A magyar családok képezik nemzetünk alapkövét, gazdaságunk motorját és jövőnk biztosítékát.

A magyar kormány számára a családok nem kiadást jelentenek, hanem a magyar nemzet, a magyar gazdaság erőforrását és jövőjét - mondta a magyar kulturális és innovációs miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a családok anyagi biztonságának megerősítése alapvető fontosságú, mert ez jelenti a magyar családbarát politika kulcsát. Más országok is érdeklődnek ennek a modellnek a bevezetése iránt. Ezzel szemben Brüsszel és számos európai uniós tagállam, ahol a politikai fókusz inkább a migrációra helyeződik, nem osztja ezt a megközelítést. Sőt, törekvéseik között szerepel, hogy a családtámogatási rendszerek kivezetésére ösztönözzék a tagállamokat.
A két- és háromgyermekes anyák adómentességének bevezetésével kapcsolatban elmondta, hogy a háromgyermekes családanyák számára 2023. október 1-jétől, míg a 40 év alatti kétgyermekes édesanyák esetében 2026. január 1-jétől várhatóan átlagosan 90 ezer forinttal nő a rendelkezésre álló jövedelmük.
Ehhez jön még, hogy a családi adókedvezmény - amelyet jellemzően az édesapák kapnak - jövő januártól egy kétgyermekes családnál 40 ezerről 80 ezerre emelkedik, a háromgyermekeseknél 99 ezerrel, így összesen átlagosan 130 ezer forinttal, illetve 190 ezer forinttal marad több ezeknél a családoknál.
Az adókedvezmény emelkedésével együtt ténylegesen nagy mértékben erősödik a családok anyagi biztonsága. Ez a családbarát fordulat 2010 óta azt jelentette, hogy "adókedvezmények formájában 4000 milliárd forint van ott a családoknál"
- hangsúlyozta a miniszter.
A magyar családpolitika valódi szíve közepe abban rejlik, hogy három alapvető elemet ötvöz különleges módon: a foglalkoztatás ösztönzését, a gyermekvállalás támogatását és az adócsökkentést. E három pillér összhangban áll egymással, hiszen a személyi jövedelemadó-mentesség és a családi adókedvezmény révén a családok anyagi helyzete jelentősen javul, ami kedvez a gyermekek nevelésének és a munkaerőpiacon való aktív részvételnek is. Az ilyen komplex megközelítés nem csupán a demográfiai kihívásokra ad választ, hanem egy fenntarthatóbb jövő alapjait is megteremti.
Az építkezés logikája folyamatosan fejlődik, hiszen az Szja-mentességek között 2022-ben bevezették a 25 év alattiak adómentességét, amelyre 2023-tól a 30 év alatti édesanyák szja-mentessége épül.
A kétgyermekes családok számára 2026. január elsejétől elérhetővé válik a 40 év alatti édesanyák számára az szja-mentesség. Hasonló kedvezmény illeti meg a háromgyermekes édesanyákat is, míg a négygyermekesek esetében ez a juttatás már 2020 óta fennáll.
Hankó Balázs emlékeit idézte fel.
A miniszter kiemelte, hogy a családanyák számára, a gyermekek életkorától függetlenül, élethosszig tartó személyi jövedelemadó-mentesség jár. Ez a kedvezmény a négygyermekesek mellett a két- és háromgyermekes édesanyákra is vonatkozik, így az ő munkabérük is mentesül a szja alól. Jövő év januárjától tehát körülbelül félmillió édesanya élvezheti ezt a hosszú távú adómentességet.