1,5 millió éves jégdarabokat olvasztanak ki | 24.hu Képzeljük el, hogy a Föld mélyén, a jég alatt évszázadok, sőt évezredek titkai rejtőznek! Legújabb kutatások során tudósok 1,5 millió éves jégdarabokat bányásznak ki, amelyek lehetőséget adnak arra, hog

Egy 1,5 millió évesnél is ősibb antarktiszi jégmagot szállítottak az Egyesült Királyságba - írja a BBC. A kutatók célja a minták felolvasztása, ezzel ugyanis értékes, a földi klímáról árulkodó információkat nyerhetnek.
A henger egyedülálló jégdarab, amely az Antarktisz jégtakarójából származik, és a világ legősibb példányai közé tartozik. A benne található minták több ezer évnyi éghajlati és környezeti adatot őriznek, különféle lerakódások formájában, amelyek mesélnek a Föld múltjáról.
A Cambridge-i Brit Antarktiszi Kutatóintézet -23 Celsius-fokos hűtőkamrájában őrzik a jégmagot, ahol szigorú protokollok szerint biztosítják a minták védelmét. Dr. Liz Thomas, a kutatóintézet munkatársa, valamint kollégái fokozatosan, két héten át olvasztják a jeget, miközben alaposan megvizsgálják a benne rejlő hamut és mikroszkopikus tengeri algákat. Ezek az anyagok értékes információkat szolgáltatnak a múltbeli szélviszonyokkal, hőmérséklettel és tengerszinttel kapcsolatosan.
Az antarktiszi jégmagok kinyerése egy rendkívül költséges, több ország részvételével zajló folyamat. Az Egyesült Királyságba szállított jeget 1 méteres tömbökre vágták, majd előbb hajóra, utóbb hűtőkocsiba tették ezeket.
A minták gyűjtése az Antarktisz keleti vidékén, a Concordia Bázis szomszédságában zajlott.
A teljes mag 2,8 kilométer hosszú, anyagából két német és egy svájci intézmény is kapott.
Thomas szerint az eddigi bizonyítékok alapján több mint 800 ezer évvel ezelőtt a szén-dioxid-koncentráció természetes módon elérhette vagy akár meg is haladhatta a mai szintet. Ez segíthet annak megértésében, hogy a miként reagál majd a földi rendszer a jelenlegi, az emberi tevékenység által növelt koncentrációra.
A szén-dioxid eredete mellett az is fontos eltérés a múltbeli, illetve a mostani klímaváltozás között, hogy napjaink átalakulása nagyon gyorsan, 150 év alatt ment végbe. Éppen emiatt sok a bizonytalanság.
A jégben található izotópok elemzése révén képesek vagyunk feltérképezni a szélviszonyokat, a hőmérsékletet és a csapadék mennyiségét. Ezek a kutatások hozzájárulnak ahhoz, hogy mélyebb betekintést nyerjünk az ősi éghajlati változások dinamikájába és azok következményeibe, például a tengerszint alakulásának megértésébe.