Magyarország számára körülbelül 800 milliárd forintos költséget jelentene az EU által bevezetett embargó az orosz energiahordozókra.

Czepek Gábor kifejtette, hogy a magyar kormány célja csupán annyi volt, hogy a gyorsított ukrán csatlakozásról a magyar polgárok demokratikus úton fejezzék ki véleményüket. A múlt héten pedig megérkezett az EU válasza: szankciók formájában, amelyek az orosz gáz, kőolaj és urán importjára vonatkozó embargót jelentenek. Ez a lépés nemcsak sok más országot érint, hanem különösen Magyarországot és Szlovákiát sújtja.
"Nehezen lehet ezt másképp felfogni, mint hogy ennek az a következménye, hogy aki nem hajlandó csatlakozni a sorhoz, az szankciókra számíthat. Sajnos, ez már meg is valósult." - tette hozzá.
Természetesen! A "Kiemelte" kifejezés helyett használhatunk alternatív megfogalmazásokat is, például: 1. "Hangsúlyozta:" 2. "Kiemelte figyelemre méltóan:" 3. "Felhívta a figyelmet:" 4. "Rámutatott:" 5. "Különös figyelmet szentelt neki:" Ha van konkrét szöveg, amit szeretnél egyedivé tenni, kérlek oszd meg, és segítek átfogalmazni!
Az államtitkár kiemelte, hogy amennyiben az Európai Bizottság életbe lépteti ezeket az intézkedéseket, akkor a rezsicsökkentésre elkülönített összeg komoly kérdőjeleket vethet fel. Az említett összeg "kísérteties módon" 880 milliárd forintra rúg, ami évente 340 ezer forint többletköltséget jelentene egy átlagos fogyasztó család számára. Ez a jelenlegi árakhoz viszonyítva két és félszeres terhet róna az érintettekre.
Ismertette a témát, részletesen kifejtve a legfontosabb aspektusait és érdekességeit.
Az uránnal kapcsolatban elmondta, a paksi atomerőmű az orosz uránra van optimalizálva, az EU pedig most azt kéri, hogy bányásszanak uránt Magyarországon vagy állítsák át a paksi atomerőművet más típusú urán felhasználására. Ezt jelenleg nem tudják megtenni, de a kormány már kezdeményezett tárgyalásokat egy francia céggel, ami az orosz urán újracsomagolását jelentené, természetesen felárért - részletezte az államtitkár.
Kiemelte, hogy mindezek alapján az erőművek által alkalmazott urán és földgáz árának emelkedése miatt "a villamosenergia-piacon is áremelkedésre lehet számítani", ami Magyarország energiaszámláját körülbelül 800 milliárd forinttal növelné.
Czepek Gábor nézete szerint Európa versenyképessége jelentősen csökkent. Kiemelte, hogy míg az Egyesült Államokban a gázárak csupán egyharmadát teszik ki az európai áraknak, Kínában a villamos energia költségei mindössze egynegyedét jelentik az európai szintnek.
Úgy fogalmazott, erre nem a megoldást keresi Brüsszel, hanem "tetézve a bajt, folyamatosan olyan intézkedéseket hoz, amellyel nehéz helyzetbe kerülünk, és úgy látszik, most már nemcsak az európai emberek, az európai vállalatok, hanem célzottan a magyar emberekre is intézkedéseket kívánnak bevezetni".
Ezért határozták el, hogy a Voks 2025 keretein belül egy tíz állomásból álló energetikai körutat szerveznek, amely során a magyar lakosságot tájékoztatják arról, mit is takarnak valójában ezek az intézkedések - osztotta meg az államtitkár.