A Roszatom már megkezdte a Paks II. Atomerőmű 6. blokk reaktortartályának gyártási folyamatát.

A Roszatom szentpétervári kohászati üzemében megkezdődött a közel 600 tonna súlyú nyers darabok kovácsolása, amelyekből a reaktortartály különböző részegységei fognak készülni – tájékoztatta a közvéleményt a vállalat.
A Roszatom gépgyártó ágazata, az Atomenergomas, a szentpétervári Szpecsztal kohászati üzemében megkezdte a körülbelül 600 tonna tömegű nyersdarabok kovácsolását. Ezekből a darabokból fogják elkészíteni a Paks II. Atomerőmű 6. blokk reaktortartályát a későbbi megmunkálási folyamat során. A kovácsolási eljárás hivatalos megnyitóján a Paks II. Atomerőmű szakemberei is részt vettek, ahogy azt a Roszatom legutóbbi közleményében hangsúlyozta.
A Paks II. projekt a legnagyobb nukleáris beruházás az Európai Unió területén
A Paks II. projekt az Európai Unió területén a legnagyobb nukleáris fejlesztés, amely jelentős lépést jelent Magyarország fenntartható energiaellátásában. A két új blokk megépítése révén hosszú távú, környezetbarát villamos energia termelésére nyílik lehetőség, amely a magyar gazdaság számára elengedhetetlen az évszázad végéig. A projekt során a magyar szakemberek kiemelkedő munkát végeznek, hiszen a tervellenőrzéstől az engedélyezési folyamatokon át a gyártás folyamatos felügyeletéig minden részletre figyelmet fordítanak. Ennek eredményeként már elkezdődött a 6. blokk reaktortartályának kovácsolása, és még ebben a hónapban megtörténik az 5. blokk reaktortartály csonkgyűrűinek végátvételi folyamata is - emelte ki Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A Paks II. Atomerőmű projekt előrehaladása a terveknek megfelelően zajlik. Ezt alátámasztja, hogy a hosszú gyártási folyamatú nagyberendezés, a 6. blokk reaktortartályának kovácsolása pontosan egy évvel azután kezdődött, hogy az 5. blokk reaktortartályának gyártási szakasza elindult - nyilatkozta Vitalij Poljanyin, az Atomsztrojekszport alelnöke és a Paksi Atomerőmű építési projekt vezetője.
A nyersdarabok kovácsolása egyben a reaktorberendezések gyártásának kezdetét is jelzi. Ezt a folyamatot Európa egyik legnagyobb automatizált kovácsoló komplexumában végzik. Miután a munkadarabok elnyerték a kívánt formát, a részegységek megmunkálása egy másik gyárban folytatódik. Ezt követően a VVER-1200-as, 3+ generációs reaktortartályt alkotó elemeket hegesztik össze – olvasható a közleményben.