A grazi merénylet következményeként jelentős átalakulások várhatóak az osztrák oktatási intézményekben.


Három héttel az Ausztriában történt legtragikusabb iskolai merénylet után a kormány új lépéseket tervez a diákok biztonságának fokozására. Az intézkedések középpontjában a tanulók mentális jólétének támogatása áll, hogy biztosítsák a fiatalok védelmét és egészségét.

A június 10-én zajló tragikus esemény a grazi BORG Dreierschützen gimnáziumban kilenc fiatal diák és egy tanár életét oltotta ki. A felfegyverzett elkövető, Arthur A., aki az iskola korábbi diákja volt, 21 évesen követte el a támadást, majd az ámokfutás végén öngyilkosságot hajtott végre. Fontos megemlíteni, hogy Arthur rendelkezett fegyvertartási engedéllyel, azonban nyilvánosságra került, hogy korábban mentális problémákkal küzdött.

Az utóbbi hetekben a Christian Stocker vezette néppárti kormány, mely a konzervatív ÖVP, a szociáldemokrata SPÖ és a baloldali liberális NEOS koalíciójából áll, sorra ismertette terveit a merényletek megelőzése érdekében. Az elképzelések között kiemelkedik a fegyvertartás szigorítása, amelyet a szakértők viszonylag engedékeny lépésnek tartanak. A parlament, azaz a Nemzeti Tanács elé terjesztett intézkedéscsomag javaslatában a fegyvervásárlás alsó korhatárának 25 évre emelését és a többhetes alkalmassági vizsgálatok bevezetését tervezik. Amennyiben az orvosi vizsgálatok során pszichológiai problémát állapítanak meg, az érintett személy fegyvertartási tilalmat kapna. Ezen intézkedések között szerepel egy javaslat is a népszerű Messenger üzenetküldő szolgáltatás megfigyelésére, amely azonban nem nyerte el a kormánypártok teljes támogatását, különösen a liberális NEOS vonakodik a lépéstől.

A Der Standard legújabb hírei alapján a kormány olyan proaktív lépéseket készül tenni, amelyek célja a diákok mentális egészségének minél szélesebb körű támogatása az iskolákban. A tervek között szerepel, hogy a tanintézményekben rendszeres foglalkozások induljanak a mentális egészség témájában, valamint az elkövetkező évek során jelentősen, akár megduplázva növelik az iskolapszichológusok létszámát.

Christoph Wiederkehr, a NEOS oktatási minisztere, hangsúlyozta, hogy a jövőbeni terveik között szerepel az iskolapszichológiai és iskolai szociális munkások számának növelése, valamint a külső megelőzési programok kibővítése. A Der Standard cikkében a miniszter szavait idézve említette, hogy a kormánypártok már korábban is szorgalmazták a pszichoszociális támogatás erősítését, amely a közös programjukban is megjelent. Számos kutatás tárt fel aggasztó mértékű pszichológiai stresszt a fiatalok körében, amelyet olyan válsághelyzetek, mint a koronavírus-járvány vagy a nemzetközi konfliktusok idéztek elő. Wiederkehr szerint a grazi ámokfutás esete még inkább hangsúlyozta a szükséges intézkedések sürgősségét.

A tervek szerint 2026-tól kezdődően új programok indulnak az iskolákban, amelyek a mentális egészség védelmét célozzák meg. Eddig is léteztek hasonló kezdeményezések Erős iskola, erős társadalom címmel, azonban a miniszter bejelentette, hogy a korábbi műhelyek finanszírozását megduplázzák. A jövőbeni terveik között szerepel, hogy a kötelező tanácsadási lehetőségeket kiterjesztik azon diákok és szüleik számára, akik valamilyen okból várhatóan távol maradnak az iskolától.

A grazi merénylő, Arthur A., a harmadik évfolyam befejezése után döntött úgy, hogy elhagyja a gimnáziumot.

Related posts