Kína ambiciózus terveket kovácsolt: egy 1 km hosszú naperőművet kíván telepíteni az űrbe, és már dolgozik a szükséges rakéta fejlesztésén is. Ez az innovatív projekt a megújuló energiaforrások kihasználásának új dimenzióját nyithatja meg, lehetővé téve, h


A kínai rakétakutató, Lung Löhao szerint ha elkészül az új kínai teherszállító rakéta, minden adott lesz, hogy a világ legnagyobb, űrbe telepített naperőművet állítsa üzembe Kína.

Az utóbbi években egyre több izgalmas kísérlet került napvilágra, amely az űrben telepített naperőművek fejlesztésére irányul. Ezen innovatív megoldások lényege, hogy a napelemek az űrben gyűjtik össze az energiát, majd azt sugározzák vissza a Földre. Ennek a megközelítésnek számos előnye van: nem csupán a napelemek hatékonysága növekszik, hiszen a napfény folyamatosan elérhető számukra, de a Földön sem kell helyet biztosítani a telepítésükhöz, így a földi területek védelme mellett fenntarthatóbb energiaforráshoz juthatunk.

Kína is hasonló ambiciózus terveket dédelget, de az elképzelése igazán lenyűgöző. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a távol-keleti ország szupernehéz rakéták segítségével kívánja az űrbe telepíteni azt az erőművet, amely akár egy kilométer hosszúra is nyúlhat. Ez a projekt nemcsak technológiai kihívásokat jelent, hanem a globális energiaellátás jövőjére is komoly hatással lehet.

A South China Morning Post híradása alapján az ötlet Lung Löhao rakétakutatótól ered, aki úgy véli, hogy a javasolt rendszer egy lebegő Három-szurdok-gát lenne a Föld fölött. A Három-szurdok-gát Kína Hupej tartományában, a Jangce folyón található, és beépített teljesítménye (21 000 MW) révén a világ legnagyobb vízerőműve.

A rendszer a tervek szerint 36 000 km-rel keringene a Föld felszíne felett, Lung pedig azt állítja, az éves teljesítménye megegyezne a Földből szintén egy év alatt kitermelt teljes olajmennyiség adna. Az elhelyezkedése biztosítaná, hogy a bolygóhoz képest mozdulatlan maradjon, így optimalizálva a napelemek hatékonyságát.

A projekt sikeres elindítása azon múlik, hogy a hordozórakéta képes-e elindítani az egységeket. Lung és csapata a Long March-9 (Hosszú Menetelés-9, CZ-9) rakéta kidolgozásán fáradozik, amely pontosan ezt a célt szolgálná. Ez a rakéta újrahasznosítható elemekből áll, így hasonlít a SpaceX Starshiphez. Amennyiben a fejlesztés sikerrel zárul, a rakéta minden egyes indításkor akár 150 tonna terhet is képes lesz szállítani.

Hogy mikorra válhat a projekt valósággá, azt még nem lehet pontosan megmondani. Az azonban egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a jövőben jelentős szerep hárulhat az űrben telepített naperőművekre.

Related posts