A somlói bor ünnepe – Vince napja A somlói borvidék különleges varázsa minden évben megmutatkozik Vince napján, amikor a szőlőtermelők összegyűlnek, hogy megünnepeljék a szőlő új életciklusának kezdetét. Ez a nap nem csupán a borok ízének és aromáinak ün
2024. november 30-án Somlóvásárhelyen megrendezésre került az Andris-napi Bormestertalálkozó és minikonferencia, ahol a borászat szerelmesei találkozhattak, hogy megosszák tapasztalataikat és felfedezéseiket.
A globális borfogyasztás az utóbbi 10 évben fokozatosan csökkent. A különbség évi 40 millió hektóliter. Az éves borfogyasztás már annyival kevesebb, mint 12 év teljes magyar bortermése. Ilyenkor különösen fontos tudni mi mozgatja a fogyasztói szokásokat és merre tartanak a változások. Vajon miért épp a bor, a legegészségesebb alkoholtartalmú ital kiemelt célpontja az alkoholellenes lobbinak? A piac, a fogyasztói ízlés változása mellett, hogyan tudnak megfelelni a klímaváltozás, a környezetérzékenység és a gazdaságosság követelményeinek egyidőben a szőlő- és bortermelők? Milyen lesz a hazai és az EU szabályozási és támogatási rendszer? Ezekre a kérdésekre keresték a gyakorlati lépesben is megfogalmazható válaszokat a 23. alkalommal megrendezett András-napi Bormestertalálkozón a somlói Tornai Pincészetben. A rendezvény második részében a hagyományoknak megfelelően átadták a "Somlóért" Tornai Endre Emlékdíjakat.
A találkozón a piaci trendek szakértői, a fogyasztói szokások alapos ismerői és formálói, valamint a szőlészeti és borászati tudományok elkötelezett művelői gyűltek össze. A rendezvény keretein belül a teljes termékpálya képviselői, beleértve a kereskedelem gyakorlati szakembereit és a kormányzat képviselőit, osztották meg egymással tapasztalataikat, tudásukat és friss információikat a Balaton Borrégió termelőivel.
Dr. Andréka Tamás, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára előadásában kiemelte, hogy az agráriumban folyamatosak a hazai forrásokkal kiegészített EU támogatási kifizetések. A most futó pályázatokra jelentős (Esetenként 5-7 szeres) a túljelentkezés, ami komoly innovációs és invesztíciós potenciálra utal az ágazatban.
A magyar elnökség záró szakaszában sikerült elérni egy fontos megállapodást: az importált élelmiszerek és élelmiszer-alapanyagok csak akkor kerülhetnek forgalomba az Unió tagállamaiban, ha azok előállítása maradéktalanul és hitelesen megfelel az EU-n belüli termelők számára előírt szabályoknak.
A tagországok agrárvezetői közötti megállapodás értelmében a jövőben is fontos lesz megőrizni a közösségi támogatások mértékét és a több pilléres rendszer fenntartását. Az eddigi egységes támogatási struktúra helyett azonban az egyes tagországok sajátos igényeihez és körülményeihez kell igazítani a támogatási programokat. Ennek eredményeként a jövőben a tagállamok konkrét céljai fogják meghatározni a támogatások irányvonalát.
Dr. Varga Zsuzsanna, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusának főigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás nem csupán a fizikai környezetet alakítja át, hanem jelentős biológiai rendszerváltozásokat is generál. Ezek a hatások közvetlenül befolyásolják a növények feletti és alatti ökoszisztémákat, mint például a talajt és annak biológiai működését. A gyorsan változó körülmények miatt a termelők tapasztalata már nem elegendő; elengedhetetlen a tudás gyors és hatékony megosztása a kutatók, tudományos szakemberek és a termelők között. A sikeres beavatkozásokhoz szükség van a termelők közös fellépésére is. Az előadó konkrét gyakorlati javaslatokat is megfogalmazott. Rámutatott a telepítést megelőző talajelőkészítés fontosságára, a megfelelő fajta és alany kiválasztására, valamint a munkaerőhiány figyelembevételével történő művelési mód megválasztására. Emellett hangsúlyozta a környezetbarát, de mégis hatékony növényvédelmi megoldások jelentőségét. Mindezek mellett a termelők számára kulcsfontosságú, hogy a piac igényeit, akár húsz vagy harminc év távlatában is, képesek legyenek előrejelezni.
Duránszkay Gábor, a piackutató-elemző, a legfrissebb trendeket osztotta meg a borpiac terén. Elemzései alapján arra a megállapításra jutott, hogy a minőségi fehér borokban rejlik a legnagyobb növekedési lehetőség. E szegmens alapját a képzett, magasabb jövedelmű fogyasztói csoportok alkotják, akik nemcsak a különlegességeket keresik, hanem nyitottak az új ízek és változatok felfedezésére is. Ennek fényében a borászatoknak sürgősen alkalmazkodniuk kell a megváltozott fogyasztói igényekhez, figyelmesebben kell reagálniuk a piac elvárásaira. Ezen túlmenően Gábor hangsúlyozta a borturizmus folyamatosan növekvő jelentőségét, amely remek lehetőséget kínál a borértékesítés fellendítésére. A fogyasztók érdeklődése a különböző borok iránt pedig a borászatok belső kapcsolati hálóján keresztül is kielégíthető, lehetőséget adva a borok sokszínűségének bemutatására.
Balogh-Fazekas Árpád, az Auchan italbeszerzésekért felelős vezetője a piaci siker feltételeiről rendezett kerekasztalbeszélgetésben figyelmeztető jelnek értékelte, hogy miközben a tradicionális borok fogyasztása csökken, jelentősen növekszik az égetett alkoholos italok forgalma. Nem kívánt jóslásokba bocsátkozni a jövő borfogyasztási trendjeiről, de elmondta, hogy a jelent meghatározó trendeket, a fogyasztói szokások alakulását folyamatosan mérik. Ezt a fontos tudást szívesen megosztják a termelői közösségekkel. Lehetőséget látnak régiós portfólió-frissítő kóstolókra, és örömmel vennék a közvetlen termelői kapcsolatokat. Ehhez közös szolgáltatások (szállítás, polcszervíz, műszaki segítségnyújtás) is kapcsolódhatnak.
A rendezvény egyik legemlékezetesebb pillanata Dr. Tarbay János Gábor és Soós Bence, a Nemzeti Múzeum régészeinek lenyűgöző előadása volt. A közönség figyelme középpontjába került a Somlón nemrégiben felfedezett, európai szinten is kiemelkedő, 3000 éves leletegyüttes, amely nem csupán a múlt titkait tárta fel, hanem azt is bizonyította, hogy a Somló már akkor is szerves része volt Európa kulturális vérkeringésének. A régió lakói rendkívüli művészi tehetséggel bírtak, és - a mai somlóiak büszke örököseként - bogyós gyümölcsökből készült erjesztett italokat is készítettek és fogyasztottak, ezzel gazdagítva a helyi tradíciókat.
Díjátadó ünnepség. A rendezvény során átadták a 2024-es "Somlóért" Tornai Endre Emlékdíjakat, amelyek a Tornai Pincészet, a Somlói Borrend és a Somlókörnyéki Önkormányzatok Szövetsége közös kezdeményezéseként 2016 óta kerülnek kiosztásra. Évről évre olyan, politikai befolyástól mentes, mértékadó civil díjat nyújtanak át, amely a Somló és környéke, valamint a Somló borászatának fejlődéséhez és értékeinek gazdagításához jelentős mértékben hozzájáruló egyének munkáját ismeri el. Az idei évben "A Somló és térsége értékeinek megőrzéséért és gazdagításáért" kategóriában Unger Tamás, tanár és közéleti személyiség, a Somlói Borrend nagymestere részesült az elismerésben. A "A Somló borászati értékeinek megőrzéséért és gazdagításáért" díjat Kis Tamás, a Somlói Vándor Pince tulajdonosa vehette át. Továbbá, Danka Imre, a Somlói Borvidék Hegyközségének alelnöke és Tóth Péter, a Kőfejtő Pince gazdája elismerő oklevelet kaptak munkásságukért.