A lakosság pénzügyi helyzetének romlására számítanak | ma7.sk


A fogyasztói bizalom szintje ismét csökkent, és az év végén Szlovákiában a 2023 augusztusi szint óta a legrosszabb mutatókat regisztrálták.

A lakosság általánosan kedvezőtlenül ítélte meg a gazdasági helyzet alakulását. Főként a munkanélküliség növekedése miatt érzett aggodalmat, továbbá sokan az általános pénzügyi helyzet romlásától tartottak. Ezzel szemben a vállalkozók körében másféle hangulat uralkodott: a szolgáltató, ipari és építőipari szektor képviselői bizakodóbbak voltak, ahogyan azt a statisztikai hivatal adatai is tükrözik.

Decemberben továbbra is kedvező tendenciák mutatkoztak a szlovák gazdaságban, a múlt hónaphoz képest tapasztalható javulás folytatásaként. A gazdasági hangulatindex (IES) 7,8 pontos emelkedéssel 106,6 pontra nőtt. A mutató öt fő összetevője közül három esetében pozitív változások történtek, különösen a szolgáltatási, ipari és építőipari szektor képviselői körében tapasztalható optimizmus növekedett.

Éppen ellenkezőleg, a kereskedők és a fogyasztók hangulata sokkal borongósabbra fordult.

A tavalyi évhez képest 6,1 ponttal volt kedvezőbb a gazdasági hangulat, 0,6 ponttal haladva meg a hosszú távú átlagot.

A gazdasági hangulatot öt részindikátor méri, amelyek négy ágazatban (ipar, építőipar, kereskedelem és szolgáltatások), illetve a fogyasztók elvárásait, bizalmát fejezik ki. A részmutatók -100 ponttól (maximum pesszimista válaszok) és +100 pontig (maximum optimista válaszok) terjednek.

A szezonális kiigazítást követően decemberben 7,7 pontról 6,7 pontra nőtt az ipari bizalmi index. E mutató változását elsősorban a következő három hónapra előrejelzett termelési kilátások és a késztermék-készletek csökkenése határozta meg, különösen a közlekedési eszközök gyártása terén.

Termelésnövekedés várható az egyéb nemfémes termékek gyártásában, valamint a máshová nem sorolt gépek és berendezések gyártásában is.

A szolgáltatásokba vetett bizalom szezonálisan kiigazított mutatója decemberben 14,6 pontról 14,3 pontra emelkedett. Minden részindikátor növekedést mutatott. Különösen a pénzügyi és biztosítási szektorban észlelhető a legnagyobb javulás az üzleti környezetben, ahol az elmúlt három hónapban a legmagasabb keresletet tapasztalták a szolgáltatások iránt. A következő három hónapban főként a szálláshely- és vendéglátóipari szolgáltatások iránti kereslet növekedésére számítanak.

A szlovák fogyasztók bizalmának mérséklődése az idei év decemberében továbbra is megfigyelhető, így már öt hónapja tart a csökkenés. A szezonálisan kiigazított fogyasztói bizalmi index 0,3 ponttal -20,8 pontra esett vissza, ezzel elérve a 2023 augusztusa óta mért legmélyebb szintet.

A mutató 0,6 ponttal a hosszú távú átlag alatt helyezkedik el. A fogyasztók a mutató négy összetevőjéből három esetében pesszimistábban vélekedtek. Különösen az általános gazdasági helyzet jövőbeli alakulásával kapcsolatos érzéseik mutatnak negatív tendenciát.

Ugyanakkor aggodalommal figyelik a munkanélküliség alakulását, és tartanak az általános pénzügyi helyzet további romlásától. Mérsékelt optimizmusuk csupán a megtakarítások létrehozásának lehetőségeiben mutatkozik meg.

Related posts