A CIA állítása szerint a koronavírus eredete egy laboratóriumban keresendő, ahonnan szivárgás történt.

Sok bizonyíték nincs, de a meglévők alapján arra a forgatókönyvre hajlanak. Az értékelés még az előző amerikai vezetés alatt kezdődött, de az új is egyetért vele.
Az Egyesült Államok központi hírszerző ügynöksége szombaton nyilvánosságra hozott jelentése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a világjárványt kiváltó koronavírus valószínűleg egy helyi laboratóriumból került ki. A legújabb adatokat összegző dokumentumban azonban hangsúlyozzák, hogy e vélemény megalapozottsága viszonylag gyenge, mégis a rendelkezésre álló információk fényében ezt tartják a legvalószínűbb magyarázatnak - számolt be róla a The Guardian.
A SARS-CoV-2 vírus eredetével kapcsolatos kérdés viták sorozatát generálta, különösen azóta, hogy 2019 végén világszerte elterjedt a járvány. A két fő elmélet középpontjában áll, hogy a vírus természetes úton, a wuhani húspiacon keletkezett, vagy pedig a Wuhani Víruskutató Intézetben mesterségesen előállították, és onnan került ki, akár szándékosan, akár véletlenül. Kína folyamatosan tagadja a laboratóriumi eredet lehetőségét, ezáltal a vita csak tovább fokozza a nemzetközi politikai feszültségeket és a bizalmatlanságot a különböző országok között.
A természetes eredet mellett érvelők úgy vélik, hogy eddig minden ismert járvány az állatvilágból indult, és az emberre való átterjedés során alakult ki. Különösen a dél-ázsiai denevérfélék körében folyamatosan fellelhetők a SARS-jellegű koronavírusok. Ugyanakkor érdekes, hogy azon a piacon, ahol az első emberi fertőzések megjelentek, bár árultak olyan állatokat, amelyek fogékonyak voltak a SARS-COV-2-re, denevérek és pangolinok viszont nem voltak jelen.
A friss jelentésben semmi sincs, ami eldönthetné a vitát, sőt hírszerzési vezetők szerint a kínai hatóságok elzárkózása miatt valószínűleg
A járvány következményei, amelyek több millió ember életét követelték, valamint a gazdasági válság, amely világszerte érzékelhető, arra ösztönözte a döntéshozókat, hogy sürgetően kérjék a különféle hírszerző ügynökségektől a történések alapos kivizsgálását. Az elmúlt időszakban egyre nagyobb nyomás nehezedik rájuk, hogy világosan feltárják, mi vezetett a válsághoz, és hogyan lehetne elkerülni a hasonló helyzeteket a jövőben.
A CIA szerint
a Covid-19 járvány kutatáshoz kötődő és természetes eredetének forgatókönyvei továbbra is egyformán elképzelhetők.
Mivel sok új bizonyíték nem került elő, a jelentés inkább a ragály terjedésével és a kínai laboratóriumok munkakörülményeivel kapcsolatos ismereteken alapuló átfogó értékelésén alapult.
Donald Trump amerikai elnökké való beiktatását követően csütörtökön John Ratcliffe lépett a CIA élére, mint új igazgató. Érdekes módon, a legújabb jelentés elkészítéséhez nem sok köze volt, hiszen az még William Burns igazgató irányítása alatt készült, a Biden-adminisztráció végén. Ennek ellenére Tom Cotton, az arkansasi republikánus szenátor, aki a szenátus hírszerzési bizottságát vezeti, pozitívan reagált a jelentés végkövetkeztetéseire.
A legfontosabb, hogy Kína megfizessen, amiért pestist szabadított a világra
- nyilatkozta Cotton a közleményében.
Az új CIA igazgató John Ratcliffe már 2023-ban kifejtette, hogy
A laboratóriumból kiszabaduló vírus története mögött a tudományos bizonyítékok, a hírszerző ügynökségek elemzései és a józan ész együttesen állnak.
Elődjével kapcsolatban nincsenek komoly nézeteltérések, és ezzel Christopher Wray, az FBI járvány alatti vezetője is egyetértene.
A kínai nagykövetség Washingtonban nem adott választ a jelentéssel összefüggő megkeresésekre.