A Lyme-kór rejtett tünetei – nem csupán a jellegzetes piros gyűrű hívja fel rá a figyelmet A Lyme-kór, amelyet a kullancsok terjesztenek, sokak számára ismeretlen, ám fontos tünetei vannak, amelyek gyakran figyelmen kívül maradnak. A legismertebb jel, a

A Lyme-kór esetében különösen fontos, hogy időben felismerjük a betegséget. Mutatjuk, milyen jelei vannak.
A kullancsok nem csupán apró vérszívók, hanem olyan kórokozók hordozói is, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A leggyakrabban emlegetett betegségek közé tartozik a kullancsencephalitis és a Lyme-kór. Míg a kullancsencephalitis ellen már rendelkezésünkre áll egy hatékony védőoltás, addig a Lyme-kór esetében sajnos nem kínálhatunk hasonló védelmet. Ezért kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk a Lyme-kór tüneteivel, és időben észleljük azokat, hogy elkerülhessük a súlyosabb következményeket.
Ahogy azt korábban írtuk, a Lyme-kór a kullancsok által terjesztett bakteriális fertőzés, amely az esetek túlnyomó többségében jóindulatú, sokszor magától is gyógyul. Kialakulhatnak azonban miatta neurológiai, mozgásszervi panaszok is. A betegség kórokozója a Lyme-baktérium (Borrelia burgdorferi), amelyet csak kullancsok képesek átadni az embereknek, emberről emberre nem terjed.
A brit egészségügyi szolgálat, az NHS szerint a kullancscsípés következtében kialakuló, kör vagy ovális formájú bőrpír a Lyme-kór egyik legmarkánsabb jele. Ez a kiütés akár három hónappal a fertőzött kullancs csípése után is megjelenhet, de általában 1-4 héten belül észlelhető. A bőrpír középső része sötétebb vagy világosabb árnyalatban tűnhet fel, és mérete fokozatosan növekedhet. Jellemzően nem okoz fájdalmat, és viszketés sem kíséri.
Néhány embernél a kullancscsípés után influenzaszerű tünetek is megjelenhetnek. Ennek következtében tapasztalhatunk lázat vagy hidegrázást, valamint izom- és végtagfájdalmakat, fejfájást, továbbá általános fáradtságot és kimerültséget is.
A jellegzetes bőrpír gyakran elegendő ahhoz, hogy a szakorvos diagnózist állítson fel, különösen, ha a tünetek megjelenését megelőzően erdős környezetben tartózkodtunk. Továbbá, az orvos vérvizsgálatot is rendelhet, hogy megerősítse a kórokozó jelenlétét a szervezetben – tájékoztat a Mayo Clinic. Lyme-kór esetén antibiotikumos kezelést írnak elő: minél előbb kezdjük el a terápiát, annál kedvezőbb a gyógyulás kimenetele. Az orális gyógyszert 10-14 napon át kell szedni, de súlyosabb tünetek esetén a kezelés időtartama meghosszabbodhat.
A beteg antibiotikumot kaphat infúziós kezeléssel, amennyiben olyan tünetei jelentkeznek, amelyek az idegrendszer, a szív- és érrendszer károsodására, vagy tartós ízületi gyulladásra utalnak. Emellett megelőző céllal is felírhatnak antibiotikumot, ha tudható, hogy a szarvaskullancs legalább 36 órán át a bőrén tartózkodott, mielőtt eltávolították. Fontos, hogy az érintett közelmúltban olyan területen tartózkodjon, ahol a Lyme-kór elterjedt.
Bár nem minden kullancs hordoz betegségeket, kirándulás előtt elengedhetetlen, hogy valamilyen kullancsriasztó szert alkalmazzunk. Hazatérve érdemes alaposan átvizsgálni a testünket, különösen a hajlatokat, ahol ezek az apró élősködők gyakran megbújnak. Ha véletlenül találunk egyet a bőrünkben, ne késlekedjünk, azonnal távolítsuk el! Erre a célra használhatunk speciális kullancseltávolító eszközt vagy bármilyen csipeszt, hogy minél biztonságosabban megszabaduljunk tőle.