A magyar utazók most kezdik felfedezni ezt a lenyűgöző országot – csodás látnivalók várnak ránk, amelyeket fotókon is bemutatunk!


Üzbegisztán neve ma még sokak számára ismeretlenül cseng, pedig ez a közép-ázsiai gyöngyszem tele van meglepetésekkel. A lélegzetelállító építészeti csodák és a több száz éves hagyományokkal bíró városok nem csupán látványosak, hanem a helyiek szívélyessége is otthonos légkört teremt. Érdemes felfedezni ezt a varázslatos országot, ahol a múlt és a jelen találkozik.

Üzbegisztánban az európai utazók szinte sztárként lépnek a helyiek színpadára. Amint észreveszik, hogy nem a környékbeliek közé tartozunk, az arcukon egy hatalmas mosoly bontakozik ki, és máris odasietnek hozzánk. Kérdések özönével bombáznak, kíváncsiak arra, honnan érkeztünk, kik vagyunk, és már a gondolat is lenyűgözi őket, hogy több ezer kilométert utaztunk csupán azért, hogy felfedezzük ezt a gyönyörű országot. Az interakciók tele vannak lelkesedéssel, és azonnal érezzük, hogy a vendégszeretetük határtalan.

Ne csodálkozzunk, ha végül a lakásukban találjuk magunkat: sok otthon egyben étteremként is működik. A helyi specialitásokat pedig érdemes ezeken az egyedi vendéglátóhelyeken megízlelni. Itt találkozhatunk a legfinomabb és legizgalmasabb ízekkel, amelyek igazán különleges élményt nyújtanak.

Üzbegisztán nem is olyan rég még brutális diktatúra volt. Az ország korábbi teljhatalmú ura, Iszlam Karimov tüntetőket végeztetett ki, kritikusait megkínoztatta, munkatáborokat tartott fent, egy alkalommal pedig még a saját lányát is rács mögé dugta. Karimov 2016-os halála óta viszont új szelek fújnak. A nagymúltú 35 millió fős lakossággal bíró ország elindult a reformok útján. Magyarországhoz is szorosabb szálak fűzik az ázsiai államot. Az OTP például pár éve felvásárolta az egyik legnagyobb üzbég pénzintézetet, az Ipotekát. A napokban Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter pedig Suhrat Holmuhamedov üzbég védelmi miniszterrel tárgyalt, aminek eredményeképp védelmi ipari és katonai együttműködésről szóló megállapodás született.

Elképesztő, hogy a turisták még nem özönlötték el teljesen az üzbég látnivalókat. Az itt található nevezetességek ugyanis rendkívül gazdag választékot kínálnak. A Selyemút mentén, amely egykor a legfontosabb kereskedelmi útvonal volt, már évszázadokkal ezelőtt is virágzó kereskedővárosok emelkedtek ki a sivatagos vidékből.

Khíva, mintha csak a történelem láthatatlan karja feledésbe taszította volna, egy varázslatos időutazásra invitál bennünket. Ahogy átlépjük a régi városkaput, egy mesés világ tárul elénk, ahol a múlt és a jelen találkozik. A látvány lenyűgöző: paloták, mecsetek, mauzóleumok és festői utcák sokasága vár felfedezésre. Minden egyes lépés új titkokat fed fel, és a város minden sarkából a történelem fanyar, de mégis csábító illata áradozik.

Khívát a Világörökség részének nyilvánították, akárcsak Buharát, ahol egykor Kőrösi Csoma Sándor, az ősinket kutató magyar nyelvtudós, járt. A helyi múzeumban méltó emléket állítanak neki, és a látogatók szívélyes tisztelettel beszélnek a munkásságáról, amely mély nyomot hagyott a tudományos életben.

A városokat járva feltűnő az óriási tisztaság, ahogy az is, hogy mennyi helyi dolgozik kézművesként. Sok családban generációról generációra száll a fazekas vagy a fafaragó mesterség, olykor már évszázadok óta.

A tehetséges kézművesekre mindenképpen szükség van: Üzbegisztánban az utóbbi időszakban folyamatosan folyik a régi történelmi épületek újjáépítése. A munkálatok során nagy figyelmet fordítanak arra, hogy a végeredmény hűen tükrözze a régmúlt mesterek által megálmodott formákat és részleteket, mintha csak visszautaznánk az időben, évszázadokkal ezelőttre.

Taskent, a főváros, egészen más arcát mutatja: az 1966-os földrengés romjain egy modern nagyváros bontogatta szárnyait. Itt is fellelhetők lenyűgöző turistalátványosságok. A Hazrati Imám komplexum például igazi kincseket rejt: a világ egyik legrégibb, kézzel írott Koránja mellett a hagyomány szerint itt található Mohamed próféta egyik hajtincsének relikviája is.

Ha Üzbegisztán legszebb terét akarjuk látni, akkor el kell mennünk a világ egyik legrégibb városába, Szamarkandba. Ősi, pompás muszlim iskolák ölelik közre a Regisztan teret, amelyet Közép-Ázsia főterének is szoktak nevezni.

Szamarkand történelme olyan távoli, hogy már az ókori görögök is felfigyeltek rá, Nagy Sándor pedig a városát választotta a térség középpontjának. Itt emelkedik Timur Lenk mauzóleuma, egy hódító fejedelem monumentális emléke, amely annyira lenyűgöző, hogy még az Ezeregyéjszaka meséiben szereplő királyok is ámulva néznék. Ez a grandiózus építmény nem csupán a múlt dicsőségét idézi fel, hanem a város varázsát is megtestesíti.

Related posts