár az árpa vetésterülete Szlovákiában az utóbbi évtizedben körülbelül 20 ezer hektárral csökkent, az ágazaton belüli szerkezeti arányok jelentős átalakuláson mentek keresztül. A statisztikai hivatal adatai alapján a tavaszi és őszi árpa vetési aránya a korábbi 75:25%-ról mára 60:40%-ra módosult. Ez a változás elsősorban a tavaszi vetésű sörárpa területeinek csökkenésében mutatkozik meg, ugyanakkor nem tükrözi egyértelműen a sörárpa termesztésének visszaesését. A szakértők úgy vélik, hogy az őszi vetésű sörárpa termesztése az utóbbi években jelentősen megnőtt, így a sörárpa továbbra is a hazai mezőgazdaság egyik jövedelmező szegmense marad. A Limagrain árpafajtái a legkeresettebbek közé tartoznak, hiszen képesek alkalmazkodni a termelői és piaci igények folyamatos változásaihoz. A nemesítő vállalat különböző pillérekre épülő programjai biztosítják a gazdálkodók számára, hogy a különböző feltételek között kinemesített fajták közül választhassanak. A kínálatban szerepelnek angliai (Overture), holland (Tango, LG Tosca, Kangoo, LG Rhapsody) és csehországi (Laudis 550, LG Stamgast, LG Slovan) sörárpák is. A Limagrain szlovákiai és csehországi képviseletének szakemberei december elején a mojmírovcei kastélyszállóban tartottak egy szakmai rendezvényt, ahol a résztvevők részletes tájékoztatást kaptak az árpafajtákról, különös figyelmet szentelve a sörárpa termesztésének és értékesítési lehetőségeinek. Emellett a cég kukorica- és napraforgófajtáit is bemutatták a szakmai közönségnek.
A rövid bevezetőt követően Marián Šternovský, a Heineken képviselője, részletes áttekintést nyújtott az ipari feldolgozásra szánt növények termesztésében megjelenő legfrissebb nemesítési és környezetbarát termesztési irányzatokról, valamint a sörárpa felvásárlásához elvárt minőségi normákról, beleértve azokat az árpafajtákat is, amelyek megfelelnek ezeknek a követelményeknek. Az előadás során kiderült, hogy a fenntartható mezőgazdaság elvei ma már a szektor szerves részét képezik, három alapvető pillérre építve: a környezeti, a társadalmi és a felelősségvállalási szempontokra. Ezeket az elveket egy olyan platform fogja össze, amely több mint 350 ezer termelő egységet és farmot tömörít, köztük jelentős nemzetközi cégeket, mint például a Heineken. A célkitűzéseik között szerepel, hogy 2030 után kizárólag fenntartható mezőgazdasági forrásból származó alapanyagokat vásároljanak és dolgozzanak fel. Ez a vállalás bátor lépés, de fontos hangsúlyozni, hogy a mezőgazdaság jelenleg a környezeti változások egyik fő okozója, hiszen az ágazat ökológiai lábnyoma 21%-ot tesz ki. Egy másik fontos kezdeményezés a Cool Farm Tools, amely környezetbarát termelési eszközöket és módszereket népszerűsít, lehetőséget biztosítva partnereinek arra, hogy ingyenes regisztráció után betáplálják saját termelési adataikat, így megismerhetik ökológiai lábnyomukat. Az ökológiai lábnyom csökkentésére számos lehetőség kínálkozik a mezőgazdasági termelés során. Különösen figyelembe kell venni az üvegházhatású gázok kibocsátásának, főként a műtrágyák használatának csökkentését, amely akár a semleges kibocsátási szint eléréséhez is vezethet. Ehhez nemcsak a műtrágya felhasználásának csökkentése szükséges, hanem más alternatív módszerek alkalmazása is, mint például a műtrágyák szerves tápanyagokkal való helyettesítése, a talajművelési technikák átalakítása, a közvetlen szántás nélküli vetés, köztes növények termesztése, valamint a szármaradványok hasznosítása és erdősítési projektek megvalósítása.
A Heineken elkötelezetten áll a környezetvédelem kihívásai elé, különös figyelmet fordítva az ökológiai lábnyomának csökkentésére a termelési folyamatok során. A cég jelentős beruházásokat tett a gyártóüzemek hőgazdálkodásának javítására és a szén-dioxid-kibocsátás minimalizálására. Ezzel párhuzamosan kutatják az egyes árpafajták vízgazdálkodási jellemzőit is, melyek révén a malátagyártás hatékonysága jelentősen növelhető, így vízmegtakarítást érhetnek el, és csökkenthetik a feldolgozás során felhasznált hőmennyiséget is. Az Overture, a Tango és az LG Tosca fajták ígéretes eredményeket mutattak ezen a területen. A 2022-23-as időszakban például 2,5 olimpiai medencének megfelelő vízmennyiséget takarítottak meg a belőlük készült maláta előállításánál, ami körülbelül 65 ezer kilogrammal csökkentette a szén-dioxid kibocsátást. Az új fajták közül az LG Rhapsody és az LG Slovant is ajánlotta az előadó, mivel eddigi vizsgálataik során kedvező eredményeket értek el. Zdeněk Šonský, a Limagrain képviselője is megerősítette az LG Rhapsody figyelemre méltó teljesítményét, hiszen Csehországban például 8 tonna/ha terméshozamával a hozamlisták élvonalában szerepel.
Martin Štrba, a Limagrain gabonafélékért felelős szlovákiai képviselője, előadásában alaposan bemutatta a csúcsminőségű Limagrain sörárpa fajtákat. Az Overture fajta kiemelkedő helyet foglal el a palettán, hiszen 46,5%-os piaci részesedésével továbbra is a szlovákiai sörárpa-ágazat vezető szereplője. E fajta iránti kereslet folyamatosan növekszik, mivel minden malátagyártó szívesen felvásárolja, köszönhetően a lisztharmat elleni rezisztenciát biztosító MLO génnek, amely újabban az őszi vetésű állományok sikeres termesztésével még népszerűbbé vált. Az LG Tosca egy újabb nemesítés eredményeként létrejött korai érésű sörárpa fajta, amely a feldolgozási tulajdonságai alapján (USJ 9) a malátagyártók kedvelt választása. 2024-ben Csehországban végzett kísérletek során, 119 hektáron, 8,2 tonnás átlagtermést mutatott, míg Szlovákiában a termelők 7-7,5 tonnás hozamot értek el vele. A fajta kiváló lisztharmat-ellenállósággal bír, és egészségi állapota is kifejezetten jónak mondható, ezért intenzív termesztési körülmények között ajánlott. A Tango sörárpa, bár régebbi nemesítésű fajtának számít, továbbra is népszerű a termelők és feldolgozók körében. Hozamképessége, amelyet 49 g ezermagtömege is alátámaszt, mellett kiváló söripari jellemzőkkel bír (USJ 9), így továbbra is fontos szereplője a szlovákiai sörárpa piacának.
Stanislav Doležal, az LG csehországi és szlovákiai regisztrációs menedzsere a hrubčicei nemesítő állomáson kinemesített, elsősorban cseh sörök gyártására javasolt sörárpa fajtákról tartott ismertetőt. Ennek keretében az LG Slovan és az LG Stamgast mellett a Laudis 550 valamint a következő szezonra tervezett újdonság, az LG Tuplák tulajdonságait is bemutatta a résztvevőnek. Az LG Slovan kifejezetten a hagyományos cseh sörök gyártásához alkalmas Malz típusú tavaszi sörárpa fajta, amely a terméshozam és a feldolgozottsági érték tekintetében is kiváló értékeket mutat. Csehországban 2024-ben 8-9 t/ha közötti átlaghozamokkal szerepelt a vizsgálatokban, feldolgozási minőségét 10,9 %-os átlagos fehérjetartalom, 47 g ezermagtömeg és az előszemek 92 %-os aránya is igazolja. Az LG Stamgast egy évvel korábbi nemesítés, mint az LG Slovan, a feldolgozók főleg a hagyományos cseh sörök előállítására használják. Nálunk elsúsorban a Šariš-Plzeňský-Prazdroj Slovensko malátagyártó vásárolja fel. Hét tonna feletti átlagos terméshozamokra képes, kiváló minőségét 10,9 %-os fehérjetartalom, 49 g ezermagtömeg és az előszemek 94 %-os aránya is alátámasztja. A Laudis 550 széleskörű feldolgozási lehetőségekkel rendelkezik, nálunk főleg a sárréti (Šariš) malátagyár számára jelent stratégiai alapanyagot, de jónéhány éve szerepel a Heineken, a nagymihályi és a tátrai, illetve több csehországi malátagyár felvásárlási listáján is. Az LG Tuplák a következő szezonra szánt újdonság ugyancsak a cseh típusú sörök előállításához ajánlott fajta, hozamképességét kiváló eredmények bizonyítják, erőteljes bokrosodási képessége miatt termesztéstechnológiájában növekedés-szabályozásra is szükség van.
A Limagrain kínálatában nemcsak a sörárpa fajták, hanem a nagyhozamú takarmányárpák is kiemelkedő szerepet játszanak, amelyeket Stanislav Doležal részletesen bemutatott. Az LG Belcanto egy tavaszi árpafajta, amely nemcsak jelentős hozamával tűnik ki, hanem ökológiai gazdálkodás keretein belül is sikeresen termeszthető. Szlovákiában a 0,9 t/ha hozamával, míg Csehországban 0,8 t/ha átlagos teljesítménye révén felülmúlta az ellenőrző fajták négyéves átlagait. Ezen kívül az LG Flamenco a tavaszi takarmányárpák között a legnagyobb hozamképességgel rendelkezik, Csehországban 9,5 - 10,3 t/ha közötti termésátlagai több mint 1 tonnával haladják meg az átlagos értékeket. Hozambiztonságát pedig figyelemre méltó, 123%-os hozambiztonsága is igazolja, amely a termésstabilitásának erősségét tükrözi.
A tavaszi vetésű szántóföldi növények közül napjainkban a kukorica és a napraforgó emelkedik ki, mint a legfontosabb kultúrák. Jiří Matuš, a Limagrain szakértő termékmenedzsere egy közelmúltban tartott előadásában a cég aktuális, kiemelkedő hibrideire és újdonságaira irányította a figyelmet. Bevezetőjében hangsúlyozta, hogy a legújabb innovációk, mint a Danubia termékcsaládba tartozó, kifejezetten a közép-európai körülményekhez optimalizált hibridek mellett, a már korábban megjelent, prémium minőségű szemes hibridek is továbbra is versenyképesek maradtak. Ilyenek például a Limagold, Limanova és Invador hibridek. Az LG 31.325 Limagold (FAO 320) szemeshibrid már jól ismert a szlovákiai gazdálkodók körében, hiszen hozamképességét 9,5 tonna feletti átlagos termésekkel támasztja alá. Kiválóan korai, és szárazságot tűrő jellege mellett, kiemelkedő vízleadó képességgel is bír. Ezen kívül az erős zöldszáron érés (stay-green effektus) és a ledőléssel szembeni ellenállóság is megkülönbözteti. Legjobb teljesítményét intenzív termesztési körülmények között tudja nyújtani. Az előadó megnyugtatóan jelezte, hogy a következő szezonra elegendő vetőmag áll majd rendelkezésre. Az LG 30.369 Limanova (FAO 360) már egy évtizede a legnépszerűbb szemes hibridek közé tartozik. Alacsony szármagassága ellenére, magas terméspotenciáljával szintén kiemelkedő eredményeket garantál. Végül, az LG 31.415 Invador (FAO 410) kiemelkedő hozamképessége főként intenzív termesztési körülmények között érvényesül, átlagosan 10-13 tonna/ha terméshozammal bír.
Az LG legújabb kukoricahibridjei a Danubia névre hallgató termékcsalád részeként jelentek meg, amelyeket a Limagrain közép-európai nemesítő állomásán, a magyarországi Zsombón fejlesztettek ki. Az LG 31.380 Danubia (FAO 380) kiemelkedő terméspotenciálját a szlovákiai környezetben is ígéretesnek tartják. A hibrid egyik megkülönböztető jellemzője a szár kiegyensúlyozott csőelhelyezkedése, amelynek köszönhetően 8-12 tonna/ha hozamra számíthatunk, így az éréscsoportjában a legjobbak közé tartozik. Középmagas, stabil szemestermésű hibrid, amely nemcsak kedvező, hanem gyengébb talajokon is képes kiaknázni a benne rejlő potenciált. Kiemelkedő szárazságtűrő képessége és remek vízleadó tulajdonságai révén, éves szinten is megbízható terméshozamot biztosít. Az LG 31.365 Danubia (FAO 360) a már korábban tesztelt LG 31.350 Danubia hibridet váltja fel a kínálatban. E hibrid kiemelkedő hozamképességét a korábbi kísérletek során 12-13 tonna/ha-ig terjedő átlaghozamok is alátámasztották. Az eredményeket főként a csövek rugalmasságának köszönheti: kedvező körülmények között a növény akár 2-3 cm-rel hosszabb csöveket is nevelhet, ezzel jelentősen növelve a termés mennyiségét. Még gyengébb talajokon is képes 10 tonna körüli hozamot elérni. Kiváló alkalmazkodó képessége révén jó évjáratokban kiemelkedő, míg gyengébb évjáratokban megbízható teljesítményt nyújt. Az LG 31.400 Danubia (FAO 400) szintén a csúcs hozamú hibridek között foglal helyet, kiemelkedő terméspotenciáljával. Bár főként intenzív termőhelyi körülmények között hozza ki a legjobbat magából, szárazságtűrése és termésstabilitása révén a kedvezőtlenebb feltételek között is jól teljesít, például kavicsos talajokon is. Nagy méretű, vastag csövei miatt méltán kapta a "fat boy" elnevezést. E tulajdonságainak köszönhetően tökéletes kiegészítője lehet a szintén magas hozamú LG 31.415 Invadornak.
A Limagrain aktuális napraforgó kínálatában a termelők az összes szegmensben találnak a feltételeiknek és a termelési elképzeléseiknek megfelelő hibridet, kezdve az Express gyomirtási technológiát alkalmazó hibridektől a Clearfield és a Clearfield Plust technológiájú hibrideken át a magas olajtartalmú hibridekig, állította az előadó. A következő szezonban várható keresletnövekedés várhatóan a hazai termelési kedvet is meglódítja, ugyanakkor a termelőknek meg kell birkózniuk egyes csávázószerek alkalmazását tiltó rendelkezések kedvezőtlen hatásaival. Mint ismeretes a korábban hatékony metalaxylt tartalmazó szereket betiltották, így helyettesítésüket már csak az oxathiapiprolin hatóanyagú készítményekkel lehet megoldani. A napraforgó peronoszpóra elleni védekezésben említést érdemel, hogy az új LG hibridek már rendelkeznek e károsító összes ismert rasszával szembeni rezisztenciával. A rendelkezésre álló hibridek kínálatából kiemelte az LG 50.479 SX Express gyomirtási technológia keretében termeszthető, korai érésű, egészséges, intenzív feltételek közé ajánlott hibridet, amely szárazságtűrő képességével is kitűnik. Az LG 50.550 CLP a Clearfield Plus technológiát és a hozzá tartozó gyomirtószer alkalmazását igényli. Korai érésű hibrid, amely ugyancsak nagyon jó szárazságtűrő tulajdonsággal rendelkezik, hozamképessége intenzív feltételek között 3,5 t/ha átlaggal tűnt ki, ugyanakkor gyengébb termőhelyi feltételek között is 2 tonna feletti hozamokat adott. Az LG 58.630 CL (Clearfield technológiával termeszthető hibrid) elsősorban a szárazabb térségekben jeleskedik termőképességével. Az elkövetkező időszakra előkészített és bevezetésre váró új hibridek közül a termelők figyelmébe ajánlotta az LG 50.779 magas olajtartalmú hibridet is.
A rendezvény zárásaként Martin Štrba a tavaszi, illetve kései (téli) vetésű ún. járóbúzafajtákról, Stanislav Doležal pedig a borsó fajtákról nyújtott rövid összefoglalót. A tavaszi búzafajták közül kiemelte a Mohican E /A minőségű élelmiszeripari búzát, amely termékcsoportjában 8 tonna feletti hozamátlagával a legjobbak közé tartozik, késő ősszel és tavasszal is vethető, tulajdonságai közül a fuzáriummal szembeni ellenálló képessége említhető, az ökológiai termesztésbe is beilleszthető. Stanislav Doležal a borsófajták kínálatából a sárga szemű LG Corvet-et, az Audit és a Kingfisher-t, Zdeněk Šonský a Puzon triticálé fajtát, illetve az olajlenfajták közül Aquarius-t, a Lola-t és a Libra-t ajánlotta a termelők figyelmébe.